יום שלישי , ספטמבר 21 2021
חדשות עשר, לוגו 2017

לכל אישה יש שם

סדרת כתבות חדשה של מיה איידן בחדשות עשר*:

*״לכל אישה יש שם"* 

*מי תהיה האישה הבאה שעלולה לשלם בחייה על*

*מחדל האלימות במשפחה?*

 

ביום ראשון, 18.11.18, נתחיל לשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות עשר, סדרת כתבות חדשה של כתבת הרווחה, מיה איידן – "לכל אישה יש שם", שבמסגרתה תבחן איידן, שורה ארוכה של מקרי-רצח של נשים בידי בני זוגן, או בידי בני משפחתן ותנסה להבין – האם ניתן היה למנוע חלק מהמקרים, והיכן כשלו הרשויות?

אחת לכמה חודשים, אנחנו עדים בישראל ל"גל" של מקרי רצח נשים, שאחריו יתכנסו "דיוני חירום", אחריהם תגענה הבטחות ריקות, ואז יתעורר הזיכרון הקצר עד לגל הבא שיזעזע שוב – עד זוג העיניים הבאות, של אישה, שיביטו בנו מעל מסכי הטלוויזיה ודפי העיתונים, עם הכיתוב "צו ההרחקה לא קוים", ו-"היו תלונות קודמות". הנשים מתגלגלות בין רשויות לא מתואמות, בחייהן כמו גם במותן, איש לא יודח, איש לא יוכתם, והאחריות תגולגל הלאה.

בין פרקי הסדרה: סיפורה של אנגווץ' וואסה ז"ל, הנרצחת ה-14 מתחילת השנה, בת 36 מנתניה, אם לשלוש, שנרצחה באמצע החודש שעבר ע"י בן זוגה, שוטר משמר הגבול, שאותו הכירה אותו לפני מעט יותר משנה.

סיפורה של אנווגץ' מעלה שוב את סוגיית אחזקת הנשק בידי אנשי כוחות הביטחון.

עוד בסדרה – "מגפת רצח הנשים" במגזר הערבי: לפי נתוני מבקר המדינה, מאוגוסט האחרון, בשנים 2014 עד אוקטובר 2016 נרצחו 30 נשים ערביות, שהן 42% מכלל הנשים שנרצחו באותה תקופה בישראל. בסדרה נביא את סיפורה של דואא אבו שרך ז"ל, מלוד, אם לארבעה, שנרצחה בספטמבר 2016. לאחר הרצח נעצרו אחיה של דואא ושוחררו, נעצר הגרוש שלה ושוחרר, ולמעשה עד היום רוצחה מסתובב חופשי.

עוד בסדרת הכתבות – מדוע המלצות הוועדה הבין-משרדית, שהוקמה לפני ארבע שנים לטיפול בתופעת רצח הנשים בישראל, אינן מיושמות עד היום? איידן תעסוק בסוגיית ה"אזיקון האלקטרוני", שמחליף את צו ההרחקה, מתריע שהתוקף מתקרב ומאפשר לקורבן להתגונן ולמשטרה להגיב, ומציל חיים ברחבי העולם. האזיקון שהוא פרי פיתוח של חברה ישראלית, לא נכנס לשימוש בארץ, משורה של סיבות שבהן נעסוק. איידן פוגשת בסדרה אישה מאוימת, שנאלצת להיגרר פעם אחר פעם לבית משפט כדי להאריך את תוקף צו ההרחקה של בן זוגה, ולשמוע משוטרות במוקד שהן "לא מתכוונות לתווך בינה לבין הגבר המאיים".

 

"לכל אישה יש שם" – סדרת כתבות של מיה איידן

עורכת: תמר פיין | מפיקה: איריס בסוק-ארליך | תחקיר: מעיין בן טורא  | עריכת וידאו: פיליפ ריזנפלדיעוץ לשוני: אייל פרבר

יש לבדוק גם

JAFFA

סדרת כתבות של דורון הרמן:* *״Jaffa"* *זוהי יפו החדשה: נדל"ן יוקרתי מול עוני, חיסולים מול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.