יום שישי , יולי 10 2020
חיפה אהובתי, נילי שרף גולד

חיפה אהובתי

 

הוצאת דביר בשיתוף מכון הקשרים מציגים:

חיפה אהובתי

נילי שרף גולד

 

"כמי שבחר מרצונו את חיפה כעיר מגוריו במשך יותר מ־43 שנים, וכמי שחיפה היתה לגיבורה אהובה בכמה מן הרומנים שכתבתי, היה לי עונג מיוחד לקרוא בספרה של פרופ' נילי שרף גולד על עיר הולדתה. זהו שילוב מיוחד, מקורי ורגיש של זיכרונות ילדות תוך ניתוחים היסטוריים וארכיטקטוניים של מבנים ומקומות משמעותיים, שבתוכם גם הצליחה חוקרת הספרות לשלב ולנתח פרקים משמעותיים מיצירות ספרותיות שחיפה היתה לזירת התרחשותן. חיפה מסמלת בעיני את הנורמליות הישראלית במיטבה, וספר חשוב זה מוסיף לכך הוכחה משכנעת".  

                                                                                                                            א"ב יהושע

***

הספר חיפה אהובתי מציע לקוראים סיור מאלף בשכונת הדר הכרמל בחיפה, שהיתה השכונה המרכזית והגדולה בעיר במשך כיובל שנים. זהו סיור היסטורי, ספרותי, פוליטי ואדריכלי וגם אישי אינטימי, דרך עיניה של נילי שרף גולד, שגדלה בעיר הכרמל בין השנים 1966-1948.

 

בעזרת מפות רחוב וצילומים רבים חוזרת איתנו המחברת למחוזות ילדותה. היא מסיבה את תשומת ליבנו לבנייני הבאוהאוס ההיסטוריים; משחזרת את קורותיהם של אתרים מרכזיים ומפרשת את שפע סגנונות בנייתם; מייחדת את הדיבור על אישים ערבים ויהודים שחותמם טבוע בעיר ומספרת לנו את סיפוריהם של התושבים השונים, החל בתקופת השלטון העות'מאני והמנדט הבריטי וכלה בתקופת עצמאותה של מדינת ישראל, מראשית קיומה ועד סיפה של מלחמת ששת הימים.

 

כל אלה נבחנים גם באמצעות עיון ביצירותיהם של סופרים ומשוררים ישראלים חשובים שחיפה היא גורם משמעותי בעולמם.

 

***

נילי שרף גולד היא פרופסור מן המניין בחוג ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת פנסילבניה בארצות הברית. מספריה: לא כברוש: גלגולי אימאז'ים ותבניות בשירת יהודה עמיחי (שוקן, 1994); ); Yehuda Amichai: The Making of Israel’s National Poet (UPNE/Brandeis University Press, 2008); Haifa, City of Steps .(Brandeis University Press, 2017)

 

מספר עמודים: 296; מחיר מומלץ לצרכן: 94 ₪

 

 

Check Also

יהדות ישראלית

  חדש בהוצאת דביר ובשיתוף המכון למדיניות העם היהודי יהדות ישראלית דיוקן של מהפכה תרבותית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.