יום ראשון , יוני 20 2021
עומסי כאב בכביש 90, מאת עמוס רן

עומסי כאב בכביש 90

"הקורא בספר מורכב זה יתקשה להאמין שזהו הרומן הראשון של עמוס רן. כתיבתו עמוקה ומבריקה, וכלי הביטוי שלו ככליו של סופר מנוסה. דומה שמה שמייחד את "עומסי כאב בכביש 90" הוא, שאתה נחשף לספרות משוכללת, ובעת ובעונה אחת לחיים ללא כחל וסרק."                                                                                 צרויה שלו

"בעברית מופלאה ומורכבת , בתחביר צפוף נשימה ובטון מפוכח, אירוני, שלא מוותר בד בבד על הפאתוס, העמיד עמוס רן יצירת ביכורים בשלה ומלאת עוצמה, המשיבה לאוהבי הספרות את מה שאבד להם."                                                            עינת יקיר

 

עומסי כאב בכביש 90

מאת: עמוס רן

עורכת: עינת יקיר

הוצאת אפיק

*****

303  עמודים, 74 ש"ח


 

הגיבור המספר של "עומסי כאב בכביש 90" הוא פסיכיאטר מנוסה בטיפול בפציינטים "הזויים", אלא שהפעם הוא מתיימר לטפל בו עצמו ומתגלה לעצמו כפציינט בעייתי, ונגרר למסע תזזיתי בדרכי ירושלים, לבנון, אירופה וסיני, הנחשפים כקווי העלילה והזיכרון של חייו. ההתערערות הנפשית מעוותת את תפיסת המציאות שלו, ואירועים לאומיים מקבלים פשר אישי ולהיפך. בשירות הצבאי הוא הוזה חוויה מינית בתוך סיפור תנכי, ואילו טראומת השואה של דור ההורים הופכת לאירוע אישי של סירוס, והוא יוצא ל"פעולת תגמול" בהווה. מלחמת לבנון (שבה שירת כרופא גדודי) מצטיירת כניצול מיני, ואילו מלחמת יום הכיפורים שבה לחם בעברו, מייצגת את הטראומה שלו כגבר נבגד. לאורך כל הליכתו בנתיב המפותל בעקבות עצמו, מלווים אותו הפסיכיאטר הקולגה ובת הזוג, ועם שניהם הוא לכוד ביחסים כאובים ומסובכים שלא ברור אם יש להם מוצא. את עומסי הכאב שלו, הוא פורש בשפה נסחפת, ציורית ואירונית, ובכך (בכתיבה) – הוא מקווה למצוא מזור לנפשו.

מדברי העורכת עינת יקיר:

עומסי כאב בכביש 90 –  ספרו של עמוס רן, הוא רומן חניכה מאוחר. לא עול ימים מתבגר עומד כאן במרכז התמונה אלא דווקא אדם בוגר, מודע, שנפשו מתפרקת פתאום  באופן בלתי נשלט והוא מוצף בבת אחת עבר, הווה ועתיד.

בין ספת הקולגה הפסיכיאטר לבית הריק מבפנים פורש רן באמצעות  גיבורו את המבנה האדיר של הזיכרון, הפרטי וההיסטורי, דרך תחנות מכוננות של הוויה ערה, ישראלית-יהודית, העוברת בשירות הצבאי, במחירי השואה, בילדות בנופי קיץ ובחוויות גופניות עזות. כל אלה מצטרפים יחד ליצירת דיוקן יוצא דופן  בעל אלף פרסונות.


ד"ר עמוס רן, פסיכיאטר, הקים את התחנה הראשונה לבריאות הנפש באילת, אותה הוא מנהל עד היום. מזה שלושים שנה הוא מחלק את חייו בין אילת לירושלים, בה הוא מתגורר עם משפחתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.