יום רביעי , דצמבר 12 2018
Home / טכנולוגי / יח"צ: מחקר מאסטרקארד ליום האישה הבין-לאומי
לוגו מאסטרכארד

יח"צ: מחקר מאסטרקארד ליום האישה הבין-לאומי

מחקר של מאסטרקארד לקראת יום האישה הבינלאומי חושף באילו מדינות ישנם תנאים אופטימליים להצלחה נשית, איפה כדאי להן לפתוח עסק והאם הפער המגדרי מצטמצם?

ישראל נמצאת במקום ה-12 בהצלחה של עסקים בבעלות נשים

ובמקום ה-44 עם כ-17% עסקים בבעלות נשים

יום האישה הבינלאומי טומן בחובו עוצמה אדירה שנועדה להוקיר ולחזק נשים. אך יחד עם זאת, הוא נועד בעיקר בכדי להוביל לשינוי תפיסתי באי השוויון המגדרי ברחבי העולם. מחקר מקיף בקרב נשים יזמיות שנערך על ידי מאסטרקארד לקראת יום האישה הבינלאומי, בחן מה מניע את הנשים להצלחה בעסקים, באילו שווקים יש תנאים אופטימליים להצלחה נשית ומהם הגורמים המרכזים העוזרים בקידום נשים.

על פי המחקר (MIWE), ישראל נמצאת במקום ה-12 (מתוך 57 מדינות) שבהן מתקיימים התנאים האופטימליים להצלחת נשים בעסקים, שיפור קל של מקום אחד ביחס לנתון המקביל אשתקד. ישראל עוקפת מדינות מתקדמות כדוגמת שוויץ (17), גרמניה (23) וצרפת (24). את המקומות האחרונים ברשימה תופסות מדינות כגון: מצרים, אלג'יריה וערב הסעודית, לרוב מדובר במדינות שבהן קיימת הטיה תרבותית מובהקת כנגד נשים.

כמו כן נמצא כי במדינות המפותחות מתקיימים התנאים האופטימליים להצלחת עסקים על ידי נשים. אולם יחד עם זאת, גם במדינות אלו בכדי שנשים יוכלו להצליח, הן נדרשות לשבור את תקרת הזכוכית ואת ההסכמות התרבותיות של המדינה. חמשת המדינות המובילות בעולם הן: ניו זילנד, שוודיה, קנדה, ארה"ב וסינגפור. במדינות אלו קיימת תמיכה רחבה וקהילות עסקיות חזקות ומקצועיות התומכות בעסקים קטנים ובינוניים, לרבות מדיניות של הקלות לעשיית עסקים בקרב נשים.  

נתון מעניין נוסף שמעלה המחקר, מראה כי גאנה היא המדינה המובילה בעולם באחוז העסקים בבעלות נשים, עם כ-47% מכלל העסקים בניהול של נשים. במקום השני נמצאת רוסיה עם כ-35%, במקום השלישי אוגנדה עם כ-34%, את העשירייה הראשונה סוגרת פורטוגל עם כ-29%. ישראל נמצאת במקום ה-44 עם כ-17% עסקים בבעלות נשים, נתון זהה לתקופה המקבילה אשתקד.

הממצאים מראים כי מלבד האומץ והמוטיבציה להצליח אשר נדרשים מנשים על מנת להקים עסק ולהובילו, נדרשת גם סביבה תומכת ותנאים שונים כגון: הכלה וגישה לשירותים פיננסים, נגישות להשכלה גבוהה והקלות רגולטוריות. כל אלו יוצרים קרקע פורייה ויכולת צמיחה בקרב יזמיות. לעומת זאת, הטיות תרבותיות, צמצום אפשרויות קידום, חסמים ממשלתיים וגישה מוגבלת לשירותים פיננסים מונעים מנשים להשתלב בשוק היזמות ולהתקדם בו.

"לקראת יום האישה הבינלאומי, אנו מקווים כי ממצאי המחקר ישמשו כקריאת השכמה לממשלות וארגונים כדי לחזק את התמיכה הניתנת לנשים בכל התחומים החל מהכלה פיננסית מקיפה יותר וכלה בגישה נרחבת לחינוך", ציינה אן קיירנס, נשיאת שווקים בינלאומיים במאסטרקארד.


 


נתונים נוספים שעלו במחקר:

  • בשנת 2016 נפתחו 163 מיליון עסקים על ידי נשים.

  • חלה עלייה של 10% ביזמות נשים בין השנים 2014-2016.

  • חל צמצום של 5% בפערים המגדריים בעולם בין השנים 2014-2016.


 

*המחקר בחן 78.6% מכוח העבודה הנשי בקרב 57 שווקים ברחבי העולם – אסיה, המזרח התיכון, אפריקה, צפון אמריקה, אמריקה הלטינית ואירופה.  

 

בדוק גם

חזרה לשנות ה-90

  היכן הופ ומייקל היום? ומיהן המכושפות של הדור החדש? הסדרות האהובות של שנות ה-90 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.