יום שני , יוני 1 2020
Home / טלויזיה / יולי 2018 בערוץ ההיסטוריה

יולי 2018 בערוץ ההיסטוריה

יולי 2018 בערוץ ההיסטוריה

רוברט קנדי: זכרון משפחתי / RFK: The Kennedy Family Remembers
יום חמישי, 19 ביולי, בשעה 21:45 דוקו בבכורה!

השנה, מציין העולם יובל שנים לרצח הסנאטור רוברט קנדי, שנרצח ב-5 ביוני 1968 בקליפורניה, בעת מסע הבחירות שלו לנשיאות ארה”ב מטעם המפלגה הדמוקרטית. קנדי נרצח ע”י סירחאן סירחאן, פלסטיני בעל אזרחות ירדנית, שמחה על תמיכתו של קנדי במדינת ישראל.

לציון האירוע הדרמטי, משדר ערוץ ההיסטוריה בבכורה את הדוקו המרגש, “רוברט קנדי: זכרון משפחתי”.
על רקע שנות השישים הסוערות, הפך רוברט “בובי” קנדי (שאחיו, נשיא ארה”ב ג’ון קנדי, נרצח רק 5 שנים לפניו) לדמות פוליטית בולטת בהיסטוריה האמריקנית המודרנית, בעלת פוטנציאל עצום והבטחה למנהיג דגול; אדם בעל חזון אופטימי לגבי העתיד, שידע איך לשבות את לבה של אומה שהייתה מפוצלת וקרועה מבפנים. מילותיו ומעשיו של קנדי היוו השראה לדור שלם, ללחום למען צדק ושלום.

זמן קצר לאחר רצח אחיו, בנובמבר 1963, כתב רוברט קנדי, אז התובע הכללי של ממשלת ארה”ב, מכתב נוגע ללב לבתו בת ה-12, קת’לין; מכתב זה הוא רק אחד משורת פריטים מיוחדים שנשתמרו בחזקת משפחת קנדי, מאז ההתנקשות הקטלנית בחייו של רוברט קנדי, ורואים אור לראשונה בסרט התיעודי.

במוקד “רוברט קנדי: זכרון משפחתי”, ראיונות חדשים ובלעדיים עם ילדיו של רוברט קנדי – קרי, קת’לין ורוברט קנדי ג’וניור, החושפים לראשונה סיפורים ותובנות על העקרונות, המניעים והתשוקות שהניעו את אביהם, בעודו מטפס את דרכו לצמרת הציבוריות האמריקנית ומהווה מטרה לחלומות ותקוות של דור.

כמו כן, מרואיינים בסרט היסטוריונים ואנשים מתוך מעגל קבלת ההחלטות הפנימי של קנדי, השופכים אור על רגעי מפתח בחייו: החל מיישום האסטרטגיה המבריקה אותה הגה לפתרון משבר הטילים בקובה ב-1962, ועד לאומץ שגילה כשנלחם בכוחות הגזעניים בדרום ארה”ב לצד מנהיגים כמו מרטין לות’ר קינג, למען שוויון זכויות לאוכלוסיה האפרו-אמריקנית. סרט התעודה אף כולל סרטונים וקטעי ארכיון נדירים ממסעו של רוברט קנדי להילחם במשטר האפרטהייד בדרום אפריקה, ומהמאבק העיקש שניהל נגד תנאי העוני והבערות הקשים באזורים שונים בארה”ב.

היקף פועלו העצום של קנדי, שנקטע בנסיבות טרגיות, מעורר בקרב היסטוריונים שתי שאלות מהדהדות: כיצד הייתה נראית ארה”ב לולא נרצח רוברט קנדי, ומדוע ממשיכה מורשתו להיות כה רלוונטית גם בימינו?

שידורים נוספים: יום שישי, 20 ביולי בשעה 23:25, ויום שבת, 21 ביולי בשעה 22:35

אריות היום / Navy SEALs
ימי ראשון בשעה 22:30, החל מ-29 ביולי. סדרה חדשה בבכורה!

סדרת הדוקו החדשה והסוחפת “אריות הים”, מעניקה לצופים הצצה נדירה ואינטנסיבית אל עולמה של היחידה הקרבית היוקרתית בעולם כיום – “אריות הים” של צבא ארה”ב, דרך עדויות נדירות של לוחמי היחידה. “אריות הים” התפרסמו בעיקר במבצע המורכב ללכידת וחיסול הטרוריסט מס’ 1 בעולם בעשור הראשון של המאה ה-21, אוסמה בן לאדן, מנהיג ארגון “אל קעידה”.

פרקי הסדרה מלווים את החיילים והקצינים הנועזים, הנמצאים בשנים האחרונות בקו החזית של המלחמה הגלובלית בטרור העולמי, ומוכיחים פעם אחר פעם גבורה תחת אש מאחורי קווי האויב, במיוחד בקרבות שמסתבכים, ולא תמיד מסתיימים בניצחון של “אריות הים”.

בין תחומי ההתמחות המיוחדים של היחידה: לוחמה מורכבת בשטח בנוי, סיורי תצפיות חשאיים עמוק בשטח האויב, צליפה מרחוק במטרות נעות, ושיתוף פעולה עם סוכנויות הביון האמריקאית באיתור ולכידת טרוריסטים מבוקשים ומסוכנים – מבגדד ועד לבלקנים.

החל ממבצעים מיוחדים נגד אל-קעידה ודאע”ש, דרך קרבות קשים בעיראק ואפגניסטן, הסדרה חושפת עדויות של לוחמים המשתפים לראשונה מול המצלמה את חוויותיהם משדה הקרב, ומשלבת אותם עם קטעי ארכיון מהחזית לצד שחזורים דרמטיים מושקעים.

שידורים נוספים: ימי רביעי בשעה 23:15

חיים על החרב: קרב סכינים / Forged In Fire: Knife Or Death
ימי ראשון בשעה 21:45, החל מ-29 ביולי. סדרה חדשה!

סדרת בת של “חיים על החרב” המצליחה והאהובה, בה מתחרים ביניהם מומחי הנשק, חרשי הלהבים ואלופי אמנויות הלחימה המנוסים והטובים בארה”ב. כל מתחרה חותך, דוקר, מקצץ ומשסף את דרכו דרך מסלול מכשולים מנתץ להבים, עבור הסיכוי לזכות בפרס כספי נאה של 20,000 דולרים. מנחה הסדרה הוא מתאבק ה-WWE האגדי, ביל גולדברג.

מדי פרק, המתחרים צריכים לעבור דרך מסלול מכשולים יוצא דופן, נגד השעון, הבוחן את העוצמה, החדות ומיומנות הכנת הלהבים שלה – החל מקיצוץ גושי קרח ענקיים, חיתוך סוגים של מתכות, חבלים ואף אבטיחים מעופפים. בסדרה החדשה, המתחרים השונים מעמידים למבחן את הלהבים הטובים ביותר בהיסטוריה – החל מסכין ה-Bowie האמריקאית המיתולוגית, דרך חרב ה-Seax הוויקינגית, ועד לחרב הקטאנה היפנית המסורתית.

שני המתחרים שיעברו את מסלול המכשולים האימתני בזמן המהיר ביותר, יעלו לסיבוב גמר, שיעמיד למבחן את הטכניקה, המיומנות, והקוארדניציה שלהם, לצד העוצמה, העמידות והחדות של הלהבים שלהם. המנצח יזכה בפרס כספי, ויבטיח את מקומו בקרב האליפות שייערך בסיום העונה. מי יהיה המתחרה בעל הלהב הקטלני ביותר, שישלים את מסלול המכשולים בזמן הקצר ביותר? אלו מתחרים יראו את להביהם וחלומותיהם מתנפצים לרסיסים? ומי יוכתר בסיום העונה לאלוף “חיים על החרב: קרב סכינים”? צפו וגלו..

לאורך ההיסטוריה, ייחודו של להב לוחמה והיכולת של יוצרו להשתמש בו, היוו לעיתים את ההבדל שבין חיים למוות, וב”חיים על החרב: קרב סכינים”, המתחרים משתמשים בכלי נשק עתיקים אלו באופן שמדגים בצורה הטובה ביותר לאיזו מטרה הם נועדו מלכתחילה. ממתחרים שנוקטים בטקטיקות שונות של אמנויות לחימה כדי לצלוח את מסלול המכשולים, ועד להכנה ידנית של חרבות תוך שימוש בשיטות עתיקות להכנת סכינים, הסדרה החדשה מדגישה את חשיבותה של אמנות של יצירת להבים, לצד הערך הבידורי המובנה שיש בה.

שידורים נוספים: ימי רביעי בשעה 22:30

אתגר נהגי השטח / Truck Night In America
ימי שלישי בשעה 21:45, החל מ-3 ביולי. סדרה חדשה!

היכונו לתחרות עוצרת נשימה בסדרה החדשה “אתגר נהגי השטח”, שעושה היסטוריה מוטורית, ומציבה בפני חמישה נהגים סדרת אתגרים מוטוריים קשוחים, שבוחנים את מיומנותם וכישורי הנהיגה שלהם עד לקצה גבול היכולת. מדי פרק, הנהגים מתחרים ביניהם ברכבי השטח שבבעלותם, מכל הסוגים, הגדלים והשנים: מטנדר “דודג'” מ-1947 ועד לג’יפ “לנד רובר” מ-1971, אותו הם עיצבו ותיכננו אישית.

נהגי השטח יתמודדו עם שלושה אתגרים שונים, שכל אחד מהם בוחן מימד אחר ברכב: מהירות, עוצמה ואחיזה. בין אתגר לאתגר, המתחרים צריכים להפגין את מיומנותם המכנית, כשהם משפצים את רכבם לקראת הסיבוב הבא. שני המתמודדים שיעפילו לגמר, יצטרכו לצלוח אתגר בשם “הגיהינום הירוק” -“The Green Hell” , מסלול מכשולים באורך 4.8 קילומטרים, במסגרתו צריכים הרכבים לקפוץ מעל מכשולים, לזנק מעל “הר” של מכוניות מרוסקות, ולצלוח בשלום ביצה מלאת נחשים.

הנהגים מסתייעים בתחרות בארבעה מומחים מענף מרוצי השטח והאקסטרים, שיכולים לאמן אותם ולייעץ להם בנוגע לאסטרטגיה הנכונה על מסלול המכשולים, לבנות ולתקן את המשאיות, אך לא לנהוג בהן. הנהג שיצליח לסיים בשלום את מסלול המכשולים האימתני יוכתר כאלוף ויזכה בפרס כספי בשווי 10,000 דולרים.

שידורים נוספים: ימי שישי בשעה 16:00

במהלך חודש יולי נציין את האירועים והמועדים הבאים:

4 ביולי – יום העצמאות האמריקני

המהגרים שבנו את אמריקה – תעודה בשני חלקים / How The World Made America

תעודה אפית בשני חלקים, המתמקדת בסיפורי גלי ההגירה הגדולים לארה”ב (המדינה שקלטה יותר מהגרים מכל מדינה אחרת בהיסטוריה), וההשפעה העצומה שהייתה למהגרים מכל קצוות תבל במישור הכלכלי, החברתי, תרבותי, סוציולוגי והפוליטי על אמריקה, וכיצד הם עיצבו את פניה כפי שאנו מכירים אותה כיום.

החל מ-1820 (כאשר החל תיעוד תקין של תנועות אוכלוסין) ועד ימינו אלה, היגרו למעלה מ-80 מיליון איש לארה”ב, מכל פינות העולם. בתקופת “הרעב הגדול” שפקד את אירלנד במחצית המאה ה-19, כמיליון וחצי אירים היגרו לאמריקה, והתיישבו ברובם בבוסטון. גל ההגירה העצום מסין במחצית השניה של המאה ה-19, הוכיח עצמו חיוני לבניית תשתית מסילות הרכבות המתפתחת של אמריקה. בין 1914-1881, קרוב למחצית מיהודי רוסיה נמלטו מהאנטישמיות והתנאים הקשים באימפריה הרוסית היישר לשערי ארה”ב – והתמקמו ברובם בניו-יורק. שליש מתושבי סקנדינביה היגר לאמריקה והפכו לחוטבי העצים הראשונים של אמריקה.
כמו כן, בין המאות ה-16 ל-19, מיליוני תושבים שחורים נלכדו באפריקה בידי סוחרי עבודה ונכפה עליהם להגר לאמריקה ולשמש שם כעבדים.
יום רביעי, 4 ביולי, בשעות 15:35 ו-23:55

71 שנה להגעת אוניית המעפילים “אקסודוס” לחופי א”י ב-18/7/1947
אקסודוס: הסיפור האמיתי

איש מתוך 4500 ניצולי השואה שעלו בצרפת על אוניית המעפילים “אקסודוס” בדרכם לארץ ישראל, לא שיער שבסופו של המסע ימצאו עצמם למרבה הטרגדיה, על אדמת גרמניה. סיפורם האישי של שלושה נערים יתומים – לילי כרמון, משה טיומקין ודני אבידר, שחוו את התופת הנאצית, השבים לביתם לאחר המלחמה ומגלים שאין הורים ואין בית. הם יודעים שחוף המבטחים היחיד לעם היהודי הוא ארץ ישראל. הרגע המיוחל משתבש כש”אקסודוס” נתקלת במשחתות בריטיות הנוגחות בה ומתפתח קרב עקוב מדם שבסיומו נכנעים הניצולים ונכלאים על גבי אוניות גירוש בריטיות שמחזירות אותם לצרפת ומשם לגרמניה, למחנות עקורים. במסעם המפרך, הוכיחו הניצולים את ניצחון הרוח והאמונה, ובעוז רוחם אפשרו את הקמת מדינת ישראל.

יום רביעי, 18 ביולי, בשעות 19:40 ו-23:55

ט’ באב

כבר לא ירושלמי
למעלה מ-40 שנה אחרי `אני ירושלמי`, יהורם גאון, יוצר הסרט והאיש שמזוהה יותר מכל עם העיר ירושלים, יוצא למסע אחר ירושלים שהשאיר מאחור, עיר שיש בה הרבה סימנים ויותר מידי צלקות.
מה קרה ל”ירושלים של זהב”? האם השירים הנוסטלגיים של אז מתאימים לימינו? האם יש פתרון או תקווה לסכסוך שירושלים נמצאת במרכזו? מי משלוש הדתות זכאי לשלוט בירושלים? תשובות לחלק משאלות אלה מנסה הסרט לתת באמצעות דמויות מתחומים שונים בעיר, ובאמצעות אותם שירים ששרו לה, לעיר בערגה.
מוצאי שבת, 21 ביולי, ערב ט’ באב בשעה 23:15, שידור נוסף למחרת בשעה 13:30

104 שנים לפרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-28/7/1914

מלחמת עולם הראשונה – מרתון / The First World War

סדרה מרתקת המגוללת את סיפורה של המלחמה הגלובלית הראשונה בעידן המודרני, שכונתה “המלחמה הגדולה”. במלחמה שהתחוללה בין השנים 1918-1914, לחמו מדינות על-פני יותר ממחצית כדור הארץ, ונהרגו למעלה מ-16.5 מיליון בני אדם, מתוכם כ-40 אחוזים אזרחים. המלחמה עיצבה והשפיעה על תהליכים דרמטיים שיתרחשו בהמשך המאה העשרים. קו השבר שנוצר כתוצאה מהסכם השלום מעורר המחלוקת, שנחתם בסיומה, יוביל למלחמה עולמית שניה.
מרתון “מלחמת העולם הראשונה” – יום שישי, 27 ביולי החל מהשעה 17:30, שידור נוסף למחרת החל מ-14:30

Check Also

יוני 2020 בעולם הסרטים של yes

שבוע 1/6-3/6   פסטיבל הקולנוע של yes ערוץ yes3 | מועד שידור: כל יום שלישי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.