יום שני , אפריל 12 2021
חדשות עשר, לוגו 2017

מבחן בגזענות

*״מבחן בגזענות״**סדרת כתבות חדשה של עמנואל אלבז-פלפס*

*עולים, מזרחים, אשכנזים, ערבים – עד כמה הישראלים גזענים?*

ביום ראשון, 7.10.2018, נתחיל לשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של כתבת חדשות החוץ, *עמנואל אלבז-פלפס – ״מבחן בגזענות״.* בין חוק הלאום, לתקיפת הצעירים הערבים בחוף הים לרשתות החברתיות בישראל, שם בכל דקה מופצים שלושה פוסטים בעלי מאפיינים גזעניים, ובסך הכל בשנה האחרונה, נכתבו למעלה ממיליון וחצי פוסטים גזעניים. האם גזענות מסוכנת הולכת ומתרחבת בחברה הישראלית? מה מוביל להתחזקותה? והאם מדובר בחלק ממגמה, מסוכנת, עולמית, שהיא גם מנת חלקן של ארה"ב ואירופה. בארבעת פרקי הסדרה נערוך שורה של ניסויים ונבדוק: עד כמה עמוק חדרה הגזענות אל החברה הישראלית ומדוע? 

*הפרק הראשון – ניסוי "הפריווליגיות",* שנועד להמחיש עד עד כמה אנחנו מודעים לעובדה שמתקיימים מסביבנו מעמדות שונים? בתשובה לשאלות יומיומיות כמו ״האם יש לך בוס שנראה כמוך?״ או "מתי לאחרונה העירו לך על המוצא שלך?״ המשתתפים נעים קדימה ואחורה על גבי מרחב מסומן עד שנוצרת המחשה של המעמדות העליונים והתחתונים בחברה.

*הפרק השני – ניסוי "אסוציאציות חבויות"* הבודק על מה אנחנו חושבים כשמדברים איתנו על צבע עור שחור מול צבע לבן. בחרנו נציגים של צעירי מפלגות שאמורים לייצג את החברה הישראלית והצגנו להם תמונות של בני אדם לבנים ושחורים לצד מילים חיוביות ושליליות כמו ״יופי״, ״נעים״, ״כאב״ ו״רוע״.

*בפרק השלישי נערוך מסדר זיהוי:* אזרחים מרקע שונה מתבקשים לזהות ישראלים ממוצא אשכנזי וישראלים ממוצא אתיופי. עד כמה קשה לזהות את השונה מאיתנו? ומתי העניין הופך לגזענות?

*הפרק הרביעי – ״מבחן הבובות״: * מתי הכל מתחיל? כבר בגן רואים שהילדים לא מחבבים דמויות השונות מהם. באמצעות 7 בובות, שכל אחת מייצגת דמות שונה עם מאפיינים שונים, ניסנו לבדוק האם הילדים של כולנו גדלים ממילא לתוך מציאות גזענית? 

 

״מבחן בגזענות״ – סדרת הכתבות של עמנואל אלבז-פלפס, א׳-ד׳ ב-20:00 במהדורה המרכזית

 

עורכת: תמר פיין | מפיקה: איריס בסוק-ארליך | תחקיר: שקד אורבך | צילום: נאדר בגדסאר וטיראן גואטה | קול: דורון דנין וישראל אוחנה | עריכת וידיאו: הארי טולדו | עיצוב גרפי: אריאל צרור

Check Also

JAFFA

סדרת כתבות של דורון הרמן:* *״Jaffa"* *זוהי יפו החדשה: נדל"ן יוקרתי מול עוני, חיסולים מול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.