שבת , אוגוסט 15 2020

יוני 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

יוני 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

תנועת המחאה ששינתה את אמריקה / Rise Up: The Movement That Changed America

יום חמישי, 7 ביוני, בשעה 21:45. דוקו בבכורה!

 

בשנה בה העולם מציין 50 שנה לרצח מנהיג זכויות הקהילה האפרו-אמריקנית, ד"ר מרטין לותר קינג, ב-4 באפריל 1968, משדר ערוץ ההיסטוריה בבכורה את הדוקו המרתק "תנועת המחאה ששינתה את אמריקה", שבין מפיקיו, כוכב ה-NBA  לברון ג'יימס, ובין המרואיינים העיקריים בה, נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.

 

הדוקו סוקר את המאבקים המרכזיים של התנועה לשוויון זכויות בארה"ב, אותה הוביל קינג באומץ, נחישות וכריזמה סוחפת, אשר שינו באופן דרמטי את פניה של אמריקה באמצע המאה ה-20, ובוחן לעומק את האסטרטגיה שעמדה מאחורי הקמפיינים של החרמות וצעדות המחאה ההמוניות, שהגדירו יותר מכל את התנועה לזכויות אזרח באמריקה. החל מחרם האוטובוסים בעיר מונטגומרי ב-1955, שנועד הוכיח כי ההפרדה הבין-גזעית באוטובוסים הייתה הפרה של התיקון ה-14 לחוקת ארה"ב, דרך המערכה של התנועה בעיירה בירמינגהם, אלבמה, שהובילה לחקיקת חוק זכויות האזרח ב-1964, המאבק שנוהל בעייירה סלמה שהביא בסופו של דבר לחקיקת חוק זכות ההצבעה ב-1965, ועד למערכה בעיר שיקגו, שהובילה לחקיקת חוק זכויות האזרח ב-1968, שאסרה על אפליה בדיור הציבורי. ובעיקר, הסרט חושף מה היו הצעדים שנדרשו על-מנת להפוך מחאה ציבורית ברחובות לחקיקה משמעותית בקונגרס.

 

"תנועת המחאה ששינתה את אמריקה" כוללת ראיונות עם פעילים ותיקים של התנועה לזכויות האזרח, שהוכיחו לאורך שנים מחוייבות, הקרבה ומסירות למען המטרה, וכמו כן מתראיינים בה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הכומר והפעיל החברתי הנודע ג'סי ג'קסון, הזמר האגדי הארי בלפונטה, והסנאטורים מטעם המפלגה הדמוקרטית, קורי ברוקר ודאג ג'ונס.

 

הכומר מרטין לותר קינג, מילא תפקיד חיוני במאבק לשוויון זכויות לאוכלוסיה השחורה בארה"ב במאה ה-20, לרבות בחקיקה נגד הפרדה גזענית ומתן זכות הצבעה שווה לאפרו-אמריקנים. קינג, שזכה בפרס נובל לשלום על פועלו, שאופיין במחאה והתנגדות לא אלימה, נרצח בממפיס ב-4 באפריל 1968. אמנם הוא הותיר אחריו מורשת מפוארת, אך הדרך לשוויון מלא לאוכלוסיה האפרו-אמריקנית נותרה עדיין ארוכה.

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 8 ביוני בשעה 22:30, ויום שבת, 9 ביוני בשעות 15:00 ו-23:00

 

ימים שעיצבו את אמריקה: פיגוע במרתון בוסטון /

Days That Shaped America: Boston Bombing

יום חמישי, 14 ביוני, בשעה 21:45. דוקו בבכורה!

 

מרתון בוסטון נחשב למרוץ המרתון היוקרתי ביותר בארה"ב, והוא גם האירוע הפופולרי שנערך מדי שנה בעיר. אלפי תושבים מתאספים כדי לעודד את רצי המרתון. ב-15 באפריל 2013, בשעה 14:50, יותר מארבע שעות לאחר תחילת המרוץ, כשעתיים לאחר שהמנצחים חצו את קו הסיום, כשבאזור נכחו עוד מתחרים וצופים רבים, אירעו בכיכר קופלי שבמרכז בוסטון, שני פיצוצים קטלניים, שגבו את חייהם את שלושה אנשים ופצעו רבים אחרים. מאחורי פיגוע הטרור הטראומתי במרתון בוסטון, עמד צמד אחים – טמרלן ודז'וחר צרנייב  -מוסלמים צ'צ'ניים, שהיגרו לארה"ב עם משפחתם מרוסיה ב-2002, וזכו למעמד תושבי קבע .השניים אמנם לא היו חברים בארגון טרור אילסמי, אך למדו כיצד להכין מטעני נפץ במגזין אינטרנטי המסונף לשלוחת "אל קעידה" בתימן. במצוד הדרמטי אחריהם, נהרג האח הראשון, והשני נלכד כשהוא פצוע קשה.

 

הדוקו "ימים שעיצבו את אמריקה: פיגוע במרתון בוסטון", כולל צילומים נדירים של רגעי הפיצוצים, כפי שתועדו בטלפונים סלולריים של צופים שבאו לעודד את הרצים ומצאו עצמם בלב פיגוע, לצד עדויות מרגשות של אנשים שחייהם השתנו לעד בעקבות אותו יום – אזרח שנפצע בפיגוע, חובשת שטיפלה בפצועים, רופא מיחידת טראומה מקומית, ואנשי רשויות החוק שפעלו ללא לאות ללכידת המחבלים ועשיית דין צדק עימם.

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 15 ביוני בשעה 22:30, ויום שבת, 16 ביוני בשעות 14:15 ו-23:00

 

חייזרים מן העבר / Ancient Aliens – Season 11

ימי ראשון בשעה 21:45, החל מ-17 ביוני. עונה חדשה בבכורה!  

 

האם חייזרים עתיקים ביקרו אותנו? מי הם היו? מהיכן הגיעו? מה הייתה משימתם? האם הותירו רמזים על נוכחותם? מה הייתה המורשת שהותירו אחריהם? האם הם יחזרו? ב-"חייזרים מן העבר", נגיע לכל פינה בכדור הארץ כדי למצוא תשובות לשאלות הללו.


החל מגילויים עדכניים על כך שמשרד ההגנה האמריקני מימן בשנים האחרונות מחקרים בנושא עב"מים, דרך גילוי ממצאים מסתוריים חדשים בחדרים שמאחורי הפירמידה הגדולה של מצרים, כל פרק בסדרה בוחן לעומק נושאים הקשורים לאפשרות של נוכחות חוצנית בכדור הארץ, תוך ירידה לפרטים היסטוריים, שימוש בעדויות ממקור ראשון, וראיונות עם מדענים, חוקרים וארכיאולוגים, בראשם כמובן כוכב הסדרה, המומחה הראשי לענייני חייזרים – ג'יורג'יו צוקלוס.

 

בעונה החדשה של הסדרה הוותיקה והאהובה, צוות החוקרים של "חייזרים מן העבר" מגיע ללמעלה מתריסר מדינות שונות ברחבי העולם במטרה לחקור מקרוב עדויות וממצאים על נוכחות חוצנית עתיקה בכדור הארץ. כך למשל, ייחשפו לראשונה לציבור פסלים עתיקים של ענקים בעלי מאפיינים חוצניים שנתגלו באי סרדיניה; מסרים חבויים ומסתוריים ייחשפו ביצירותיו של אמן הרנסאנס האיטלקי ליאונרדו זה וינצ'י, ובאיי מרקיז שבאוקיינוס השקט, ייבחנו מקרוב פסלים יוצאי-דופן בעלי מראה דומה לזה של לחייזרים.

 

שידורים נוספים:  ימי רביעי, בשעה 22:30


 

תיקי טסלה /  The Tesla file

ימי ראשון בשעה 22:30, החל מ-24 ביוני. סדרה חדשה בבכורה!  

 

מהמפיקים של הסדרות המצליחות של ערוץ ההיסטוריה "חייזרים מן העבר" ו"אוצר האי המקולל", מגיעה סדרה חדשה: "תיקי טסלה", שמגדירה מחדש את ז'אנר סדרות המסתורין עבור דור חדש של צופים שצמא לקבל תשובות אודות תעלומות מסקרנות במיוחד.


מדוע הוחרמו עשרות תיבות וארגזים שהשתייכו למדען והממציא הגאוני ניקולה טסלה ב-1943 ע"י הממשל האמריקאי? האם היו טמונים בהם פרוייקטים שהגה טסלה בנוגע לאספקת חשמל בחינם לכל העולם, או פיתוחים של כלי נשק קטלניים במיוחד? למי היה אינטרס להעלים את המידע? האם מישהו תיכנן להעלים את ניקולה טסלה מדפי ההיסטוריה, ומדוע?

 

זמן קצר לפני שמת בבדידות מזהרת בחדר בית מלון בניו יורק ב-1943, הממציא הגאוני והמסתורי ניקולה טסלה, טען כי ברשותו למעלה מ-80 ארגזים המלאים בתכולת עבודת חייו – החל מתכניות מפורטות כיצד ליצור חשמל אלחוטי, ועד לכלי נשק קטלניים בעלי פוטנציאל למחוק ערים שלמות מהמפה. אך לאחר מותו, דווח כי רק מעט מן הארגזים של טסלה נמצא. במשך מספר עשורים, תוהים אנשים רבים מה עלה בגורל המסמכים שהיו בארגזים האבודים של טסלה. הייתכן כי היה במסמכים מידע חשאי ביותר – אולי אף סודות ותיאוריות מדעיות שבכוחם לשנות את העולם לעד?

 

בסדרה החדשה והמחשמלת "תיקי טסלה", יוצאים האסטרו-פיזיקאי ומהנדס האווירו-חלל ד"ר טרוויס טיילור והעיתונאי החוקר ג'ייסון סטייפלטון, למסע חיפוש במטרה למצוא כל פריט מידע אפשרי אודות אלפי התיקים האבודים של המדען והממציא האגדי ניקולה טסלה – זאת בעקבות מסמכים סודיים של ה-CIA בנושא, שהותרו כעת לפרסום. השניים חושפים היסטוריה סודית המקשרת בין ניקולה טסלה והמצאותיו, לשורת קונספירציות ממשלתיות, תקופת  המלחמה הקרה, מטוסי ביון במלחמת העולם השניה וכן לתקשורת עם יצורים מעולמות אחרים. טיילור וסטייפלטון אף עורכים בשטח ניסויים מרתקים לפי התיאוריות המדעיות של טסלה במטרה לאשש אותן, ולהוכיח כי הקדימו את זמנן בעשרות שנים.

 

שידורים נוספים: ימי רביעי, בשעה 23:15

 

 

 

במהלך חודש יוני נציין 51 שנה למלחמת ששת הימים – 5 ביוני 1967

בחמישה ביוני, ימלאו 51 שנה למלחמת ששת הימים, ששינתה ללא הכר את פני מדינת ישראל, ופני המזרח התיכון כולו. בחמישה ביוני 1967, הפתיעה ישראל את שכנותיה, ירדן, מצרים וסוריה במכת מנע מקדימה לאחר שלושה שבועות מורטי עצבים בהם איימו מדינות ערב בהשמדת מדינת ישראל. במהלך המלחמה כבשה ישראל את חצי האי סיני, רמת הגולן ויהודה ושומרון; תוצאות המלחמה ממשיכות להשפיע על ישראל, המזרח התיכון, והעולם בכלל. אין כמעט אירוע או מהלך משמעותי בחיי המדינה מאז ועד היום שלא התחיל ביוני 1967.


לציון תאריך זה נשדר את המיני סדרה המושקעת "שישה ימים ביוני":

 

שישה ימים ביוני – מיני-סדרה בשלושה חלקים

 

לראשונה, מתועד הסיפור הדרמטי והמרתק של מלחמת ששת הימים, לא רק מנקודת מבט ישראלית צרה, אלא דרך כל הכוחות והמנהיגים שהיו מעורבים: גמאל עבד אל נאצר, המנהיג הכריזמטי של מצרים והעולם הערבי, חוסיין מלך ירדן, שמסמל אולי יותר מכולם את הטרגיות של אותה מלחמה, ראש הממשלה לוי אשכול, מנהיג שנתפס כפקיד אפור שהצליח לעמוד בפני לחצים כבירים של הציבור והצבא, תוך ניסיון למנוע את המלחמה עד שלא יכול להם יותר ונסחף גם הוא במערבולת האירועים. ומולם כמובן הדור החדש של המנהיגות הצבאית הישראלית ובראשם יצחק רבין ומשה דיין שבמו ידיהם, וללא שום תוכנית מדינית קבעו וקיבעו את מצבה של מדינת ישראל לדורות שיבואו.

 

יום שלישי, 5 ביוני, החל מהשעה 16:35 (3 החלקים ישודרו ברצף), שידור נוסף החל מחצות.

 

Check Also

yes מציגה את סדרות הסתיו הבולטות

    yes משיקה את עונת הסתיו  עם הסדרות החדשות הכי מדוברות בעולם:  "סיפור אהבה" …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.