יום חמישי , יולי 25 2024

אוגוסט 2018 בערוץ ההיסטוריה


 

אוגוסט 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

לצוד את דאעש /  Hunting ISIS

 

ימי חמישי, החל מ-16 באוגוסט, בשעה 23:15 סדרה חדשה בבכורה!  

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Hunting-ISIS-FB-Soon.jpg

 

להצצה: https://youtu.be/vZLPKaswUxA

 

סדרה עוצרת נשימה המגוללת את סיפורם המרתק של אזרחים אמריקנים פרטיים, בעלי ותק של לוחמים בצבא או במשטרה, שהחליטו על דעת עצמם להצטרף למאבק של מדינות המערב נגד כוחות דאעש בסוריה ובעיראק – בהתנדבות מלאה, וללא תמיכה ממשלתית כלשהי.

 

"לצוד את דאעש" מתחקה אחר מסעות הלוחמים הפרטיים במלחמה נגד ארגון דאעש, החל מסתיו 2015, ועד מתקפת הקואליציה המערבית על מעוז "המדינה האיסלאמית" במוסול, בסתיו שנת 2016.

כתגובה להרס והחורבן השיטתי שהמיט דאעש על המזרח התיכון, אלפי מתנדבים ממדינות המערב החליטו לא לעמוד מהצד, והגיעו לאזור במטרה להצטרף למלחמה כנגד הארגון. דרך עיני לוחמים אמריקנים שסופחו למיליציה הכורדית YPG בסוריה, וחובשים רפואיים המסייעים לקואליציית הכוחות הלוחמים בעיראק, הסדרה המרתקת "לצוד את דאעש" מלווה את הגברים הללו במסעם הקשה והמסוכן לכבוש בחזרה את הערים הראשיות שבשליטת דאעש.

 

במהלך ששת פרקי הסדרה, יוצריה חושפים מה מניע אזרחים מן השורה לעזוב הכל ולצאת להילחם מרצונם החופשי בשדה קרב המרוחק אלפי קילומטרים מהבית – בהתנדבות, וללא שום גיבוי ממשלתי. חלקם בעלי עבר צבאי עשיר, המתגעגעים לתחושת האחווה ביחידה בה שירתו, ולאדרנלין הזורם בוורידים בעת לחימה, לצד תחושת אחריות כלפי תושבי האזור, אותו הם חשבו ששיחררו במלחמת המפרץ השניה; חלקם נמצאים בתהליך חיפוש עצמי, המנסים תוך כדי כך, להפוך את העולם למקום טוב יותר; חלקם בורחים מתקופה מתמשכת של חוסר שביעות רצון בבית, ומוצאים תחושה של מטרה והזדהות עם הלוחמים הכורדים בדאעש.

 

תהא הסיבה אשר תהא, כל הגברים הללו מאוחדים במטרת-העל שלהם: להגן על אזרחים חפים מפשע ולשים קץ למעשי הזוועה האכזריים המתבצעים על-ידי חיילי "המדינה האיסלאמית".

 

שידורים נוספים:  ימי ראשון בשעה 23:15

 

לבד 5: מונגוליה / Alone – Season 5

 

ימי שני, החל מ-6 באוגוסט, בשעה 23:15 עונה חדשה!

 

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Alone-S5-FB-Soon.jpg

העונה החדשה של "לבד", סדרת ההישרדות האותנטית ביותר על המרקע, מתרחשת הפעם בקצה הנידח ביותר של העולם, ולוקחת את המשתתפים לאתר המרוחק ביותר בו צולמה הסדרה עד היום. עשרת השורדים מושלכים בגפם לערבות צפון מונוגליה, בסמוך לגבול עם סיביר שברוסיה.

 

עשרות קילומטרים מפרידים בין המשתתפים השונים, שצריכים לשרוד טמפרטורות שצונחות הרבה מתחת לאפס, מכשולים טבעיים בשטח, טורפים קטלניים (החל מזאבים ועד לנחשים) ובידוד קשה מנשוא – צירוף של נסיבות שמותח את כוחם הפיזי והמנטלי של המשתתפים עד לקצה.

 

הצצה לעונה החדשה:  https://youtu.be/HYaKYY47_Xo

 

העונה החדשה עומדת בסימן הזדמנות שניה: 10 המתחרים כיכבו בעונות הקודמות של הסדרה, אך לא זכו. משמעות הדבר היא כי המשתתפים העונה מצויידים במוטיבציה ואסטרטגיות הישרדות מתוכננות היטב. עם הגיעם ליעד, השורדים נאלצים לעבור את מבחן כח הרצון והסיבולת האנושית האולטימטיבי: לשרוד בשטח פראי, מבודדים לחלוטין זה מזה ומשאר העולם, כשכל מה שהם נושאים עימם הוא תכולת תיק-גב קטן המכיל 10 אביזרי הישרדות בלבד. על כל מתמודד לבנות לעצמו מחסה, לדאוג לעצמו לאספקת מזון, להתגבר על תנאי שטח בלתי מתפשרים, אקלים קשוח וקור קיצוני, ולהתמודד מול מגוון טורפים קטלניים.

 

כל משתתף נמצא בשטח לבד לחלוטין, ללא צוות צילום, במאי, מפיק, מאפר או תאורן. אין מניפולציות או התערבות הפקתית – רק איש אחד, לבד בשטח, בלי "נבחרות", "קבוצות" או שאר גימיקים המזוהים עם ז'אנר סדרות ההישרדות. למתחרה שיצליח לשרוד למשך תקופת הזמן הארוכה ביותר בתנאים הללו, מובטח פרס כספי בשווי חצי מיליון דולר. לצורך הישרדותם, המשתתפים יחפשו מקורות מים ומזון, יצודו, יבנו מחסות ארעיים, ויניסו טורפים מסוכנים. ללא מניפולציות הפקתיות בחדרי העריכה, המשתתפים יתעדו את עצמם לאורך כל הדרך, את החוויה שעוברת עליהם במצלמות שהם נושאים.

 

שידורים נוספים:  ימי רביעי בשעה 21:45

 

60 יום בפנים – עונה 3 /  60 Days In – Season 3

 

ראשון-חמישי בחצות, החל מ-5 באוגוסט. עונה חדשה!

 

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\60DAYSIN-S3-FB-soon.jpg

 

עונה שלישית לסדרה המרתקת ועוצרת הנשימה, המתעדת ניסוי חברתי ראשון מסוגו בהיסטוריה, במסגרתו אזרחים חפים מפשע מתחזים למשך 60 ימים לאסירים באחד ממתקני הכליאה הקשוחים ביותר בארה"ב, כאשר לא האסירים האחרים, ולא הסוהרים או אנשי הצוות, יודעים את הסוד שלהם. הסדרה הממכרת שזכתה לביקורות מהללות ולהצלחה מסחררת בארה"ב, הפכה לדוקו-ריאליטי הנצפה ביותר בכבלים כבר בעונתה הראשונה!

 

הצצה לעונה החדשה: https://youtu.be/ElXlrmuoETY


העונה השלישית של "60 יום בפנים", מתרחשת הפעם במתקן הכליאה "פולטון" שבאטלנטה (לאחר שבשתי העונות הראשונות התרחשה העלילה באינדיאנה), הנחשב לאחד מבתי הכלא המסוכנים בארה"ב. בכלא "פולטון" שוהים פי חמישה יותר אסירים מאשר בעונות הקודמות; הוא סובל מבעיות של סחר ושימוש בסמים, ריבוי חברי כנופיות יריבות, שחיתות של אנשי הצוות, ואיום המתמיד של אלימות שמרחף באוויר כל העת – כשעם כל האתגרים הללו צריכים להתמודד המשתתפים החפים מפשע.

 

לאחר שמנהל כלא "פולטון", קולונל מארק סי. אדג'ר, למד על ההצלחה העצומה שנחל הפרוייקט החדשני של הכנסת אזרחים חפים מפשע במסווה של אסירים בשתי העונות הראשונות של "60 יום בפנים", הוא החליט ליישם את השיטה בכלא שהוא מנהל, במטרה לנצל את המשתתפים כדי לחשוף את שורשי הבעיות הרבות הקיימות אצלו במתקן הכליאה.

 

העונה החדשה כוללת תשעה משתתפים, ובהם מורה לחינוך מיוחד, גבר המעוניין להיאבק באפלייה כנגד האוכלוסיה ממוצא אפרו-אמריקני וקצין כליאה לשעבר, שיחווה לראשונה את התחושה מהצד השני של הסורגים, אשה שפגשה את בעלה כשהיה בכלא, ומקווה כעת להבין את התנהגותו, וחייל בחיל הנחתים השואף להשתלב במערכת אכיפת החוק.


 

ג'ונסטאון: הנשים מאחורי הטבח  / Jonestown: The Women Behind The Massacre

 

יום חמישי, 2 באוגוסט, בשעה 21:45. דוקו בבכורה!


סרט תיעודי מרתק, "ג'ונסטאון: הנשים מאחורי הטבח", המתמקד בארבעת הנשים שהיו במעגל הפנימי הקרוב של מנהיג כת "מקדש העם" הנודע לשמצה, ג'ים ג'ונס, שסייעו לו להוציא לפועל את מעשה הטבח ההמוני בג'ונסטאון, בו נהרגו למעלה מ-900 בני אדם, ובוחן את ההשפעה שהייתה לאשתו, מרסלין ג'ונס, ושלושת פילגשותיו – קרולין לייטון, מריה קצאריס ואנני מור, על סיומה הנורא של פרשת כת "מקדש העם".

 

באמצעות שימוש בראיונות בלעדיים עם ניצולים מהטבח, ובני משפחותיהם, כולל בנו הביולוגי של ג'ים ג'ונס, לצד קטעי ארכיון, סרטונים, תמונות סטילס והקלטות אודיו נדירות שטרם שודרו עד היום, וכן מכתבים אישיים שכתבו באותה עת ארבע נשותיו של ג'ונס, הסרט חושף מקרוב את התפקיד שהן מילאו בכנסיית "מקדש העם", החל מימיה הראשונים באינדיאנה בשנות החמישים, דרך ההתרחבות והגידול במספר חברי הכת ובעקבותיו המעבר לצפון קליפורניה, ועד לסוף הטראגי, שהתרחש בחלקת ג'ונגל מבודדת במדינת גיאנה.

 

ג'ונסטאון הייתה קומונה מבודדת בגיאנה שבדרום אמריקה, בה התרחשה אחת ההתאבדויות ההמוניות הגדולות והמפורסמות בהיסטוריה. הקומונה הוקמה בידי ג'ים ג'ונס, מנהיגה הכריזמטי של כת "מקדש העם" ("Peoples Temple"). עם ההתרחבות במספר מאמיניו של ג'ונס בשנות ה-70, הופיעו בתקשורת מספר שערוריות שנקשרו בשמו ובכת שהנהיג, ובראשן חשדות להעלמת מס. על רקע זה הוא נמלט מארה"ב, ובנה קומונה קטנה וארעית בג'ונגל טרופי בדרום אמריקה, לה קרא על שמו – ג'ונסטאון.

 

עקרונות המחייה בקומונה החדשה היו מבוססים על עקרונות קומוניסטיים ושיתופיות. חזונו של ג'ונס היה להפוך אותה להתיישבות נקייה מגזענות. ב-18 בנובמבר 1978, הורה ג'ונס לכל תושבי הכפר ללגום משקה קל בטעם פירות, מהול בציאניד. הוא כינה את ההתאבדות הזו כ"התאבדות מהפכנית" – הגשמת חזונו האפוקליפטי כמחאה נגד הפשיזם והגזענות. 909 מתושבי הקומונה נהרגו, ספק התאבדו ספק נרצחו, מתוכם 276 ילדים ותינוקות. התושבים שהתנגדו לביצוע המעשה אולצו לבצעו בכוח, לרוב באמצעות זריקת רעל. מי שניסה לברוח ליערות נורה על ידי שומרי ראשו של ג'ונס. ג'ונס עצמו תכנן כנראה להישאר בחיים, אך גופתו נמצאה ירויה יום למחרת הטבח. עד היום לא ברור אם בוצעה התאבדות או התנקשות.

 

שידורים נוספים:  שישי, 3 באוגוסט בשעה 22:35, שבת, 4 באוגוסט בשעה 23:05

 

פצצות-על: נשק שובר שוויון /  Rise Of The Superbombs

 

יום חמישי, 9 באוגוסט, בשעה 21:50. דוקו בבכורה!  

 

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Rise-Of-The-Superbombs-FB.JPG

 

כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הורה ב-13 באפריל 2017 על הטלת "אם כל הפצצות", על אזור הררי בשליטת דאעש באפגניסטן, בישר הדבר על פתיחת עידן חדש של טכנולוגיה צבאית ושינוי פני שדה הקרב המודרני לעד. פצצה מדגםGBU-43 , שזכתה לכינוי "אם כל הפצצות", היא הפצצה הקונבנציונלית הגדולה ביותר במאגר הנשק האמריקני, והשנייה בעוצמתה בעולם – משקלה כ-9,000 ק"ג, וגודלה כשל אוטובוס.

זו הפצצה הגדולה אי פעם שהוטלה במערכה צבאית, אך מדובר בטכנולוגיה שקיימת כבר למעלה מעשור. למעשה, מירוץ חימוש חדש בין המעצמות העולמיות, שבליבו פצצות קונבנציונלית מגה מסיביות, נמצא בעיצומו כבר שנים.

 

"פצצות-על: נשק שובר שוויון" הוא ספיישל מרתק בן שעתיים, המעניק לצופים מבט מקרוב אל העולם החדש של כלי נשק עתידניים בשדה הקרב הקונבנציונלי. הדוקו בוחן את השינויים שחלו בארסנל כלי הלחימה בשנים האחרונות, בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, תוך התמקדות בהתפתחויות טכנולוגיות מכריעות בעידן שלאחר מלחמת העולם השניה בפיתוח נשק, סקירת כלי הנשק המפחידים ביותר הנמצאים בשימוש כיום, ומבט אל כלי הנשק שנמצאים כעת בשלב הפיתוח, ועתידים לשנות כליל את שדה המערכה, כשיוכנסו  לשימוש מבצעי. החל מטילים שמגיעים למהירות 5 מאך ואף יותר, דרך נשק מתקדם מונחה לייזר ועד לנחילי רחפנים קטלניים, "פצצות-על: נשק שובר שוויון", מציג לצופים את המלה האחרונה בעולם הנשק המתקדם, תוך המחשה והסבר כיצד כל מערכת נשק שכזו פועלת. הספיישל הקטלני כולל סרטונים מסווגים שהותרו רק עתה לפרסום, ראיונות עם קצינים בכירים ומהנדסים מומחים לתחום, ועושה שימוש בטכנולוגיית CGI עוצרת נשימה כדי להביא את שדה הקרב המודרני אל מסך הטלוויזיה.

 

יוצרי הדוקו המרתק, זכו לגישה חסרת תקדים לפנטגון ולאתרי ניסוי צבאיים, כדי לנסות להבין את הטכנולוגיה והיכולות של כלי נשק קטלניים אלו. צבא ארה"ב מפתח פצצות חזקות, מהירות ומדוייקות יותר כל העת – אך כך עושות גם רוסיה וסין – לרבות "אבי כל הפצצות" מתוצרת רוסיה, שפותחה כמענה לפצצה האמריקנית, ולפי השמועות, היא בעלת עוצמה פי ארבעה מזו של הפצצה מתוצרת ארה"ב. החל מיצירת מכתשים ברוחב של 2 קילומטרים בקירוב ועד ליכולת למוטט הרים שלמים(!), הפצצות החדשות הללו הן בעלות עוצמה שלא תיאמן, ולשם המחשת אופן הפעולה של הפצצות וההשלכות העצומות של השימוש בהן, יוצרי הסרט עושים שימוש באמצעים ויזואליים חדישים ביותר שיותירו אתכם מרותקים למסך.

 

שידורים נוספים:  שישי, 9 באוגוסט בחצות; שבת, 10 באוגוסט בשעות 13:20 ו-23:00

 

אלוף הצלפים / Sniper: The Ultimate Competition

 

יום חמישי, 30 באוגוסט, בשעה 21:50. דוקו בבכורה!  

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Sniper-Competition-FB.JPG

 

פעם בשנה, הצלפים הטובים בעולם מתייצבים בבסיס הצבא האמריקני אשר בפורט בנינג, ג'ורג'יה, ומתחרים ביניהם בסדרת אתגרים ייחודים ויוצאי דופן על תואר "אלוף הצלפים". למצלמות ערוץ ההיסטוריה ניתנה גישה בלעדית לתעד את התחרות הקשוחה והיוקרתית, בה משתתפים צלפים מנוסים ומיומנים מקשת רחבה של צבאות, יחידות וארגונים.

 

לא מדובר כאן באזרחים או כאלו שסיימו מזמן את שירותם הצבאי – ב"אלוף הצלפים" נוטלים חלק חיילים וקצינים הנמצאים בשירות פעיל, ומגיעים מגרמניה, קנדה, דנמרק ונורווגיה, לצד צלפים מובחרים מיחידות העילית של צבא ארה"ב – חיל הנחתים, הריינג'רס, חיל האוויר, וכן סוכנים מיוחדים של השירות החשאי, ה-FBI והמשרד להגנת המולדת, ואפילו נציגים ממשטרת העיר ניו יורק. בסך הכל משתתפים בתחרות 60 צלפים, המתחלקים ל-30 צמדים של צלף ומשקיף המסייע לו בכיוון מדויק למטרה, המתחרים ביניהם בכעשרים אתגרי ירי שונים (לוחמה בשטח בנוי, צליפה ממרחק וכו'); התחרויות מתקיימות ביום ובלילה. מי הצלף שיזכה בתום התחרות המפרכת בתואר "אולף הצלפים"? צפו וגלו…

שידורים נוספים:  שישי, 31 באוגוסט בשעה 22:35, ושבת, 1 בספטמבר בשעות 13:50 ו-23:10


 

במהלך חודש אוגוסט נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

73 שנה להטלת פצצת האטום על הירושימה ב-6/8/1945

גאונים: פצצת אטום – אופנהיימר נגד הייזנברג / Genius: The Atom Bomb

סיפור הממציאים המבריקים בעולם, שהתחרו ביניהם במירוץ לפיתוח ההמצאות שישנו את חיינו. במלחמת העולם השניה, התפתח דו-קרב מוחות משני צידי המתרס, בין צמד מדענים מבריק: ורנר הייזנברג הגרמני מחד, ורוברט אופנייהמר האמריקני מאידך. שניהם פעלו תחת פקודת ממשלותיהם, כשלצידם מיטב מדעני ארצם, במטרה אחת – לרתום את חוקי הפיזיקה לטובת יצירת כלי הנשק שידע האדם עד אז – פצצת האטום.

בתכנית מתראיין בין השאר מיצ'יו קאקו, פרופסור בכיר לפיזיקה תאורטית, השופך אור חדש על התחרות בין הייזנברג לאופנייהמר להשגת דומיננטיות גלובלית באמצעות פיתוח הפצצה הגרעינית.

יום שני, 6 באוגוסט, בשעות 19:55 ו-00:45


 

75 שנה להגעת הגל השני של "ילדי טהרן" לארץ ישראל באוגוסט 1943

ילדי טהרן

סיפור חילוצם של למעלה מ-700 ילדים יהודים, רובם יתומים, מפולין הכבושה, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה והבאתם לארץ-ישראל. היה זה מבצע יחיד במינו שהביא את הניצולים לארץ בשנת 1943, לאחר נתיב נדודים ורב תחנות, ובהן טהרן. הייתה זאת הפגישה הראשונה של הישוב בארץ, שטרם ידע על ממדי השואה, עם פליטי המלחמה.

יום  שבת, 11 באוגוסט בשעות 10:50 ו-21:15

 

 

55 שנה לנאום "יש לי חלום" של מרטין לותר קינג ב-28/8/1963

תנועת המחאה ששינתה את אמריקה  Rise Up: The Movement That Changed America

דוקו מרתק, הסוקר את המאבקים המרכזיים של התנועה לשוויון זכויות בארה"ב, אותה הוביל ד"ר מרטין לותר קינג באומץ, נחישות וכריזמה סוחפת, אשר שינו באופן דרמטי את פניה של אמריקה באמצע המאה ה-20, ובוחן לעומק את האסטרטגיה שעמדה מאחורי הקמפיינים של החרמות וצעדות המחאה ההמוניות, שהגדירו יותר מכל את התנועה לזכויות אזרח באמריקה. ובעיקר, הסרט חושף מה היו הצעדים שנדרשו על-מנת להפוך מחאה ציבורית ברחובות לחקיקה משמעותית בקונגרס.

"תנועת המחאה ששינתה את אמריקה" כוללת ראיונות עם פעילים ותיקים של התנועה לזכויות האזרח, שהוכיחו לאורך שנים מחוייבות, הקרבה ומסירות למען המטרה, וכמו כן מתראיינים בה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הכומר והפעיל החברתי הנודע ג'סי ג'קסון, הזמר האגדי הארי בלפונטה, והסנאטורים מטעם המפלגה הדמוקרטית, קורי ברוקר ודאג ג'ונס. כוכב ה-NBA  לברון ג'יימס, הוא אחד ממפיקי הסרט התעודי.

יום שלישי, 28 באוגוסט, בשעות 14:35 ו-20:15

 

44 שנה להתפטרות ריצ'רד ניקסון מנשיאות ארה"ב ב-9/8/1974

חילופי שלטון: נשיאות ארה"ב Transition of Power: The Presidency

כיצד מתבצעת בפועל העברת סמכויות השלטון בארה"ב בין נשיא שמסיים את כהונתו בבית הלבן, לנשיא שנבחר להחליפו בתפקיד? מה קורה כאשר העברת הסמכויות אינה מתבצעת בצורה חלקה, לפי התכנון הראשוני? באמצעות ראיונות עם פוליטיקאים ששירתו בבית הלבן ומילאו תפקידי מפתח בעת חילופי שלטון נשיאותי, היסטוריונים מומחים ועיתונאים, "חילופי שלטון: נשיאות ארה"ב", בוחן מקרוב את התהליך הדרמטי של חילופי נשיאים בארה"ב והעברת הסמכויות בין ממשלים יוצאים לאלו הנכנסים – החל מבחירת קבינט חדש, עדכון על תדרוכים בטחוניים חשובים וכמובן, העברת המזוודה הנושאת את הקודים הגרעיניים.

יום חמישי, 9 באוגוסט, בשעות 17:20 ו-00:45


 

יש לבדוק גם

הקיסרית סיסי 3

הקיסרית סיסי 3 SISI 3 בלעדי רק ב-HOT! "הקיסרית סיסי" ("Sisi")  היא דרמה תקופתית המבוססת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.