יום שלישי , דצמבר 11 2018
Home / טלויזיה / היורשים
ליאור קינן, חדשות עשר, צילום יח"צ ערוץ עשר

היורשים

סדרת כתבות חדשה של ליאור קינן:
היורשים

הבנים של הטייקונים, שירשו אימפריות ענק

החל בראשון, 11 במארס, נתחיל לשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות עשר, סדרת כתבות חדשה של ליאור קינן כתבתנו לענייני כלכלה – "היורשים", שתעסוק בבניהם של הטייקונים ובעלי העסקים הגדולים בישראל, שקיבלו לידיהם את עסקי אביהם. הסדרה באה על רקע העיסוק הגובר בשאלת אחריותם הכלכלית והציבורית של בני הדור השני לעסקים המשפחתיים, בין היתר בעקבות מעצרו של אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ' מבעלי וואלה ובזק, בתיק 4000.

על פי הערכות – כ-50% מהעסקים הנסחרים בבורסה בת"א הם חברות משפחתיות. הסטטיסטיקה מלמדת כי עסקים משפחתיים מהווים את הגרעין העסקי הנפוץ והוותיק ביותר בעולם (כ-80% מהעסקים בעולם). מותגים גדולים בישראל כמו: דלק של משפחת תשובה, בנק הפועלים של משפחת אריסון, אופטיקה הלפרין וענקית התמרוקים ד"ר פישר, נשלטים בעיקר על ידי בני משפחה. קינן תבחן כיצד מתנהל עסק כשכל העובדים המרכזיים בו הם בני משפחה – המתחים, הדילמות, הקשיים והאתגרים. האם צריך לפטר בן משפחה שלא מספיק מוכשר? מה קורה כאשר היורש מעדיף בכלל לעזוב את העסק המשפחתי ולעסוק בתחום אחר לחלוטין, ומה קורה כאשר צעיר יורש עסק מיושן ולא רלוונטי, אבל חושש לאכזב את הוריו או לפגוע בזיכרונם.

פרק ראשון: יורשים בעל כורחם: סיפורם של צעירים ש"יצאו מהקן", השתלבו בשוק התעסוקה, ובמפתיע – לאחר מות הוריהם, או פרישתם לפנסיה "נאלצו" לרשת את העסק המשפחתי כדי שישרוד. קינן תציג מחקרים שמצביעים על כך שעסקים רבים לא שורדים את העברה הבין דורית הזו. בפרק זה נביא ריאיון עם בני משפחת זוגלובק, המספרים על סכסוך משפחתי שנוצר בעקבות ירושת העסק.

הפרק השני: המורדים: סיפורם של הצעירים שסירבו לרשת את העסק של הוריהם. במסגר פרק זה נציג את הדילמות של "בני הדור הממשיך", אלו שסומנו כיורשי העסק המשפחתי, והחליטו לוותר על העסק לטובת מה שהם מגדירים – "הגשמה עצמית". במרכז הפרק: סיפורם של בני משפחת עמוס, המנהלים את חברת "קלאסיקלטת" – חברת התקליטים הנוסטלגית, שעומדת מאחוריי קלטות הילדים המצליחות בישראל, שבעקבות החלטה של שלושת ילדיהם לוותר על העסק המשפחתי, עומדים היום בפני דילמה האם למכור את החברה לגורם חיצוני, או לסגור את האימפריה.

הפרק השלישי: השיקול המקצועי מול השיקול המשפחתי: בפרק זה נבחן את השיקול הסנטימנטלי-משפחתי מול השיקול המקצועי – עד כמה עסק משפחתי עשוי להשפיע על האינטרסים של החברה, ולהיפך – עד כמה השיקול המקצועי עלול להשפיע על יחסי המשפחות. קינן תביא בפרק זה ריאיון עם דן פרופר, יו"ר דירקטוריון ענקית המזון – אוסם, שמספר כי החליט לא להעביר את העסק לדור הבא, משיקולים כלכליים.

הפרק הרביעי: ירושה לא משתלמת: בפרק זה, נבדוק האם ירושת עסק היא תמיד "מתנה" לדור ההמשך. קינן תבדוק האם השינויים בשוק הישראלי, בהכרח יכולים להבטיח לבני הדור ההמשך נחת. במרכז הפרק: הבנים הממשיכים בחקלאות. קינן תביא את סיפורים של בני המושבים, שילדיהם בעבר היו מחזרים ונאבקים כדי לרשת את הנחלה של הורים, אלא שלאחרונה הורים רבים מעדיפים למכור את הנחלות, כיוון שהם חוששים שילדיהם לא יעמדו באתגרים הכללים של הענף.

בדוק גם

לא בקיוון

 מהערב בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של ליאור קינן:* *״לא בקיוון"* *מדוע ישראל לא ערוכה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.