יום חמישי , אוקטובר 18 2018
Home / כללי / המרד נגד הגלובליזציה
המרד נגד הגלובליזציה, מאת נדב איל

המרד נגד הגלובליזציה

ידיעות ספרים שאוהבים

המרד נגד הגלובליזציה

נדב איל

המרד נגד הגלובליזציה

* מהי הגלובליזציה ומה הם צדדיה האפלים?

* מדוע נסוגה האימפריה האמריקאית וכיצד ניצח דונלד טראמפ בבחירות?

* מדוע עולה כוחם של פונדמנטליסטים מוסלמים ואחרים בכל העולם?

* מה הוא הניסוי המהפכני ביותר בתולדות האנושות – ואיך הוא השפיע על היהודים?

* מדוע, למרות השיפור ברמת החיים, נולדים פחות ופחות ילדים בעולם?

* איך דווקא בעידן של שלום נוצר משבר הפליטים החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה?

* איך ישראל שגשגה בעולם של גלובליזציה הולכת מתחזקת?

 

הסדר העולמי שנבנה בדם ובעמל רב בעשורים האחרונים נסדק קשות. מתוך שבריו פורצת מציאות חדשה: מרד נרחב וחסר פשרות בגלובליזציה. המרד הזה קשור לכל אחת ואחד מאיתנו באופן אישי: הוא ישפיע על סיכויי המלחמה הבאה, על תיק הפנסיה של הגמלאים, על מספר הילדים שייוולדו למשפחות צעירות ועל עתיד המזרח התיכון. בכל מקום חשים בני אדם שזהותם, פרנסתם וביטחונם מאוימים – והם מתנערים מהמערכת הכלכלית והפוליטית שהתעצבה מאז מלחמת העולם השנייה.

נדב איל, עורך חדשות החוץ של חדשות עשר, מציג בפנינו מסע אנושי בין שוחות המרד. איל מביא את סיפורם הסוחף של גיבוריו, שאותם פגש כעיתונאי בשטח: כאשר שוחח עם כורי פחם אמריקאים כמה חודשים לפני ניצחונו יוצא הדופן של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות, בעת שליווה פליטים סורים מחאלב ההולכים על פסי הרכבת בהונגריה, בסיקור מתקפת הטרור במומבאי שבהודו, בביקור בכפרים יפניים נטולי ילדים ובשיחות שקיים עם ניאו-נאצים,  פאשיסטים ואנשי שמאל קיצוני בעשור האחרון. 

המרד נגד הגלובליזציה מציג לקורא את הצד האפל של התופעה ששינתה את עולמנו: מרד העבדים הנשכח בהאיטי, מלחמות האופיום והדרך שבה עיצבו את סין המודרנית, לידתו של ארגון הקו קלוקס קלאן המודרני בהשפעת סרט קולנוע ועוד. "האורות כבים כעת בכל רחבי אירופה. לא נראה אותם נדלקים שוב בימי חיינו", הזהיר שר החוץ הבריטי לפני מלחמת העולם הראשונה, ואיל מהדהד את האזהרה ההיא: יש איום חריף על רעיון הקדמה עצמו, ויידרש קרב גדול להצילו. 

נדב איל הוא עורך חדשות החוץ בערוץ עשר וכותב ב"ידיעות אחרונות". הוא החל את דרכו העיתונאית ככתב בשטחים וכפרשן פוליטי, ובעשור האחרון סיקר חדשות בינלאומיות, בתחילה כשליח "מעריב" בלונדון ולאחר מכן בטלוויזיה. ב-2016, כמה חודשים לפני הבחירות בארצות הברית שידר סדרת כתבות עומק שנימקו את הסיבות לניצחונו האפשרי של דונלד טראמפ. בשנת 2017 זכה איל בפרס סוקולוב על עבודתו הטלוויזיונית. בנימוקי השופטים נאמר, בין היתר, כי "איל פורש לפנינו יריעה רחבה ומעניק לנו נקודת מבט מעמיקה… בתוך הסיפורים האנושיים הוא אורג הֶקשרים היסטוריים, כלכליים ובינלאומיים". איל מחזיק בתואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ובתואר שני מהלונדון סקול אוף אקונומיקס (LSE) בפוליטיקה גלובלית. הוא נשוי ואב לשלושה.

 

בדוק גם

טורפי הלילה

גבורה, נחישות ודבקות במטרה סיפורה של סיירת גולני טורפי הלילה כתיבה ועריכה: מירב הלפרין   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.