יום חמישי , דצמבר 13 2018
Home / טלויזיה / שיעור בסתימת פיות
חדשות עשר, לוגו 2017

שיעור בסתימת פיות

סדרת כתבות חדשה של עמרי מניב:

שיעור בסתימת פיות

המחנכים שלא חוששים להכניס פוליטיקה לכיתה

 

החל ביום ראשון, 8 באפריל, נתחיל לשדר במהדורה המרכזית בחדשות עשר, סדרת כתבות חדשה של כתבנו לענייני חינוך, עמרי מניב – "שיעור בסתימת פיות". פרויקט מיוחד על המחנכים והמחנכות, שהחליטו לעסוק בסוגיות פוליטיות נפיצות בכיתה שבה הם מלמדים. במהלך הסדרה נלווה מורים ממסגרות חינוך שונות – דתיות, חילוניות וערביות שהחליטו, על אף האיום בפיטורים, לעסוק במסגרת בית הספר בנושאים שנויים במחלוקת. במסגרת הסדרה יבחן מניב מהו המחיר שמשלמים המורים על עיסוק בתכנים אלה, וכיצד משפיע הלימוד הפוליטי במערכת החינוך על התלמידים עצמם.

פרק ראשון: המחנכים שלא שותקים –  המורים שהחליטו לעסוק בסוגיות נפיצות במסגרת בית הספר: בפרק זה, נציג את המורים שמסרבים להיצמד לתכנית הלימודים של משרד החינוך, ומחליטים לעסוק בכיתה בסוגיות שנויות במחלוקות כמו: הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גירוש מבקשי המקלט ונושאי דת ומדינה. מניב ייבחן האם עיסוק בחינוך פוליטי בכיתה הוא ניצול של תלמידים לצרכי תעמולה פוליטית, או דווקא שיעור חיוני שמטרתו לעורר חשיבה ביקורתית על המציאות כהכנה לחיים הבוגרים. במסגרת הפרק, מבקר מניב בניו-יורק, שם הוא מביא תיעוד של בתי ספר שאימצו מודלים שונים של חינוך בסוגיות פוליטיות קונטרוברסליות.

פרק שני: 4 מסגרות חינוך – 4 נרטיבים שונים – בפרק זה נעסוק בשאלה כיצד העובדה שישנם בישראל יותר מ-4 מסגרות חינוך – דתיות, ערביות, חרדיות וחילוניות משפיעה על תכנית הלימודים? במרכז הפרק, נעסוק בסוגיית החינוך ההיסטורי – כיצד בתי ספר שונים, תחת מערכת חינוך אחת, נחשפים לתכנים שונים במהותם המשקפים את האג'נדה של האוכלוסייה שממנה הם באים ומתעלמים לחלוטין מאוכלוסיות אחרות. נבדוק איך במערכת החינוך החרדית מתייחסים לציונות? מה חושבים בבתי הספר החילוניים על הנרטיב הפלסטיני? מדוע בבתי הספר הדתיים לא חוששים לעסוק ביום הנכבה? ועל מה נבחנים בתי הספר הערביים בבחינות הבגרות בהיסטוריה?

פרק שלישי: צנזורה בכיתה – הפרק יעסוק בשאלה כיצד מערכת החינוך מתמודדת עם סוגיות אקטואליות בוערות בכיתה? מניב ייבחן איך בתי הספר מתמודדים עם נושאים כמו: קמפיין "מי טו", "פייק ניוז" ופרשות השחיתות – והאם משרד החינוך מקים צנזורה מול התלמידים בנושאים הללו. במסגרת הפרק נביא מודלים מארה"ב, שם החליטו להכניס לתכנית הלימודים את הסוגיות הבוערות, ואף לערוך בעניינן בחינות לתלמידים.

 

"שיעור בסתימת פיות" – סדרת הכתבות של עמרי מניב, במהדורה המרכזית בחדשות עשר


עורך: דניאל בשך | עורכת משנה: יעל דמארי | הפקה: איריס בסוק-ארליך | תחקיר: נועה באום | צילום: אופיר רותם | קול: בן אלטיד וירון יראל | צילומי השלמה: טיראן גואטה וישראל אוחנה | עריכת וידאו: עידן פנואל | עיצוב גרפי: חן משה

בדוק גם

לכל אישה יש שם

סדרת כתבות חדשה של מיה איידן בחדשות עשר*: *״לכל אישה יש שם"*  *מי תהיה האישה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.