יום שני , אוקטובר 15 2018
Home / כללי / התמימות
התמימות, סילארד רובין

התמימות

 

ספר חדש בהוצאת "עם עובד"

סילארד רובין

התמימות

רצח הנערות שהסעיר את הונגריה

תרגם מהונגרית: דוד טרבאי

232 עמ' * 72 ש"ח

 

 

בין אוקטובר 1953 לאוגוסט 1954, בימיה החשוכים של הדיקטטורה הסטליניסטית, חמש ילדות בנות אחת  עשרה עד שלוש עשרה נעלמות בעיירת השדה טְרְק=סֵנטמיקלוֹשׁ, הנמצאת כמאה קילומטרים מבודפשט. התושבים מבוהלים, ושמועות סותרות נפוצות: הילדות נחטפו בידי חיילים רוסים (אולי אפילו לניסויים בתוכנית החלל הסובייטית); הן הוברחו אל מחוץ למסך הברזל; מעט היהודים ששרדו את הנאצים שפכו את דמן כדי לבנות מחדש את בית הכנסת של העיירה. המשטרה מגיבה בעצלתיים, בחוסר חשק מופגן, אבל בספטמבר 1954, בעקבות תלונה של אישה שטוענת כי חברתה ניסתה לחנוק אותה, היא פושטת על בית ומוצאת לתדהמתה את בגדי הקורבנות ואת הגופות של הנערות, שהושלכו ערומות לבאר.

 

הפרשה הזאת, מהאכזריות בתולדות הונגריה, הסעירה את  סילארד רובין, (1927-2010) והוא עסק בה יותר משלושה עשורים מחייו בניסיון לשפוך אור על המקרה המטריד. הוא נפגש עם לא פחות ממאתיים וחמישים דמויות מהפרשה, ובעזרת תעודת העיתונאי שלו מצליח לדובב לא רק את השכנים, אלא גם כמה מהחוקרים שהיו מעורבים במקרה, ואפילו את אמה של הרוצחת-לכאורה, שעדיין נמצאת בכלא.

 

רובין מגולל בפנינו את האירועים מנקודת מבט כפולה: זו של העיתונאי החוקר, המבקש לקלף את האמת מתוך השקרים, הטיוח והשתיקה; וזו של איש הרוח, האינטלקטואל המגיע מהבירה אל האזור הכפרי המוזנח, איש עדין, קשוב, מסוגנן, שלמרות רתיעתו מהדלות הבלתי נתפסת באזור הנידח, מסוגל להקשיב לזולת בלי דעות קדומות וגם להתאהב בחשודה המרכזית.

 

התוצאה היא דוקו-פשע פואטי, יצירה ספרותית שנקראת בנשימה עצורה והושוותה בין השאר לבדם קר מאת טרומן קפוטה.

 

התמימות  מזכיר חידה לא פתורה גם במבנהו: זהו רומן בלתי גמור, וגרסתו הנוכחית נערכה לאחר מותו של המחבר בידי העורך המוערך יוז'ף קרסטשי, שמסביר כי המבוא וחלקו הראשון של הספר הם יחידה יחסית קוהרנטית, בעוד החלק השני והשלישי, שכתיבתם לא הושלמה במלואה, נערכו בידו רק לאחר מותו של המחבר מתוך חומרים שנמצאו בעיזבונו.

 

 

 

בדוק גם

שני ספרים חדשים מאת ג'ונתן פראנזן

ספר חדש – ספריית אופקים – עם עובד מאת מחבר רבי המכר התיקונים, חירות, טוהר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.