יום רביעי , יולי 8 2020
ברית עולם, מאת טיארי ג'ונס

ברית עולם

"ברית עולם" מספר סיפור שנדמה שכבר שמענו אותו בעבר: רוי, צעיר שחור נשפט והורשע בטעות באונס, בעוד אשתו נמצאת בחדר הסמוך במלון. אבל הסיפור שטיארי ג'ונס מספרת אינו העלילה המשפטית שאנחנו מצפים לה. זה סיפור על בעל צעיר שנידון ל-12 שנות מאסר בעוד הוא ואישתו נמצאים בתחילתם של קריירה משגשגת והחיים עצמם. הרומן עוסק בהרס של משפחה, בתקוות הכושלות של אהבה רומנטית, בהורים ביקורתיים, במשפחות בעלות פגמים ובשאלת החיים עם או בלי ילדים, שכל זוג פוגש בחייו.

 

ברית עולם מאת טיארי ג'ונס

מאנגלית: נועה בן-פורת הוצאת אריה ניר

 

סלסטיאל ורוי הם ההתגלמות של החלום האמריקאי בכלל ושל הדרום החדש בפרט. סלסטיאל היא אמנית עם עתיד מזהיר ורוי הוא מנהל צעיר שכולם צופים לו גדולות. אך שגרת חייהם נגדעת זמן קצר לאחר נישואיהם, כשרוי מואשם בפשע שלא ביצע. ההתמודדות עם מערכת אכיפת החוק מאלצת את סלסט ורוי לבחון את היחסים ביניהם לעומק, ומציבה בפניהם אתגרים שלא שיערו את מורכבותם.

 

ברית עולם הוא סיפור מרתק על אהבה, נישואין וחלומות מנופצים. הוא תרגיל אינטלקטואלי על נישואים של אחרים, מידת אהבה או מהי אהבת אמת. הספר הוא יצירת מופת של מספרת מוכשרת המספקת מבט אינטימי לתוך נפשותיהם של אנשים אשר נשלטים על ידי העבר בעודם מנסים לפלס את דרכם – עם תקווה וכאב – אל העתיד.  

 

זהו רומן חכם ורחום על חוסר ההגינות של השנים שנגזלו מהזוג הזה בגלל טעות של מישהו אחר והרבה ממנו מסופר באמצעות המכתבים שרוי וסלסטיאל כותבים זה לזה בזמן מאסרו. לעלילה נכנס אנדרה, ידיד ותיק של השניים, והוא הופך את הרומן של השניים לרומן של שלישייה שצריכה לקבל החלטות הרות גורל. רוי משתחרר במפתיע אחרי 5 שנים כשמתברר שהואשם בטעות ומגלה שסלסטיאל ואנדרה התקרבו במיוחד בזמן מאסרו. בעוד שחייו של רוי התפוררו סלסטיאל מצליחה כלכלית, אמנותית וגם בזוגיות. למרות זאת היא לא התגרשה מרוי וכשהוא יוצא מהכלא היא חייבת להחליט באילו חיי משפחה היא בוחרת.

 

הנשיא לשעבר ברק אובמה המליץ על הספר: "תיאור מרגש של ההשפעות ההרסניות של האשמת שווא על זוג אפרו-אמריקאי צעיר." אובמה יודע שהמסע לא הסתיים ושבנסיבות אחרות גם הוא ואשתו היו יכולים למצוא את עצמם במצב דומה.  

 

ההשראה לרומן באה בתקופה שבה ג'ונס עשתה בהרווארד מחקר על מאסרים באשמת שווא. כשהמנחים שלה ביקשו לדעת לאן מועדות פניה המקצועיות היא הלכה לנוח ולחשוב אצל אמה באטלנטה ובזמן קניות בקניון: היא שמעה אישה יפה ומטופחת אומרת, "רוי, אתה יודע שלא היית מחכה לי שבע שנים,". רוי, שנראה עייף מאוד, ענה, "את לא היית מגיעה למצב הזה מלכתחילה." המוטו של ג'ונס: "תכתבי על אנשים והבעיות שלהם ולא על בעיות והאנשים שלהן," הצית אצלה את הרומן המאתגר והלופת הזה.

 

טיארי ג'ונס התלבטה בנוגע לשמו של הרומן שלה וההצעה לשם An AmerIcan Marriage, נדחתה על ידה – זה שם מחיב מדי בעיניה. מבחינתה היא כתבה ספר שקט על זוג ולא הצהרה על אמריקה. זה שם שמתאים לספר על זוג לבנים מקונטיקט שדנים ברגשות שלהם רגע לפני שהם מתגרשים,  לא לזוג שחור שגר בלואיזיאנה, בירת הכליאה של ארצות-הברית. אבל אז היא הבינה שהיא תמיד הגדירה את עצמה אמריקאית רק בצירוף המילים Black או African ואף פעם לא חשבה על עצמה רק כ"אמריקאית". ובמה קוניטקט יותר אמריקאית מאטלנטה? השם נבחר ודי מהר אופרה וינפרי התקשרה לבשר לג'ונס שהיא בחרה את הספר למועדון הקריאה שלה.

 

טיארי ג'ונס מלמדת כתיבה יוצרת באוניברסיטת ראטגרס, וזכתה בפרסים ספרותיים רבים.

 

"ג'ונס מגלה אמפתיה לכל הדמויות שלה, למרות חולשותיהן, ולוכדת את הכמיהה שלהן לאושר ולצדק לצד שאיפתן לנהוג נכון למרות הרצונות הסותרים של הלב."  Washington Post
"ספר סוחף, אינטימי ובעל עוצמה על משמעותם של נישואים." The New Yorker

ברית עולם /טיארי ג'ונס עמודים מחיר:  

Check Also

“החייל האחרון”

“השירות הצבאי שלי התחיל בתיכון. יש אנשים שהשירות הצבאי שלהם מתחיל אפילו לפני. בית הספר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.