יום שלישי , יוני 18 2019
Home / כללי / תישארי איתי
תישארי איתי, איובּאמי אדבּאיו

תישארי איתי

"נשים מייצרות ילדים, ואם את לא יכולה לעשות את זה, אף אחד לא צריך לקרוא לך אישה."
תישארי איתי מאת אָיוֹבּאמי אָדֶבּאיוֹ

חדש בהוצאת אחוזת בית | מאנגלית: דנה טל

היתה להם אהבה גדולה, ליגֶ׳ידֶה ואָקין. הם נפגשו באולם קולנוע במהלך לימודיהם באוניברסיטה: אקין ידע מהרגע הראשון שיג׳ידה תהיה אשתו, ויג׳ידה לא יכלה להסיר את עיניה מאקין. אבל אחרי שנתיים של נישואים יג׳ידה עדיין מחכה לנס, לילד. זה כל מה שבעלה רוצה, זה כל מה שחמותה רוצה, והיא כבר ניסתה הכול: רופאים, מכשפים, תפילות. דבר לא עזר. לכן עליה לציית לבקשת משפחתו של בעלה, ולהכניס אל ביתם אישה שנייה (פוּנְמי הצעירה והיפה), כפי שנהוג בחברה המסורתית שלה. יג׳ידה מחליטה אפוא שנישואיה יינצלו רק אם היא תיכנס להיריון, כנגד כל הסיכויים, וההחלטה הזאת הופכת את חייה שלה ואת חייו של אקין למסע נורא של סבל וייסורים.

הרומן "תישארי איתי" נפתח כשיג׳ידה – כעת בעלת מספרה עשירה מהעיר ג׳וֹס שבניגריה – מוזמנת להשתתף בהלוויית אבי בעלה. היא אישה יפה וחזקה שבנתה את העסק המצליח שלה בעשר אצבעות. את אקין, שהפך לבנקאי עשיר, היא לא ראתה זה חמש־עשרה שנה, מאז שברחה ממנו בתום שנים של שקרים, סודות ואסונות. היא יודעת שבהלוויה היא תפגוש אותו, ויש רק דבר אחד שהיא רוצה ממנו: לקבל תשובה לשאלה שמייסרת אותה שנים רבות. "אף אחד לא יודע שאני עדיין נשואה לך," אומרת יג'ידה בתחילת הווידוי שלה. "אני מספרת רק חלק מהסיפור: שהייתי עקרה ובעלי לקח אישה אחרת".

בדומה לבת ארצה הניגרית צ׳יממנדה נגוזי אדיצ׳יה, כתיבתה היפהפייה של אָיוֹבּאמי אָדֶבּאיוֹ משמיעה ב"תישארי איתי" קול נשי אמיץ של סופרת עם עתיד מזהיר. הרומן מסופר בשני קולות לסירוגין, של יג׳ידה ושל אקין, ומגולל סיפור טרגי על שבריריותה של האהבה, על התפוררותה של זוגיות ועל אימהוּת שתובעת מחיר יקר. זהו סיפור אנושי עם סוף מפתיע, על הניסיונות הנואשים שאנו עושים כדי להציל את עצמנו ואת אהובינו משיברון לב.

***

איובּאמי אדבּאיו נולדה ב-1988 בלאגוס, ניגריה. היא בעלת תואר ראשון ושני בספרות אנגלית מאוניברסיטת אוֹבּאפֶמי אווֹלוֹאוֹ. היא גם בעלת תואר שני בכתיבה יוצרת מאוניברסיטת איסט אנגליה, שבה למדה לאחר שזכתה במלגה בין-לאומית לכתיבה יוצרת. סיפוריה פורסמו בעבר במגזינים ואנתולוגיות.

כאשר ראה אור באנגלית בשנת 2017 נבחר "תישארי איתי" לאחד הספרים הטובים ביותר של השנה על ידי "הניו יורק טיימס", "האקונומיסט" ו"הוול סטריט ג'ורנל".

304 עמ' | 98 ₪

בדוק גם

מבצע טוקיו

  "אחת מסופרות הנוער המצליחות בישראל" כלכליסט "סדרת הריגול לנוער הטובה ביותר שנכתבה כאן בשנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.