יום חמישי , נובמבר 26 2020
על פשעים ועל עונשים, בקריה

על פשעים ועל עונשים

ספר חדש בהוצאת שלם

ספריית לויתן – ספרי מופת בפילוסופיה

אחד מחיבורי המופת של הנאורות האירופית

צ'זרה בקריה

על פשעים ועל עונשים

עורך: שחר אלדר

תרגמה: עתליה זילבר

120 עמ' * 79 ש"ח

מעטים הם החיבורים שאפשר לזקוף לזכותם שיפור מיידי ורחב היקף במצבו המוסרי של האדם – ואין עוררין שספר זה ראוי להימנות עמם.

בשנת 1764, השנה שבה פורסם "על פשעים ועל עונשים", צ'זרה בקריה (1794-1738), היה עדיין  צעיר אלמוני, בן למשפחה אריסטוקרטית אך דלת אמצעים מן העיר מילאנו. ועם זאת, כשיצא לאור ספרו, הקורא לשינוי פניו של המשפט הפלילי, עורר עד מהרה תהודה עצומה בכל רחבי היבשת ומעבר לה. רעיונותיו, ובעיקר הביקורת הנוקבת שמתח על עונש המוות, על השימוש בעינויים ועל העוולות הממסדיות של ההליכים הפליליים החשאיים, הותירו רושם עצום על אנשי רוח, מלומדים ומהפכנים בני התקופה, ושליטים נאורים מיהרו לתרגמם לרפורמות מרחיקות לכת במערכות אכיפת החוק והענישה בארצותיהם.

אך בצד תרומתו המעשית המבורכת לצמצום הסבל האנושי, לספר זה נודעה גם חשיבות אינטלקטואלית רבה: הוא ניסח בתמציתיות ובשיטתיות עקרונות יסוד של הנאורות, העניק מהשראתו לאסכולה הפילוסופית של התועלתנות וסלל את הדרך למדע הקרימינולוגיה ולשיטת הניתוח הכלכלי של המשפט – תחומי מחקר שהעוסקים בהם רואים בבקריה אב מייסד.

לקורא הישראלי ניתנת כאן ההזדמנות להתוודע לאחד מחיבורי המופת של הנאורות האירופית – ולהיווכח כי רבים מן הטיעונים שהעלה מחברו באמצע המאה השמונה – עשרה עודם רלוונטיים היום.

לספר זה נלווה מבוא מקיף מאת פרופ' שחר אלדר, מרצה בפקולטה למשפטים בקרית אונו, ויושב ראש משותף של פרויקט 'בקריה והשפעת הנאורות המשפט הפלילי' באוניברסיטת קיימברידג'.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.