יום שני , ינואר 25 2021
חדשות עשר, לוגו 2017

הודו לה’

פרויקט תיעודי מיוחד של אבישי בן חיים שצולם בהודו*:

*"הודו לה'"*

*מסע בהודו בעקבות הקרב על לבם, תודעתם וזהותם של המטיילים הישראלים*

החל מיום ראשון הקרוב, 4.11.2018, נשדר במהדורה המרכזית בחדשות עשר פרויקט תיעודי מיוחד של *הפרשן לענייני דתות, ד"ר אבישי בן חיים – "הודו לה'"*: סדרת כתבות שצולמה במשך כחודש ברחבי הודו, בעקבות "הקרב הרוחני" הניטש על לבם, זהותם ותודעתם של המטיילים הישראלים הרבים שיוצאים למדינה. בן חיים פגש במאות ישראלים מכל קצוות החברה שנפגשים, דווקא בהודו, ומתוך השוני ביניהם – נחשף שיעור על אודות הישראליות כולה.

בתי חב''ד כבר מזמן לא לבד בהודו, הקרב על לבם של הצעירים והצעירות הישראלים בהודו הביא להתפרצות מרתקת: בהודו הוקמו עוד ועוד "בתים" לישראלים כמו בתי ''הלב היהודי'' מבית מדרשה של הציונות הדתית ובתי ''הבית היהודי רוח אחרת'' של העמותה להפצת יהדות בארץ ובעולם, ברוחו של רבי נחמן מברסלב. לצד בתים אלו, וכן ''בתי ליבא'', ''החווה של אדם'' ועוד קמו גם בתים חילוניים כמו ''הבית הישראלי החם" במנאלי ובעיקר ''בית בינה הודו'' – הבית החילוני-אידיאולוגי למטיילים ישראלים שמנסה להחיות את הזהות היהודית/ישראלית/חילונית ברוחם של חיים נחמן ביאליק ואחד העם.

*הפרק הראשון* בסדרה מגלה כי בניגוד לדימוי כאילו כל עולמם של המטיילים והמטיילות הצעירים סובב סביב בטלה כבדה וסמים קלים, המושבה הישראלית הצעירה בהודו דווקא נדמית כמעין "קמפוס אוניברסיטאי" שבו צעירים וצעירות ישראלים, מתרוצצים מרצונם החופשי בין שיעורי פילוסופיה, מרכזיים רוחניים, שיעורי מדיטציה ויוגה, אין סוף סדנאות-העשרה ועד סדנאות ''התפתחות תודעתית דרך מיניות''.

*בפרק השני* נבדוק האם ההדתה, המדוברת כל כך בישראל, הגיעה עד להודו: האם "הבתים הדתיים" מנסים להשפיע על הצעירים והצעירות הישראלים בשלב הרגיש בחייהם בו הם מגבשים זהות ודמות, או שמא מדובר בחשד שווא? עוד בפרק – הקשב וההתקרבות בין הזרמים השונים שבארץ לא מפסיקים להילחם.

*בלב הפרק השלישי* – חווית הרוחניות הייחודית שהודו מציעה, שמשתלבת עם תרבות פופ וטקסים צבעוניים שזרים כל כך לפולקלור היהודי: מהאשראם של הביטלס, שמסמל את ראשית הסחף מהמערב אל רוחניות המזרח, דרך מפגש עם צעירים וצעירות ישראלים מלאי התלהבות מהבודהיזם הרוחני, ההינדואיזם האלילי, והסיקיזם המונותיאיסטי על מקדש הזהב ועולם החסד והגמ''חים שלו, שמהווה מעין תחרות לתרבות החסד החרדית ישראלית. בפרק הרביעי והאחרון נשאל – למה כל זה אפשרי דווקא בהודו?

 

עורך: *טל מוסקוביץ'*, מפיקה: *איריס בסוק*, עורך וידאו: *דויד אלבז*

Check Also

JAFFA

סדרת כתבות של דורון הרמן:* *״Jaffa"* *זוהי יפו החדשה: נדל"ן יוקרתי מול עוני, חיסולים מול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.