יום שני , נובמבר 19 2018
Home / טלויזיה / הקברניטים
מתוך הקברניטים רביב דרוקר - רות סיגל חביליו מזכירתו של בגין

הקברניטים

הקברניטים

ההחלטות הגורליות

סדרה תיעודית היסטורית-תחקירית חדשה מאת רביב דרוקר

מיום שני 16.4.18 בשעה 21:15 בערוץ עשר

 

מתוך הקברניטים רביב דרוקר שמעון פרס

 

70 שנות עצמאות, 12 ראשי ממשלה שכל אחד מהם קיבל החלטות גורליות; החלטות שעניינן חיים או מוות, מלחמה או שלום. הסדרה התיעודית החדשה של רביב דרוקר "הקברניטים" מנסה בכל אחד מפרקיה לשחזר את הרגעים, שבהם נפלה ההכרעה ולבחון את ראשי הממשלה, כפי שהתקשורת החודרנית של היום הייתה עושה.

כל אחד מפרקי הסדרה עוסק בתקופת הכהונה של שישה מתוך שנים-עשר ראשי הממשלה של מדינת ישראל, ובהם משוחזרות כארבע החלטות גורליות, רגע מסוים, מקום, שעה ונוכחים – מה עמד על כף המאזניים, מי היה בחדר, עם אילו לחצים פנימיים וחיצוניים התמודד ראש הממשלה והאם לתוצאות ההחלטה יש קשר לתהליך ולאופן שבו התקבלה? נוסף על כך שופכת הסדרה אור על צדדים מסוימים באופיים ובאופן התנהלותם של ראשי הממשלה – טוהר המידות, מידת המעורבות וההשפעה של נשי המנהיגים, קשרי הון-שלטון ויחסם של ראשי הממשלה ל"שומרי הסף" שכיהנו לצדם. שחזור ההחלטות נעשה בעיקרו באמצעות עדויות בגוף ראשון בסדרת ראיונות עם האנשים שהיו לצדו של ראש הממשלה, קטעי ארכיון ומסמכים.

בין המרואיינים בסדרה – שלושה מראשי ממשלת ישראל לאורך השנים: שמעון פרס שהעניק לסדרה ריאיון נרחב העוסק הן בתקופת כהונתו והן ביתר ראשי הממשלה לצדם עבד – וכן אהוד ברק ואהוד אולמרט. הנשיא ה-42 של ארצות הברית ביל קלינטון העניק לסדרה ריאיון עומק העוסק בארבעת ראשי הממשלה הישראלים שמולם עבד. עוד בסדרה עשרות מרואיינים ומרואיינות בארץ ובעולם, שהיו קרובים לתהליכי קבלת ההחלטות של ראשי הממשלה הישראלים.

  • דוד בן גוריון: הפרק מתמקד בין השאר באופן שבו התנהל ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל מול קציני הצבא הבכירים ובאופן שבו התקבלה ההחלטה להקים את הכור בדימונה. בפרק נביא ריאיון ראשון עם איש פרויקטים חשאיים שהיה חיוני למיזם הכור ומדבר לראשונה. כמו כן נעסוק בחודשים שלפני פרישתו הסופית של בן גוריון מן הבימה הפוליטית, ונביא הקלטה נדירה של עימות חריף בינו לבין מנחם בגין בכנסת, דברים שבן גוריון נאלץ להסכים שיימחקו מפרוטוקול הכנסת.

  • לוי אשכול: הפרק יעסוק במתווך היהודי-אמריקני שקישר בין ראש הממשלה אשכול לבין נשיא ארצות הברית, איש עסקים שעם הזמן ניהל גם עסקים במדינת ישראל עצמה. עד כמה הייתה מעודכנת ומעורבת בהחלטות רעיית ראש הממשלה שלה נישא במהלך כהונתו? עוד נביא ריאיון מיוחד שנערך בניו יורק עם מי שלפני נישואיו אלה הייתה מזכירתו של אשכול, והוא הציע לה נישואים.

  • גולדה מאיר: הפרק יעסוק באופן שבו נפלה החלטתה של מאיר, חצי שנה לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים, לומר "לא" למגעים מדיניים, שעשויים היו להסתיים בהסדר ולא במלחמה. נביא הקלטה של הפגישה בחדר הסגלגל בבית הלבן עם הנשיא ניקסון, שתשפוך אור על אופן ההתנהלות של מאיר. עוד נציג את יחסיה של הגברת מאיר עם עשירי ארצות הברית, שאליהם הייתה קשורה עוד מימי מסעות גיוס הכספים שלה ערב הקמת המדינה.

  • מנחם בגין: הפרק יעסוק בהחלטתו האמיצה של בגין להתעלם מזריעת ההיסטריה של מערכת הביטחון לפני ביקורו של הנשיא סאדאת בישראל, עד לישיבה הלילית שחתמה את הסכמי קמפ דיוויד. עד כמה היה מושפע ראש הממשלה ממצבו הבריאותי, הפיזי והנפשי?

  • יצחק רבין : הפרק יעסוק בקיץ הגורלי של שנת 1993 שבו נדרש להחליט האם להמשיך בתהליך השלום במסלול הסורי בתיווך אמריקני, או במסלול הפלסטיני החשאי שהובל על ידי שמעון פרס. עד כמה השפיעו היחסים המתוחים והתחרותיים לפרקים בין רבין לבין פרס על קבלת החלטות הרות הגורל בתהליך המדיני הזה? בקדנציה הראשונה של רבין שהסתיימה בהתפטרותו אחרי פרשת הדולרים, נגלה עד כמה הייתה פרשה זו סוג של "קצה קרחון"? נספר כי במפלגת העבודה של אותם ימים הועסק חוקר פרטי, שתפקידו היה לאסוף בקביעות "סיפורים מלוכלכים" על אודות פוליטיקאים מכל קצות הקשת הפוליטית, והעברתם לתקשורת, והמידע על חשבון הדולרים נאסף שם עוד טרם פרסומו ב"הארץ".

  • שמעון פרס: הפרק יעסוק בשאלה עד כמה היה מושפע פרס מיראתו מאנשי צבא וביטחון, בטיפולו בפרשות ביטחוניות לאורך השנים – מפרשת קו 300, עבור בפרשת פולארד ועד להחלטתו לאשר את חיסולו של המהנדס יחיא עייש? גם פרס כמו גם רבין הושפע במהלך כהונותיו מהיחסים עם עמיתו. בפרק זה יובאו קטעים מוקלטים מישיבת ממשלה מיוחדת העוסקת בתוכנית הכלכלית ב-1985 שמבהירים עד כמה היה המתח גלוי לעיני כל.

 

יוצר הסדרה: רביב דרוקר, עורכת ראשית: רתם שדות, במאי: רן לנדאו, מפיקים: הגר אלרואי וירין סרף, תחקיר ויזואלי: דניאלה רייס, תחקירנית ראשית: נעה עמיאל , תחקיר נוסף: אילן שיזף, צלם ראשי: אוריאל סיני, מפיק פוסט: שמי מנדל

 

בדוק גם

חופרים

*סדרת כתבות חדשה של חן ליברמן:*    *״חופרים"*  *הטכנולוגיה חושפת את האמת מאחורי האירועים שעיצבו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.