יום שני , פברואר 24 2020
Home / כללי / מה אתה מסתכל על
מה אתה מסתכל על, מאת תמר מרין

מה אתה מסתכל על

ספרה החדש של זוכת פרס שרת התרבות ופרס קוגל לספרות יפה  

מה אתה מסתכל על

מאת תמר מרין

 

מסע אל לב המאפיליה של הבורגנות הישראלית, שמתגלה, מתחת לחזות הפוטוגנית, ברגעי הקצה המושתקים שלה: בנים שמתנתקים מהוריהם לאחר שנים של סבל ומצוקה, אימהות שמתחרות בבנותיהן הכישרוניות, זוגות שמתנקמים זה בזה דרך מין וסלונים ספרותיים בורגניים שהופכים לאתר של זעם ואלימות.

דרך דמות נשית מרכזית, סופרת ישראלית בתחנות שונות של חייה, נחשף סיפורה של שכבה חברתית שלמה של "מעמד הביניים" התל-אביבי: סיפור שנע הלוך ושוב בין ילדות להורות, בין החיים בישראל לחיים בחו"ל, בין נאמנות לבגידה, בין הטרוסקסואליות לחד מיניות, בין נהנתנות להקרבה עצמית, בין אמידות לעוני.

זהו גם ספר על רגעי השפל ועל רגעי החסד של האימהות, מכל צדדיה; זה של הילדות וזה של האימהות. על המאבק הנואש והמייאש לפעמים להיות גם אמא וגם אדם: אוהב, עובד בוחר.

 

בכתיבתה הנוקבת ושובת הלב מזכירה לנו תמר מרין את יכולתהּ של הספרות לשמש ביטוי משוכלל של החוויה האנושית ולסמן את הגבולות הערכיים של בני הדור הזה ממש. אנו מוזמנים להתבונן מחדש על מה שחשבנו למובן מאליו בקשר למשפחתיות, לאימהות ולזהות נשית וגברית. אמונות שווא מנחמות עשויות להתברר כשקריות, ומיני גיהינום נסתרים יתגלו במלוא האיום שבהם. מנגד, ערכים אבודים כגון חירות ומרד, תקווה ואמונה, זוקפים את ראשם במפתיע, כי בכל מקום שבו יש קשב, יהיה דיאלוג, ובכל מקום שבו יתרחש דיאלוג, אפשר אולי לדבר גם על גאולה.

 

תמר מרין היא אחת הסופרות הייחודיות הפועלות בשדה הספרותי הישראלי. רומן הביכורים עטור השבחים מפרי עטה, "ילדים", ראה אור בשנת 2015 ב"ידיעות ספרים" וזכה בפרס קוגל ובפרס משרד התרבות.

 

 

 

200 עמ' |  98 ₪

Check Also

אמנות כפרשנות

אמנות כפרשנות חלק ב' מאת יעל מאלי   אמנות כפרשנות מבקש לבחון את פרשות השבוע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.