יום רביעי , נובמבר 21 2018
Home / כללי / וידאו: אווה
אבי קושניר ואפרת בן צור, אווה, 26 ביולי בקולנוע

וידאו: אווה

אווה

סרטו של חיים טבקמן

מופץ בבתי הקולנוע החל מ 26-7-18

סינופסיס

יואל נשוי לאווה שנים ארוכות. יש להם בת אחת ובית יפה ושליו, מול שדה זהוב. יואל הוא צבר חזק ושקט. מחובר אל נופי הארץ, אל שבילי המושב הירוקים, אל ריח הפרדסים. כשהכירו, אווה הייתה פליטה צעירה, תלושה ופגיעה. לא ידעה לדבר עברית. יואל התאהב באווה ופרש עליה חסותו. בעיניו היא תמיד תהיה אירופאית יפה ואלגנטית, מסתורית ובלתי מושגת. למעשה יואל לא מבין ולא מעז לשאול איך שרדה את השואה. יש להם אהבה גדולה, אך גם שתיקה ארוכה וסוד גדול.

אווה: "אני אוהבת את זה שלך יש את העולם שלך ולי יש את העולם שלי"

יואל: "זה בדיוק אותו עולם".

אווה: "זה לא בדיוק אותו עולם"

כשחלתה אווה, מחליט יואל לפרוש מעסקיו ולהקדיש זמן לטיפול בה. תוך כדי סידור מחסן ביתם מוצא יואל מסמך המעיד שבבעלותו דירה שעל קיומה לא ידע. מודע לפרטיותה של אווה מחליט יואל לבדוק את הנושא בדיסקרטיות יתרה. בדיקתו תשנה את חייהם לתמיד.

דבר במאי, "חיים טבקמן"

הסרט "אווה" וגיבורו יואל, נעים באיפוק רגשי, מפנימים את סודה של אווה, אשתו. עניין אותי ליצור מסע קולנועי של פיענוח. הגיבור מלקט רמזים, משתדל להבין דבר מתוך דבר. כך גם ברצוני שהצופה יעבור מסע פעיל ומרוכז, הנשען על אלמנטים ויזואלים ועל פעולות, פחות על דיאלוגים.

הסרט מתרחש בתחילת שנות השבעים, בכפר סירקין. בבואי לביים סרט תקופתי, רציתי ל"ראות" את הדברים במבט נוסטלגי, דרך הייצוגים הקולנועיים של התקופה. לשם כך, בחרתי להשתמש בצבעוניות רוויה, ביחס מסך רחב, ובעדשת זום, שהייתה מאוד פופולארית אז.

עניין אותי לתאר מערכת יחסים מורכבת. את הקושי האנושי בלחלוק חיים שלמים עם אדם שונה ממך. את ההכרח בלקבל את השוני והפערים, כדי לשרוד כזוג. יואל נשוי לאווה שנים ארוכות. יש להם בת אחת ובית יפה ושליו, מול שדה זהוב. יואל הוא צבר חזק ושקט. מחובר אל הנוף הטבעי של הארץ, אל שבילי המושב הירוקים, אל ריח הפרדסים. כשהכירו, אווה היתה פליטה צעירה, תלושה ופגיעה. לא ידעה לדבר עברית. הוא התאהב בה מיד ופרש עליה חסותו. בעיניו היא תמיד תהיה אירופאית יפה ואלגנטית. מסתורית. למעשה הוא לא מבין ולא מעז לשאול, איך שרדה את מלחמת העולם בגטו ובמחנות. יש להם אהבה גדולה, אך גם שתיקה גדולה וארוכה.

"שתיקה" היא לא היעדר דיבור. שתיקה היא המקום בו יש לדבר ובמקום זאת יש שקט. הסרט הוא על שתיקה כזאת, שקיימת שנים ארוכות בין שני בני זוג, ועכשיו הגיע הזמן לשבור אותה.

זהו סרט על קבלה, קבלה אמיתית שבה הצבר מצליח להפנים ולקבל, כי לעולם לא יוכל להבין את אשר עברו הניצולים שם, במלחמת העולם.

משתתפים:

אבי קושניר – יואל

אפרת בן צור – אווה

גיל פרנק – אמיל

אריה הספרי – זמר טרובדור

גאיה שליטא כץ – יהודית

יוצרי הסרט

במאי – חיים טבקמן

תסריט – חיים טבקמן ועמית רון עפ"י סיפור של אורלי בן נון

בדוק גם

אנימציה: החיים הסודיים 2 – טריילר נוסף

סרט ההמשך ל"החיים הסודיים של חיות המחמד" יעלה בצפון אמריקה ב-7 ביוני 2019. הנה טריילר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.