שבת , מרץ 25 2023
חוף פרטי, מאת מיכל אילן

חוף פרטי

"משפטיה של אילן הם אדוות השוטפות את הלב ונעות בריתמוס המחבר בין הפנים והחוץ." – הגר ינאי, סופרת ומבקרת ספרות

חוף פרטי

מאת מיכל אילן
 

"חוף פרטי" הוא מסע לחיפוש הד.נ.א. המשפחתי של גיבורת הספר, מירב. הרגעים שנלכדים דרך עדשת הדמויות בספר, בנות ובני משפחתה, מעמיקים את המציאות ונותנים לה גוון ייחודי. כל דמות משתלבת באריגת האחרות לצעיף העוטף את הגיבורה.

כל פרק בספר מספק הצצה להלכי הרוח הפנימיים ולהלכי הרוח של התקופה, מאמצע המאה ה-19 והלאה, לתפאורה החיצונית ואל תוך רחשי הלב. הוא חוצה לידות, פרידות, קמטים, סדקים ואור מרצד.

המוסיקה המלנכולית של הגיבורה חודרת פנימה, מרבדת את הנושאים שבהם היא עוסקת  בשכבות רבות. מגרדת את הגבולות ומחפשת את הקול האישי והשונה.

"בבוקר חמים ישבה עם סשה על החול הלבן של הים השחור. נותר בה עדיין מקום לקמטים שלא נחרצו. נעימת המים גלשה אליהם. הם בנו ארמון, ידיהם, המכוסות בכתמי הזמן נפגשו כשחפרו מחילה. צדף גדול וורוד נגלה מתוך גל שנטש אותו על תפר החוף. היא לקחה אותו והניחה אותו על הארמון שבנו, כדי שיגן עליו מפני הרגע החולף."

 

"מיכל אילן שוזרת בספרה הראשון מילים ומאורעות שהם צדפים ורודים, מורכבים ומעודנים, שמגוננים על ארמונות חייהם של גיבוריה מפני הרגעים החולפים ובוזזים את אוצרותיהם… בנות המאה התשע עשרה או המאה העשרים, רוסיות או ישראליות, הגיבורות של אילן מנהלות מערכות יחסים רגישות ומורכבות. חוט של תוגה משוך על נשים אלו, הרגישות ליופי, כמו מוזיקה מיוחדת במינה האופפת אותן." – הגר ינאי

אילן היא ילידת תל אביב, בוגרת האוניברסיטה העברית במוזיקולוגיה, פילוסופיה ותאטרון. זהו ספרה הראשון, השואב מהשכלתה המוזיקלית וכתוב כשירה, במקצב ובשפה המשתלבים זה בזה ויוצרים עלילה ייחודית ויפהפייה.

סיפורים קצרים פרי עטה ראו אור בכתבי עת ספרותיים.

 

188 עמ' | 70 ₪

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.