יום שני , ינואר 25 2021
מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו? באדיבות סינפיל

ינואר 2019 בסינמטק תל אביב

היילייטס ינואר 2019 בסינמטק תל אביב

שבוע קולנוע ברזילאי | רטרוספקטיבה של גדולת הבמאיות הצרפתיות אנייס ורדה | במלאת שלוש שנים למותו של דיוויד בואי – סרטים והרצאות | הסרט שגרם לאנשים לצאת מהאולם מרוב פחד ונגנז בישראל יוקרן במועדון לבעלי עצבים חזקים | יום השואה הבינלאומי – בכורת סרט שיוקרן במקביל בבתי קולנוע ברחבי העולם ו-25 שנה ל"רשימת שינדלר" | כנס התרמילאות – חוקרים, תרמילאים וסרטי מסע נבחרים | תמונות מחיי נישואין – הקרשנדו של הקרנות אינגמר ברגמן | שבתות לכל המשפחה לאורך החודש | ולסיום השנה – אירועי הסילבסטר

 

שבוע קולנוע ברזילאי

שבעה סרטים חדשים מז'אנרים שונים אשר מציגים את ברזיל בדרכים מגוונות יוצגו במסגרת שבוע הקולנוע הברזילאי. הקרנות חד פעמיות של סרטים שזכו בפרסים, בשיתוף פעולה עם שגרירות ברזיל.

20-30.1.19

פירוט הסרטים שיוקרנו – בסוף המסמך


 

רטרוספקטיבה של אנייס ורדה – גדולת הבמאיות הצרפתיות

אנייס ורדה זכתה לכינוי "הסבתא של הגל החדש", כינוי מעניין למי שביימה את סרטה הראשון בגיל 26. סרט ביכוריה, "לה פואן קור", נחשב כמי שהקדים את הגל החדש, וכבר ניתן לראות בו את השילוב בין עלילתי ותיעודי, בין הממשי למומצא, שיאפיין את מכלול יצירתה. במקביל למסרים הפוליטיים והחברתיים בסרטיה הקפידה ורדה להגיש בסרטיה קומפוזיציות יפהפיות, שנעשו כאילו לאחר יד, ועריכה מופתית. כיום, בגיל 90, היא עובדת בעיקר בבימוי סרטי תעודה ומשמרת את מקומה כגדולת הבמאיות הצרפתיות בכל הזמנים, משוררת קולנועית ואשת חזון. בשנה שעברה הייתה מועמדת לאוסקר עבור סרטה "אנשים ומקומות".

פירוט הסרטים שיוקרנו – בסוף המסמך


 

שלוש שנים למותו של דיוויד בואי – הקרנת סרטים בכיכובו והרצאות

רוק, ספרות וקולנוע | מרצה: בועז כהן

הנושא: דיוויד בואי, מערב מול מזרח והמוזיקה של סקאמוטו

יוקרן הסרט: חג שמח מיסטר לורנס (בריטניה/יפן/ניו זילנד 1983)

בימוי: נגיסה אושימה

משחק: דיוויד בואי, טום קונטי, ריוצ'י סקאמוטו

MERRY CHRISTMAS MR. LAWRENCE

Dir: Nagisa Ôshima

מחנה שבויים יפני, מלה"ע השנייה. הגעתו של שבוי בריטי חדש מעוררת סערה בין השבויים למפקד המחנה, קצין יפני נוקשה שרואה בשבויו פחדנים. העימות בין הצדדים הולך ומסלים, ועמו המתח בין שני הגברים. קולנוע משוכלל, אקספרסיוניסטי, שנע בין מציאות להזיה, עם הופעות כבירות של דיוויד בואי, טום קונטי, טקאשי קיטאנו (לפני שהיה במאי כוכב) והמוסיקאי הנהדר ריוצ'י סקאמוטו, שגם כתב את הפסקול הבלתי נשכח.

(123 דקות. יפנית, אנגלית, תרגום לעברית) (123 min., Eng. & Jap., Heb. Sub)

יום ו' 11/1 בשעה 14:00, הסרט יוקרן גם בשבת 12/1 בשעה 16:30

 

הרצאה על דיוויד בואי – חייו המוסיקליים והקולנועיים מאת ליאו טנא

יוקרן הסרט: המבוך (ארה"ב/ בריטניה 1986)

בימוי: ג'ים הנסון

משחק: דייויד בואי, ג'ניפר קונלי

LABYRINTH

Dir: Jim Henson

פנטזיה מוזיקלית לכל המשפחה. כששרה, נערה צעירה בעלת דמיון פרוע, מגלה שהפנטזיה שלה בדבר היעלמותו של אחיה החורג והקטן התממשה, עליה להיכנס למבוך שנועד לשמור על ארמון השדים אליו נחטף אחיה. שרה איננה אביר חזק על סוס לבן, אבל היא חכמה מספיק כדי להתיידד עם השדים הרעים על מנת להציל את אחיה. הגבול בין מציאות ואשליה בעולם האגדות אליו היא נכנסה עלול לתעתע בה.

(101 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)((101 min., Eng., Heb. Sub

כולל ההרצאה – סה"כ כשעתיים וחצי

יום ו' 11/1 בשעה 21:30

 

האיש שנפל מכוכב אחר (בריטניה 1976)

בימוי: ניקולס רוג

משחק: דיוויד בואי, ריפ ת'ורן, קנדי קלארק

THE MAN WHO FELL TO EARTH

Dir: Nicolas Roeg

אחד מסרטי המד"ב הטובים של כל הזמנים. רוג מנצל את תכונותיו האנדרוגיניות של דיוויד בואי ומלהק אותו לתפקיד חייזר המגיע לכדור הארץ במטרה לארגן משלוחי מים לכוכבו הגווע. מכיוון שהוא מגיע לארה"ב הוא מתחזה לנתין בריטי ולכן אינו מעורר חשד, למרות שבאמתחתו נוסחאות לתשעה פטנטים חדשים ותוך שלוש שנים הוא חולש על אימפריה בשווי 300 מיליון דולר. רוג נע כרגיל, בעזרת עריכה מקבילה, בין זמנים וממדים ומציע אינסוף אפשרויות לפירוש המציאות ולתפיסתה אינטלקטואלית והאסתטית.

(138 דקות, אנגלית תרגום לעברית)(138 min., Eng.,Heb. sub)

יום א' 13/1 בשעה 20:30


 

הקרנת סרט שנגנז בארץ לאחר שהוצג בקאן והצופים יצאו במהלך ההקרנה – במסגרת מועדון הסרטים לבע"ח (בעלי עצבים חזקים)

הבית שג'ק בנה (דנמרק/ שוודיה/ גרמניה/ צרפת 2018)

בימוי: לארס פון טרייר

משחק: מאט דילון, ברונו גנץ, אומה תורמן

THE HOUSE THAT JACK BUILT

Dir: Lars Von Trier

עלילת הסרט עוקבת אחר קורותיו של ג'ק, רוצח סדרתי נבון במיוחד, לאורך 12 שנים. סרטו החדש של לארס פון טרייר הוגדר בעקבות הקרנת הבכורה שלו בפסטיבל קאן כיצירתו הקיצונית ביותר. אזהרה: הסרט כולל סצנות קשות מאוד לצפיה.
(155 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)((155 min., Eng., Heb. Sub.

כניסה מגיל 18. אזהרה: הסרט כולל תכנים אשר עלולים להיות מטרידים עבור חלק מהצופים. 

יום ו' 18/1 בשעה 21:00, יום א' 20/1 בשעה 21:00


 

הקרנות מיוחדות לציון יום השואה הבינלאומי

לרגל ציון יום השואה הבינלאומי יערכו הקרנות סרטים החל מהיום עצמו, ה-27.1, ועד ה-29 בחודש, בהם בכורה עולמית של הסרט החדש "מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו" על ארכיון "עונג שבת" ועותק דיגיטלי חדש של "רשימת שינדלר" ששוחזר תחת השגחתו של שפילברג לציון 25 שנה לעשיית הסרט וכולל ברכה אישית של שפילברג לצופי הסרט.

פירוט הסרטים שיוקרנו – בסוף המסמך


 

כנס התרמילאות ה-3 ע"ש תומר בכר ז"ל

מסעות לקצה העולם – הקסם והחידה | הרצאות מיוחדות וסרטי מסע

תומר היה צלם חובב ותרמילאי מושבע שטייל ב-64 מדינות. לזכרו הוקמה עמותת "הקרן על שם תומר בכר ז"ל". במלאת שנתיים לפטירתו נוסד, בשיתוף פעולה עם "מסע אחר אונליין", "כנס התרמילאות הראשון ע"ש תומר בכר" – כנס ראשון מסוגו בארץ, הכולל הרצאות של חוקרים ותרמילאים. מטרות הכנס – להנציח את תומר ולפתוח רב-שיח ציבורי והכרה בתרמילאות כסוגיה חשובה הנוגעת כמעט לכל אזרח בישראל.

בתכנית: איילת אידלברג – אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות של מזרח אסיה. מרצה, כתבת, צלמת ומדריכת טיולים. טיבט – חמלה ופוליטיקה על גג העולם | דורון הראל – מטפס הרים, מחבר הספר "שעה על גג העולם" התפרסם כישראלי הראשון שהגיע לפסגת האוורסט – מפסגת האוורסט ומעלה: הגשמת חלומות וחיים שניים למטפסי הרים מתבגרים | דר' גילי חסקין – מדריך טיולים ומרצה מומחה לדרום אמריקה והודו. כותב, מצלם ומטייל. הודו קפקא ואני – מסע אישי אלך הלא נודע. | משה שי – צלם, עיתונאי ומדריך צילום למטיילים ברחבי העולם. סודות הצילום במסעות לסוף העולם. | חיליק מגנוס – המחלץ הלאומי. איתור וחילוץ חובק עולם. סיפור המסע האישי של חיליק לעומק המקצוע | הקרנת הסרט "הנבואה" KOYYANISQATSI

מנחה הכנס: השחקן ומדריך הטיולים, רפי קלמר.

יום ו' 25/1 בשעה 10:30

 

בנוסף יוקרנו במהלך סוף השבוע של הכנס סרטי מסע נוספים: פריז, טקסס (24/1 בשעה 20:00), אנשים ומקומות (25/1 בשעה 14:00), פריסילה מלכת המדבר (25/1 בשעה 22:00) המסע המופלא (26/1 בשעה 11:00), סיפור פשוט (26/1 בשעה 14:30) והחופים של אנייס (26/1 בשעה 20:30)


 

לסיום שנת אינגמר ברגמן והרטרוספקטיבה שנערכה בחודשים האחרונים:

הקרנה חד פעמית של הסדרה "תמונות מחיי נישואין" (שוודיה 1973)

בימוי: אינגמר ברגמן

משחק: ליב אולמן, ארלנד יוזפסון, ביבי אנדרסון

SCENES FROM A MARRIAGE

Dir: Ingmar Bergman

למראית עין נישואיהם של מריאן ויוהאן הם מושלמים, לפחות כך נראים הדברים מבעד לעיניה של עיתונאית שבאה לראיין אותם למגזין אופנתי. מריאן היא פסיכולוגית ואילו יוהאן הוא רופא עיניים, ניכר כי שניהם עיוורים למגרעותיה של מערכת היחסים שלהם. וכך אחרי מספר חודשים, ערב אחד מהמם יוהאן את מריאן כאשר הוא מבשר לה שהוא התאהב באישה ושמה פאולה, ושהיא האחרונה לדעת מבין חבריהם.

(283 דקות, שוודית, תרגום לעברית)((283 min., Swe., Heb. Sub

הקרנה חד פעמית באדיבות שגרירות שוודיה. 6 פרקים. הפסקה של חצי שעה בין פרקים 3 ל-4.

יום ד' 30/1 בשעה 18:00


 

יום העברית תשע"ט

במסגרת אירועי יום העברית תשע"ט יתקיים שיח יוצרות על העברית בספרות ובקולנוע. חברות האקדמיה, העיתונאית, הסופרת והתסריטאית עירית לינור והסופרת גיל הראבן ישוחחו על האתגרים בכתיבה ויצירה של עברית מדוברת, חיה וזורמת בספרות ובקולנוע. לאחר מכן יוקרן סרטה של טליה לביא "אפס ביחסי אנוש" המציג בהומור וברצינות את ההווי הצבאי הישראלי ואת העגה המאפיינת אותו.

אפס ביחסי אנוש (ישראל 2014)

בימוי: טליה לביא

משחק: דאנה איבגי, נלי תגר, שני קליין, יובל סגל

ZERO MOTIVATION

Dir: Talya Lavie

בבסיס צבאי גדול בדרום הארץ, מיטב חיילנו עסוקים באימונים ובפעילות מבצעית, אך נדמה שהדרמה האמיתית מתרחשת דווקא במשרד השלישות. הביקורת השנתית אמורה להתרחש בעוד שבועות ספורים, אך בנות המשרד הצעירות והוותיקות תחת פיקודה של הקצינה רמה – עסוקות כל אחת בדרמה הפרטית שלה.

(100 דקות, עברית)((100 min., Heb.

יום ה' 3/1 בשעה 19:00


 

סרט אילם עם מוזיקה חיה בביצוע אנסמבל המאה ה-21

עיר ללא יהודים (אוסטריה 1924)

בימוי: הנס קארל ברסלאואר

THE CITY WITHOUT JEWS

Dir: Hans Karl Breslauer

מדינת אוטופיה המיתולוגית סובלת מאבטלה ומאינפלציה, והפגנות עצומות מתקיימות ברחובותיה. במהרה מנוצלת ההזדמנות להאשים את היהודים בצרות המדינה, ומועבר חוק לגירוש היהודים. אלא שהמדינה מתדרדרת למצב גרוע אפילו יותר. "עיר ללא יהודים", סרט שהצליח באופן מדהים ומטריד לחזות את גורל יהדות אירופה, יצא לאקרנים 15 שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. משך עשורים נחשב הסרט לאבוד, עד שבשנת 2015, צץ בדרך נס עותק בשוק פשפשים בפריז. העותק עבר שחזור קפדני על ידי ארכיון הקולנוע הלאומי האוסטרי. כעת, התמונות האבודות מציגות את חיי היהודים בווינה ומעבירות מסר ברור לגבי האנטישמיות.לפי רומן מאת הוגו בטאאואר (1922)

(91 דקות, גרמנית, תרגום לעברית ואנגלית)(91 min., Ger., Heb. Sub)

הסרט ילווה  במוסיקה חיה מאת אולגה נויווירת (2018) בביצוע אנסמבל המאה ה-21, אנסמבל מוגבר הכולל גיטרה חשמלית, סקסופון, כלי נקישה וכלים קלאסיים | אילן וולקוב – מנצח

שבת 5/1 בשעה 21:00


 

שבתות לכל המשפחה בסינמטק

5/1 אנימציה ממוחשבת בקולנוע – בהנחיית טל גולדרינג + הקרנת הסרט קונג פו פנדה (גיל 5+)

12/1 ריקוד בקולנוע – בהנחיית דנה קסלר, הקרנת הסרט לרקוד (גיל 5+)

19/1 תולדות הקולנוע לילדים – בליווי שחקנים (גיל 5+)

26/1 מסעות מופלאים בקולנוע – בהנחיית אלון גור אריה (גיל 7+)


 

אירועי הספרייה לקולנוע

3/1 – קריאת מסך עם נחמן אינגבר: להכיר את אנייס ורדה לרגל הרטרוספקטיבה

22/1 – "שלוש" – מפגש עם הסופר דרור משעני לרגל צאת ספרו החדש בהוצאת אחוזת בית

15/1 – סדרת מפגשים חדשה: עור ברווז – סדרת הרצאות מצמררת בהנחיית ד"ר עמרי הרצוג שמגיע לספריה לקולנוע להציג בפנינו את כל הפחדים והרעות החולות שאנחנו מעדיפים לא להתמודד איתם. בניתוח תרבותי מרהיב, הוא ייקח אתכם למסע בנבכי השאול: בין רוחות ומפלצות עם אג'נדה פוליטית, אימהות רעות שחורגות מתפקידן החברתי וגם להתבוננות בגוף שלנו שלעיתים מגעיל אותנו, משום מה. מומלץ לבעלי קיבה חזקה ומי שלא מפחד מטקסטים של קריסטבה. המפגש הראשון: היסטוריה מקוצרת של רוחות רפאים – 15/1, 20:00, בספרייה לקולנוע


 

רטרוספקטיבה של וים ונדרס (ינואר-פברואר 2019) – מידע על פסטיבל זה יתקבל ממשרד אחר, נשמח לסייע במקרה הצורך

 

***

 

שבוע קולנוע ברזילאי – הסרטים שיוקרנו

ז'ואו, המאסטרו (ברזיל 2017)

בימוי: מאורו לימה

משחק: אלכסנדר נרו, דאבי קמפולוניו

JOAO, O MAESTRO

Dir: Mauro Lima

סיפורו האמיתי של המוסיקאי המפורסם ז'ואו קרלוס מרטינס שעבר ילדות קשה כילד עם בעיות בריאותיות. יום אחד, הפסנתר נכנס לחייו ובמהלך השנים הופך לאחת מההבטחות הגדולות במוזיקה הקלאסית העולמית.
(117 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית ואנגלית)((117 min., Por., Heb.& Eng. Sub.

הקרנה חד פעמית. מספר המקומות מוגבל. בנוכחות מפיקות הסרט לוסי וג'וליה בארטו.

יום א' 20/1 בשעה 21:00

 

ואזנטה (ברזיל/פורטוגל 2017)

בימוי: דניאלה תומאס

משחק: אדריאנו קרבלחו, סנדרה קורבלוני, ךואנה נסטאס

VAZANTE

Dir: Daniela Thomas

השנה היא 1821, ברזיל על סף השגת עצמאות, ואנטוניו שב הביתה עם עדר של עבדים ובקר. בחווה רחבת הידיים הוא מגלה שאשתו מתה במהלך הלידה ורק אמה הסנילית והעבדים נותרו לארח לו לחברה. אנטוניו נושא את אחייניתה של אשתו, ילדה בת 12, אבל חסר מנוחה מכדי להשאר באחוזה, וביאטריש נותרת לבד למצוא את מקומה בחברה אלימה וגזענית.
(116 דקות, פורטוגזית, תרגום לאנגלית ועברית)((116 min., Por., Heb. & Eng.Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ב' 21/1 בשעה 21:00

 

שתי אירנות (ברזיל 2017)

בימוי: פאביו מאירה

משחק: פריסילה ביטנקורט, איזבלה טורס

TWO IRENES

Dir: Fabio Meira

בקיץ החם של עיירה קטנה בברזיל של שנות השמונים, אירנה בת ה-13 מגלה סוד אפל שאביה הסתיר במהלך כל השנים: יש לו משפחה נוספת ואפילו בת שגם לה קוראים אירנה
(89 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית ואנגלית)((89 min., Por., Heb.&Eng. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ג' 22/1 בשעה 19:00

 

כמו ההורים שלנו (ברזיל 2017)

בימוי: לאיס בודנצקי

משחק: מריה ריביירו, קלריס אבוז'רמה

JUST LIKE OUR PARENTS

Dir: Lais Bodanzky

מלודרמה משפחתית שזכתה ב-23 פרסים בינלאומיים ובפרס הבמאי הטוב בברזיל השנה. כאשר יום אחד אימה של רוזה מתוודעת מולה בווידוי מפתיע, רוזה מחליטה להפסיק את מחויבותיה הרגילות, ובכך היא מגלה שהחיים צופנים עבורה הפתעות רבות.
(102 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית)((102 min., Por., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ה' 24/1 בשעה 19:00

 

בינגו: מלך הבקרים (ברזיל 2017)

בימוי: דניאל רזנדה

משחק: ולדימיר בריכטה, ליאנדרה ליאל

BINGO: THE KING OF THE MORNINGS

Dir: Daniel Rezende

מבוסס על סיפור אמיתי. אוגוסטו הוא שחקן השואף להיות באור הזרקורים כמו אמו שהייתה שחקנית מצליחה. בינתיים הוא מככב באופרות סבון וסרטי פורנו רך ואז מקבל הזדמנות לכבוש את הקהל כשהוא מלוהק לתפקיד "בינגו", ליצן בתוכנית טלוויזיה. בעזרת כשרונו וחוש ההומור שלו התוכנית הופכת ללהיט, אך סעיף בחוזה שלו מונע ממנו לחשוף את זהותו האמיתית. הוא נהיה ידוען אנונימי שמחפש הכרה אמנותית אך באותו זמן גם מתנוון.
(113 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית ואנגלית)((113 min., Por., Heb.&Eng. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ב' 28/1 בשעה 21:00

 

אליס (ברזיל 2016)

בימוי: הוגו פראטה

משחק: אנדריאה הורטה, גוסטבו מצ'אדו

ELIS

Dir: Hugo Prata

הזוכה ב-12 פרסים כולל בפרס הסרט הטוב בברזיל בשנה שעברה. סיפור חייה של אליס רגינה, ללא כל ספק הזמרת הברזילאית הגדולה בכל הזמנים, מובא בסרט קצבי ואנרגטי בכיכובה של אנדריאה הורטה בתור הזמרת.
(110 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית ואנגלית)((110 min., Por., Heb.& Eng. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ג' 29/1 בשעה 20:45

 

לאהוב (ברזיל 2018)

בימוי: גוסטבו פיצי

משחק: קארין טלס, אוטביו מיולר

BENZINHO

Dir: Gustavo Pizzi

דרמה כובשת ומרגשת. אירנה חיה עם בעלה קלאוס וארבעת ילדיהם בפרברי ריו דה ז'נרו ומקווים לבנות את ביתם החדש. יש לה רק כמה ימים להתרגל לעובדה שבנה הבכור עומד לעזוב את הבית מוקדם מהצפוי עקב מלגת ספורט שקיבל בגרמניה. איך היא תתמודד עם הפרידה והמצב החדש?
(95 דקות, פורטוגזית, תרגום לעברית ואנגלית)((95 min., Por., Heb.& Eng. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ד' 30/1 בשעה 21:00

 

***

 

רטרוספקטיבה של אנייס ורדה – הסרטים שיוקרנו:

1אופרה מוף – יומנה של אישה הרה (צרפת 1958)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: דורותי בלנק, אנטואן בורסייה

DIARY OF A PREGNANT WOMAN
Dir: Agnes Varda

הסרט עוקב אחר יום בחייה של אישה הרה כאשר היא עוקבת מקרוב אחר המתרחש בשכונה שלה בפריס. הסרט צולם כאשר אנייס ורדה היתה בהריון ראשון והוא מבט אימפרסיוניסטי בהריון כמצב פיסי וכארוע חברתי.
(16 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((16 min., Fre., Heb. Sub.

 

קליאו מחמש עד שבע (צרפת 1962)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: קורין מרשאן, אנטואן בורסייה, דומיניק דאבריי

CLEO FROM 5 TO 7
Dir: Agnes Varda

אחד מסרטי הדגל בגל החדש הצרפתי. שילוב של סינמה וריטה ומלודרמה, על שעה וחצי בחייה של זמרת (המקבילים לזמן הקולנועי אחד לאחד), המחכה לתוצאות בדיקה רפואית קריטית. 90 דקות בהם אנו מלווים אותה בדירתה, ברחובות פריז ובפגישה עם חייל העומד לצאת למלחמת אלג'יר.
(90 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((90 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ד' 9/1 בשעה 21:00

 

מחוף לחוף (צרפת 1958)

בימוי: אנייס ורדה

DU COTE DE LA COTE
Dir: Agnes Varda

סרט תיעודי קצר המוקדש למבקר הקולנוע אנדרה באזן. הסרט עוסק בנושא שחוק לכאורה – החופים והמבנים של הריביירה הצרפתית – אבל רחוק מלהיות תשדיר טיפוסי. הוא מתעד את הכמיהה הנוסטלגית והקרנבל הגרוטסקי ששוכנים זה לצד זה לחופי הים הכחול מכולם.
(24 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((24 min., Fre., Heb. Sub.

 

לה פואן קור (צרפת 1954)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: פיליפ נוארה, סילביה מונפור

LA POINTE COURTE
Dir: Agnes Varda

סרט הביכורים של אנייס ורדה נעשה בתקציב זעום. הסרט נפרש על רקע חיי היומיום בכפר דייגים קטן בדרום צרפת, ומשלב תאור מסוגנן של היחסים המורכבים של הזוג –  סיגנון המושפע מן הרקע של ורדה כצלמת סטילס – עם מבט כמעט תעודי במאבקי החיים של המקומיים.
(90 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((90 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ה' 10/1 בשעה 20:00

 

האושר (צרפת 1965)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: ז'אן-קלוד דרואו, קלייר דרואו, אוליבייה דרואו

LE BONHEUR
Dir: Agnes Varda

סרטה הראשון של אנייס ורדה שצולם בצבע. פרנסואה הוא נגר צעיר החי באושר עם אשתו וילדיו. חייו נעים בין עבודה בנגריה, פיקניקים בכפר וערבים שקטים בבית. ואז הוא פוגש בעובדת דואר בשם אמילי.
(90 דקות, צרפתית, אנגלית, תרגום לעברית)((90 min., Fre., Eng., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ב' 14/1 בשעה 19:00

 

האחת שרה, השניה לא (צרפת 1977)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: ואלרי מרס, תרז ליוטאר, רובר דאדייה

ONE SINGS, THE OTHER DOESN'T
Dir: Agnes Varda

פריס, 1962. פאולין היא נערה מרדנית בת 17 השרה במקהלה של בית הספר. סוזן, בת 22, מגדלת שני ילדים. השתיים הן שכנות ומתיידדות כשפאולין עוזרת לסוזן לגייס כסף להפלה. סוזן מגדלת את הילדים והופכת לעובדת סוציאלית אידאליסטית. ופאולין? היא הופכת לזמרת, לפמיניסטית. מקימה להקת בנות, מתאהבת… ושומרת על קשר עם סוזן.
(120 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((120 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ג' 15/1 בשעה 20:00

 

דאגרוטיפים (צרפת/ גרמניה 1975)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: דורותי בלנק, אנטואן בורסייה

DAGUERREOTYPES
Dir: Agnes Varda

גיחה מוקדמת של אנייס ורדה אל ז'אנר התעודה, שיהפוך לז'אנר המרכזי שלה – נחשב כהמצאת סוג חדש של קולנוע תיעודי – אנתרופולוגיה מלאת חיבה. ורדה מצלמת את הרחוב בו היא גרה כבר יותר מחמישים שנה, רחוב דאגר ברובע ה-14 בפריז. באופן הולם, הרחוב נקרא על שמו של ממציא הדאגרוטיפ, אחת השיטות המוקדמות לפיתוח פילם.
(80 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((80 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ו' 18/1 בשעה 13:30

 

שבעה חדרים, מטבח, אמבטיה… למכירה (צרפת 1984)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: הרב מנגני, יולנד מורו, לואי בק

7 ROOMS, KITCHEN, BATH, ETC
Dir: Agnes Varda

ורדה גורמת לנו לבחון מחדש את המשמעות של "מרחב ריק" בסרט פיוטי קצר, שבו המצלמה שלה נעה בדירה ריקה לכאורה המוצעת להשכרה. היא מגלה שהחדרים, ללא רהיטים או חפצים, עדיין

מלאים בזכרונות של דיירים שכבר אינם.
(27 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((27 min., Fre., Heb. Sub.

 

דוקומנטר (צרפת/ ארה"ב 1981)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: סאבין מאמו, מתייה דמי, טום טפלין

DOCUMENTEUR
Dir: Agnes Varda

אמילי היא אישה צרפתיה צעירה החיה בשוליים האפורים של לוס אנג'לס. היא מתמודדת עם מערכת יחסים שהגיעה לקיצה, משוטטת בעיר בחיפוש אחר בית עבורה ועבור בנה (אותו משחק בנה של הבמאית), ולומדת להיות לבד.
(63 דקות, צרפתית, אנגלית, תרגום לעברית)((63 min., Fre., Eng., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ג' 22/1 בשעה 19:00

 

עוברת אורח (צרפת 1985)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: סנדרין בונר, מאשה מריל, סטפן פרייס

VAGABOND
Dir: Agnes Varda

זוכה פסטיבל ונציה. מונה ברז'רו מתה. גופתה הקפואה מתגלה בעיצומו של החורף בתעלה בדרום צרפת. מכאן חוזר הסרט לשבועות שהובילו אל מותה, ואנו עדים לחייה העצובים כשהיא נודדת ממקום למקום, מחפשת עבודות זמניות או מחסה. מונה עצמאית, אבל השאיפה הזו לחופש היא שמובילה בסופו של דבר למותה.
(105 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((105 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

יום ד' 23/1 בשעה 20:00

 

אנשים ומקומות (צרפת 2017)

בימוי: אנייס ורדה, JR

FACES PLACES

Dir: Agnes Varda, JR

הבמאית הצרפתייה הנערצת אנייס ורדה משתפת פעולה עם אמן הרחוב המסתורי JR בסרט מסע תיעודי רב קסם, שבו נוסעים השניים בין הכפרים הקטנים של אזורי הכפר בצרפת ומנציחים את פני האנשים שהם פוגשים בצילומי קיר ענקיים. הזוכה בפרס עוגן הזהב בפסטיבל הסרטים חיפה.
(89 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((89 min., Fre., Heb. Sub.

יום ו' 25/1 בשעה 14:00

 

החופים של אנייס (צרפת 2008)

בימוי: אנייס ורדה

משחק: ז'אק דמי, אלן רנה, ז'אן-לוק גודאר

THE BEACHES OF AGNES
Dir: Agnes Varda

ערב יום הולדתה ה-80 מביימת אנייס ורדה אוטוביוגרפיה קולנועית שאותה היא מקריינת בעצמה. ורדה שוזרת בשנינות ובמקוריות קטעי ארכיון, שחזורים וקטעי סרטים, ומשרטטת את מסלול חייה מילדותה דרך תקופת הגל החדש של הקולנוע הצרפתי ועד לנישואיה לבמאי המנוח ז'אק דמי. מסע מקסים ומרגש שחוגג את היצירתיות והסקרנות של אמנית שהישגה הגדול ביותר הוא החיים עצמם.
(110 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)((110 min., Fre., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית

שבת 26/1 בשעה 21:00

 

***

 

יום השואה הבינלאומי – הסרטים שיוקרנו:

בכורה עולמית: מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו (ארה"ב/פולין 2018)

בימוי: רוברטה גרוסמן

WHO WILL WRITE OUR HISTORY

Dir: Roberta Grossman

סיפור שלא סופר של קבוצת יהודים בגטו ורשה, אשר סיכנו את חייהם כדי שהאמת תשרוד גם אם הם ימותו. תחת הנהגת ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום, הארגון הסודי הקים את ארכיון עונג שבת, וערב מרד גטו ורשה גנז מאות אלפי עדויות והקלטות כדי "שהעולם יקרא וידע". הסרט מבוסס לחלוטין על המכתבים והיומנים מהארכיון הסודי, אותם מקריאים אדריאן ברודי וג'ואן אלן, יחד עם הופעות מאת השחקנים המובילים בפולין. (91 דקות, פולנית, אנגלית ויידיש, תרגום לעברית ואנגלית)

(91 min., pol., Yidd., Eng., Heb. & Eng. Sub)

הסרט מוקרן בו-זמנית באותה שעה בבתי קולנוע ברחבי העולם.

יום א' 27/1 בשעה 19:00

 

אסתיר פניי (ישראל 2018)

בימוי: אייל דץ

HIDDEN FACE

Dir: Eyal Datz

דרך סיפור הגבורה של האדמו”ר מצאנז־קלוזינבורג, שאיבד את אישתו, 11 ילדיו וכל קהילתו, לוקח אותנו הסרט למסע תיעודי אל נקודת המפגש בין האמונה היהודית לשואה. עם סיפור מרתק שטרם סופר, דוברים כריזמטיים וחומרי ארכיון ובזכות הבימוי הבטוח והמוקפד התוצאה היא סרט מסקרן, שבמרכזו שאלות היסוד הנוגעות לאמונה באל בזמן ואחרי השואה.
(54 דקות, עברית, אנגלית, תרגום לעברית)((54 min., Heb., Eng., Heb. Sub.

יום א' 27/1 בשעה 21:00

 

יוליוס מדריץ' מוינה – חסיד אומות עולם (אוסטריה 2018)

בימוי: פיוטר סזלזה

JULIUS MADRITSCH FROM VIENNA – A RIGHTEOUS AMONG THE NATIONS

Dir: Piotr Szalsza

בשנים 1940-1944 היה יוליוס מדריץ' מווינה מנהל חברות הטקסטיל בפולין הכבושה, בהן העסיק אלפי יהודים. בעזרת עמיתיו האוסטרים, הצליח מדריץ' להציל את חייהם של מאות אנשים. יוליוס מדריץ' ועוזריו האוסטרים, ריימונד טיטש ואוסוולד בוסקה זכו לכבודם של חסידי אומות העולם ביד ושם.

(72 דקות, גרמנית, תרגום לעברית)((72 min., Ger., Heb. Sub.

הקרנה חד פעמית באדיבות פורום התרבות האוסטרי.
בתום ההקרנה שיחה עם הבמאי

יום ב' 28/1 בשעה 18:30

 

נשכחים (שואת יהודי יוגוסלביה) (ישראל 2018)

בימוי: ניצה גונן

THE FORGOTTEN ONES (THEYUGOSLAV HOLOCAUST)

Dir: Nitza Gonen

לראשונה נחשף, כבסקופ היסטורי, כיצד הוכחדה קהילת יוגוסלביה בשואה, קהילה ותיקה עוד מימי הבית השני ומגירוש ספרד שחיה בהרמוניה, אשכנזים וספרדים, ופיתחה תרבות מיוחדת. בסרט יוצאת גיבורתו, סטלה בת ה-30, למסע רווי גילויים כדי לחקור כיצד הושמדה קהילת יוגוסלביה בארץ ללא גילויי אנטישמיות לפני המלחמה ומה עלה בגורלו של הסבא רבא שלה שהוכתר כחסיד אומות העולם.   

(82 דקות. אנגלית, עברית, סרבית, קרואטית, מקדונית, סלובנית. תרגום לעברית)

(82 min., Eng., Serb., Croat., Heb. Sub)

יום ב' 28/1 בשעה 19:00

 

האמת של פריץ באואר (גרמניה 2015)

בימוי: לארס קראומה

משחק: בורגהרט קלאוסנר, רונלד זרפלד

THE PEOPLE VS. FRITZ BAUER

Dir: Lars Kraume

גרמניה, 1957. התובע הכללי פריץ באואר מקבל לידיו עדויות חדשות על מקום הימצאו של אדולף אייכמן, שברח מגרמניה אחרי תום מלחמת העולם השנייה. באואר, יהודי שחזר לגרמניה מגלות בדנמרק בזמן המלחמה, מנסה מאז שובו להעמיד לדין את חברי הרייך השלישי, אך ללא הצלחה. הפעם הוא מחליט לנסות להיעזר במוסד הישראלי על מנת לתפוס את אייכמן. סרטו של יוצר "שתיקה רועמת" המוקרן בימים אלה בסינמטק.
(105 דקות, גרמנית, תרגום לעברית)((105 min., Ger., Heb. Sub.

יום ב' 28/1 בשעה 21:00

 

הצללים של צלילי המוזיקה

הדי האיום הנאצי בשלושה מחזות זמר פרי עטם של יהודים: "צלילי המוזיקה", "קברט" ו"המפיקים".

מה עניין שואה למחזות-זמר? רבות נאמר על השתקפות השואה בכל סוגה אמנותית לאורך השנים, אך מעט מאוד על השתקפותה במחזמר, שהרי הוא נתפס כקליל, מתקתק, לא רציני. אבל כסוגה פופולרית בקרב קהלים רחבים כל-כך, המחזמר הוא מקור מרתק לבחינת השינוי בהתייחסות לשואה לאורך השנים. הרצאתו של אייל שרף, זמר ומרצה, מומחה בתחום מחזות-הזמר, שגם כותב בנושא ב"הארץ". אייל הוא בעל תואר שני בביצוע ודרמטורגיה של התיאטרון המוסיקלי מאוניברסיטת ניו-יורק. במסגרת ההרצאה יבצע שירים מתוך מחזות-הזמר. על הפסנתר: אנה סנגר.

אורך האירוע 75 דקות

מחיר 45 ₪, חינם למנויים

יום ג' 29/1 בשעה 18:30

 

רשימת שינדלר (ארה"ב 1993)

SCHINDLER'S LIST

בימוי: סטיבן שפילברג

DIR: STEVEN SPIELBERG

משחק: ליאם ניסן, בן קינגסלי, יהונתן סגל

אוסקר שינדלר, איש עסקים גרמני, הציל בימי השואה כאלף מיהודי פולין. סיפורו של אותו חסיד אומות עולם, החליט שפילברג להתחקות אחר עקבותיו הלאומיים והתוצאה: מונומנט קולנועי – יצירת האמנות השביעית המדוברת ביותר של המחצית הראשונה של שנות ה90-. עותק דיגיטלי חדש ששוחזר תחת השגחתו של שפילברג לציון 25 שנה לעשיית הסרט וכולל ברכה אישית של שפילברג לצופי הסרט.

(196 דקות. אנגלית, תרגום לעברית). ((196 min., Eng. Heb sub

יום ג' 29/1 בשעה 20:00

 

Check Also

ינואר בדוקוסטרים

דוקוסטרים  תוכנית ינואר יוצאת לדרך! אירוע האונליין האוצרותי מבית דוקאביב שמביא את מיטב סרטי הדוקו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.