יום חמישי , דצמבר 13 2018
Home / טלויזיה / אחד משישה מיליון
מתוך כתבתה של חן זנדר : גניה

אחד משישה מיליון

שידורי יום הזיכרון לשואה ולגבורה  בחדשות עשר

פרויקט זיכרון מיוחד: "אחד משישה מיליון"

במרכז שידורי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בחדשות עשר – פרויקט תיעודי מיוחד – "אחד משישה מיליון": שורת סיפורים אישיים, של ניצול, או ניצולה בודדים, שמספרים את סיפור ההישרדות הגבורה כולו.

הפרויקט שצולם בחודשים האחרונים בישראל, פולין וסיביר ייפתח בערב יום הזיכרון, יום רביעי, 11 באפריל 2018, במהדורה המרכזית של חדשות עשר בכתבתה של סמדר פלד – "פרניה", שתביא את סיפור תמונת הניצחון על הנאצים של ניצולת השואה פרניה גולדהר. בתמונה נראית פרניה, כשהיא מנופפת בידה המקועקעת לעבר נכדה, טייס מסוק הקרב, שחג מעל ביתה שבצפון. פרניה, ניצולת שואת יהודי בנדין שבפולין, השריד יחידי למשפחתה, עלתה לארץ ליישב את המושבה יקנעם, ובישראל הקימה משפחה ענפה. כשבעה חודשים לאחר לכתה, נפל נכדה, רב סרן דודי זהר ז"ל, בתאונת אימונים, כשמסוק האפאצ'י שאותו הטיס התרסק בבסיס רמון בדרום.

עוד נשדר בערב יום הזיכרון את כתבתה של העיתונאית חן זנדר – "גניה", שתביא את סיפורה של גניה צימרמן (קופף), שגדלה בעיירה טורבין שבפולין, במשך כל חייה מיעטה לספר את סיפור הישרדותה, ורק מעטים הכירו את פרטיו הבלתי נתפסים. לאחר מותה, מצאו בני משפחתה בין חפציה כמה קלטות, שבהן גוללה, בקול צלול, כיצד ניצלה. הקרובים נדהמו לגלות שאחד השכנים הפולניים החביא אותה במשך שנתיים בבור שחפר מתחת לאסם התבואה שלו עד תום המלחמה. בשוך הקרבות, יצאה גניה ממעמקי האדמה, למדה לראות, ללכת ולחיות מחדש. בעקבות ההקלטות, יצאו בתה ונכדה של גניה לפולין, שם פגשו בבני משפחת השכן שהציל את חייה.

יום למחרת, במסגרת המהדורה המרכזית ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, נשדר את הכתבה "מריה". חן ליברמן תביא את סיפורה חוצה היבשות של מריה ויסטיניצקי, ניצולת שואה שנולדה בפולין חודשים ספורים לפני פרוץ המלחמה, וכשהיתה בת שמונה חודשים הושארה בצד הדרך ע"י משפחתה, בתקווה שתימצא ע"י עוברי אורח שיצילו את חייה – וכך אכן היה. מריה גדלה בעיר אומסק שבסיביר ובזכות חברתה היהודיה פרידה רובנצ'ין החליטה לחפש אחר יהדותה, ולהעניק להוריה המאמצים את "אות חסידי אומות עולם". לאחר בדיקת DNA נמצא כי למריה יש שורשים גם במדינת ישראל. במקביל, אורה ויטנברג, בת להורים ממוצא פולני, שעלו ארצה לפני פרוץ המלחמה, החליטה להיענות לבקשת חברתה ולבצע בדיקת DNA לטובת מציאת קרובי משפחה נוספים. בבדיקה הגורלית נמצא קשר ישר בין אורה מישראל לבין מריה מסיביר – והוכח שהן בנות דודות. מצלמות חדשות עשר תיעדו את המפגש הראשון בין השתיים, שנערך בשבועות האחרונים והפיח חיים חדשים בסיפור משפחתן.  

בהמשך הערב תביא כתבתנו מיה איידן את הכתבה: "חנק'ה, חנדה, יהודית וורה" – סיפורו של חדר 28 בגטו טרזינשטט שבצ'כיה, שיועד לנערות בנות 12-14 וטופח על ידי הנהגת הגטו, במטרה ללמד את "דור העתיד" כתיבה, חשבון וציור. במקום חיו לאורך השנים 30 נערות ומתוכן שרדו את השואה 15, ארבע מהן שמרו על קשר עד עצם היום הזה. החברות החזקה שמרה על שפיותן בתוך הכאוס הבלתי אפשרי: יחד חלמו חלומות, חלקו געגועים לבני המשפחה והתפללו לסיום הקרבות. בכתבה נתעד את המפגש בין החברות, ערב יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל.

 

בנוסף, פרויקט "אחד לשישה מיליון" יימשך לאורך כל יום הזיכרון גם בערוצי הדיגיטל של חדשות עשר: בכל שעה נעלה לחשבון הטוויטר תמונת – גבר, אישה, ילדה או ילד, שנרצחו בשואה, עם תמונתו, סיפור חייו ומותו. סיפור אישי, של אדם אחד, מתוך שישה מיליון. זו השנה השנייה שבה יוצא לפועל הפרויקט הזה, בשיתוף מאגר שמות קורבנות השואה המקוון של יד ושם.  

 

"אחד משישה מיליון" – יום הזיכרון לשואה ולגבורה בחדשות עשר

עורכת: חן זנדר, מפיקה: אורית צור, תחקיר: רוני שצ'וצ'נסקי וקטיה רכוב

 

בדוק גם

לכל אישה יש שם

סדרת כתבות חדשה של מיה איידן בחדשות עשר*: *״לכל אישה יש שם"*  *מי תהיה האישה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.