יום חמישי , יולי 9 2020

מארס 2018 בערוץ ההיסטוריה

מרץ 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

פוטין: האיום הגדול על אמריקה / America's Greatest Threat: Vladimir Putin

יום חמישי, 15 במרץ בשעה 21:45 תעודה בבכורה!

 

דוקו עוצר נשימה של ערוץ ההיסטוריה, הלוקח את הצופים למסע עוכר שלווה, שמטרתו להבין כיצד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אשר נשיא ארה"ב הנוכחי, דונלד טראמפ, מכנה אותו "חבר" – בניגוד מוחלט לכל נציגי הצבא וסוכנויות המודיעין האמריקניות, הרואים ברב-המרגלים לשעבר והדיקטטור הרוסי הנוכחי אויב לכל דבר – מתכנן לשנות את מאזן הכוחות הגלובלי, לזרוע כאוס מוחלט בסדר העולמי הקיים, ולאיים על העליונות האמריקנית בכל דרך שבה הוא רק יכול.

 

הספיישל בוחן לעומק את המעורבות הרוסית חסרת התקדים במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016, בידיעתו והנחייתו המלאה של ולדימיר פוטין, שחרף הכחשותיו הנמרצות – שלוש סוכניות הביון המרכזיות בארה"ב: ה-CIA, ה-FBI וה-NSA  – הגיעו למסקנה כי רוסיה התערבה באופן פעיל בבחירות, במטרה אחת: להזיק ככל הניתן לסיכוייה של מועמדת המפלגה הדמוקרטית, הילארי קלינטון, להיבחר לנשיאת ארה"ב, וכפועל יוצא – לסייע לכך לבחירת מועמד המפלגה הרפובלקנית, דונלד טראמפ, לנשיא.

 

"פוטין: האיום הגדול על אמריקה", כולל סקירה היסטורית של חייו והקריירה של ולדימיר פוטין, משנותיו המוקדמות הר.ג.ב, דרך לטיפוס שלו בצמרת השלטון הרוסי, ועד מינויו לנשיא ותיאור הדרך בה החזיר את אופיה של רוסיה מדמוקרטיה צעירה בהתהוות חזרה למדינה בעלת סממנים דיקטטוריים מובהקים.

 

התעודה המרתקת כוללת תמונות נדירות מראשית דרכו של פוטין בק.ג.ב., לצד ראיונות מרתקים עם שומרי ראש ועמיתים לשעבר בשירות הביון הרוסי, המכירים את האיש מקרוב, אוליגרכים, וחברים של פוטין שאינם כאלו עוד – כי הוא רואה בהם כעת אויב. כמו כן, כוללת התעודה ראיונות בלעדיים עם שני ראשי CIA לשעבר – ג'ון ברנן ומייקל היידן, הסנטור הרפובליקני הבכיר ג'ון מק'קיין, ורבי-מרגלים וסוכני ביון אמריקניים שנלחמו נגד רוסיה ופוטין בעבר ובהווה, לצד קטעי ארכיון נדירים ביותר.

 

בשנת 2016, הפיגועים הקטלניים של ארגון הטרור האיסלאמי דאעש, עמדו בראש סדר היום העולמי. אך בשנת 2017, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא זה שהציג את האיום הקיומי הגדול ביותר על הדמוקרטיה ומוסדות השלטון בעולם בכלל ובארה"ב בפרט – מילים שנאמרו על-ידי ג'יימס קלאפר, ראש סוכנות המודיעין הלאומית האמריקנית בראשית 2017. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מק'קיין אף היה בוטה יותר, והודיע כי ארה"ב נמצאת במצב מלחמה עם רוסיה. כל צעד שננקט ע"י ולדימיר פוטין הוא חלק מתכנית-על לבנות מחדש את האימפריה הרוסית ולהחזיר את אומתה לסטטוס של "מעצמת-על". חרף העובדה כי ארה"ב היא האויב מס' 1 שניצב על הכוונת שלו, לפוטין יחסי קירבה מיוחדים על נשיא ארה"ב הנוכחי, דונלד טראמפ, שמשחק היישר לידיו, וחקירת FBI אינטנסיבית מתנהלת כעת בנוגע לטיב הקשרים בין טראמפ ואנשיו לבין פוטין, והתפקיד שמילאה רוסיה בבחירת טראמפ לנשיא. פוטין, שנהנה כיום ברוסיה ממעמד שקרוב לזה של צאר דיקטטורי ושליט אוטוריטרי חסר רחמים, הוכיח כי הוא מסוגל לעשות הכל על-מנת לנטרל יריבים פוליטיים – כולל שימוש ברצח, סחיטה, חבלה, וכל אמצעי אפל אחר שעומד לרשותו – אמצעים אותם למד במסגרת שנותיו כסוכן ק.ג.ב., שנלחם במערב ולמד אז עליה רבות.

 

שידורים נוספים: יום שישי, 16 במרץ בשעה 22:35, יום שבת, 17 במרץ בשעות 14:35 ו-23:00


 

אבירי הטמפלרים והגביע הקדוש  / Buried: Knights Templar And The Holy Grail

ימי ראשון ב-22:30, החל מה-25 במרץ. מיני סדרה חדשה!

 

מה באמת עלה בגורלם של האבירים הטמפלרים? הייתכן שהם עדיין קיימים כיום?

האבירים הטמפלרים היו הכוח הלוחם החזק, המסתורי והחשאי ביותר בימי הביניים; כינויים היה "לוחמי הצדק של אלוהים- המגינים האגדיים של הגביע הקדוש" עד שכמעט בין לילה, הם נעלמו מעל פני האדמה.

 

במיני סדרה המושקעת והסוחפת של ערוץ ההיסטוריה, שצולמה בין השאר בישראל (ירושלים, עכו), אנגליה, קפריסין, צרפת ופורטוגל –  יוצאים שני חיילים וארכיאולוגים, מייקי קיי וגארת' בולדווין, למסע חקירה מהפכני, תוך שימוש בטקטיקות צבאיות וטכנולוגיה חדישה, בנסיון לפענח תעלומה בת 700 שנה – מה קרה למסדר האבירים הטמפלרים? האם הם אכן הושמדו לחלוטין בשנת 1307, ב"יום שישי ה-13"? ב-13 באוקטובר 1307, פשטו חיילי מלך צרפת פיליפ, על מעוזי מסדר אבירי הטמפלרים, אסרו והוציאו להורג את חבריה. המלך פיליפ הצליח להשתלט על חלק מאוצרות הכסף שחמד אך רוב האוצרות "נעלמו" ולא נמצאו עד עצם היום הזה. שמא ייתכן שאבירי הטמפלרים הצליחו לממש את מבצע הבריחה הגדול ביותר בהיסטוריה, ואף לקחת עימם את הגביע הקדוש? האם הם הפכו ברבות הימים לאגודה סודית (נוסח "הבונים החופשיים"), שממשיכה להתקיים גם כיום?

 

במהלך ארבעת פרקי "אבירי הטמפלרים והגביע הקדוש", יוצרי המיני סדרה יחשפו את הרשת הסודית והנסתרת שהקימו האבירים הטמפלרים בימי הביניים, שהשתרעה מלב פריז ועד לירושלים העתיקה – על-פני קרוב ל-6,500 קילומטרים. שלטונם של האבירים נמשך לאורך למעלה מ-200 שנה, והם צברו כמויות ממון שלא ניתן כלל לדמיין. אך כשהם עמדו לאבד את אחיזתם בארץ הקודש, הטמפלרים הבינו כי כל רכושם, לרבות ההון האדיר וחפצי הקודש שהיו ברשותם – נמצאים בסכנת אובדן. ומהי הדרך הבטוחה ביותר להעביר דברי ערך יקרים מפז, מבלי שיתגלו? מתחת לאדמה. האבירים הטמפלרים הסתירו את הונם, השרידים הקדושים שלהם ואף ערכו את טקסיהם פולחנים מתחת לפני הקרקע, במטרה לשמור ולהישמר מפני מתקפה.

 

צוות החוקרים בסדרה "אבירי הטמפלרים והגביע הקדוש", מתחקה אחר התנועות המחתרתיות של האבירים הטמפלרים, החל מהמפלה הניצחת שנחלו בירושלים בראשית המאה ה-14, דרך השריפה ההמונית של חבריהם בפריז, ועד לחשיפת מקומות המסתור והמקלט שלהם בפורטוגל, וחושפים אגב כך את כל סודותיהם שנותרו כמוסים – עד עתה.

 

שידורים נוספים:  ימי שני, בשעה 23:15


 

ימים שעיצבו את אמריקה: אסון הצ'לנג'ר /

Days That Shaped America: The Challenger Disaster

29 במרץ, יום חמישי, ב- 21:45 דוקו בבכורה!

 

תמונת מעבורת החלל "צ'לנג'ר" מתפוצצת באוויר, 73 שניות בלבד לאחר המראתה ממכרז החלל "קנדי" בפלורידה, ב-28 בינואר 1986, עדיין מהווה את אחד המחזות הטרגיים והמזעזעים ביותר ששודרו אי פעם מעל מסכי טלוויזיה. האומה האמריקנית נכנסה למצב של הלם, והתאבלה על מותם של שבעה אסטרונאוטים בפיצוץ מעבורת החלל של נאס"א. שברון הלב גבר עוד יותר, כשהתברר כי התאונה האיומה יכולה הייתה להימנע, לו הייתה הקפדה ואכיפה של תקנות ונהלים בנאס"א, בטרם השיגור הקטלני.

 

יוצרי הדוקו המרתק "ימים ששינו את אמריקה: אסון הצ'לנג'ר", בוחנים מחדש את הרגעים השנויים במחלוקת שהובילו לאחד הימים הנודעים לשמצה בהיסטוריה של סוכנות החלל האמריקנית.

 

הסרט אף כולל ראיונות מרגשים עם אלמנתו של פרנסיס סקובי, מפקד המשימה, שני אסטרונאוטים שהיו מעורבים בהכנות לשיגור, מהנדס שעבד על טילי ההאצה של המעבורת שכשלו ברגע האמת, ועיתונאי שחשב הוא הולך לדווח על עוד משימה שגרתית של נאס"א, כשהתברר לו עד מהרה כי הוא מדווח על אסון בקנה מידה היסטוריה.

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 30 במרץ בשעה 22:30, ושבת, 31 במרץ בשעות 15:00 ו-23:00

 

איך להישמע חכם: המדריך /  The Ultimate Guide To Sounding Smart

22 במרץ יום חמישי, ב- 21:45 דוקו בבכורה!

 

נכון שתמיד רציתם מה הסוד שיהפוך אתכם לאיש החכם בחדר מלא אנשים? נכון שתמיד רציתם להרשים את החברים והמשפחה שלכם עם מאגר הידע הבלתי-נדלה שלכם?

 

הספיישל החדש והאינפורמטיבי של ערוץ ההיסטוריה, "איך להישמע חכם: המדריך", יספק עבורכם את כל התשובות, הסיפורים המרתקים והמדהימים מאחורי מגוון פרטי הטריוויה המסקרנים בכל תחום אפשרי: החל ממצעד הסלבריטאים המפורסמים בהיסטוריה שישבו אי-פעם מאחורי הסורגים, רשימת בתי הכלא הנוקשים והקשוחים ביותר בעולם, דרך סודות תעשיית הגבינה האמריקנית, גילוי הקשר המפתיע בין שאלכוהול לפיתוח חקלאי בעת העתיקה, חשיפת הסמלים והספרות המסתוריות שעל שטרות הכסף שלנו, חשיפת מכשירי הריגול המפתיעים ביותר בעידן המודרני (כולל מטריה רעילה ואקדח-שפתון!), ההיסטוריה המרתקת של מותגים כמו "קורנפלקס", "ליסטרין" ו"סוכריות פז", ועד לקשר המפתיע בין הבית הלבן להולדת תעשיית הסקס הטלפוני בארה"ב.

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 23 במרץ בשעה 22:30, ושבת, 24 במרץ בשעות 14:50 ו-23:05

 

כמו כן, במהלך חודש מרץ נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

יום הולדת 96 ליצחק רבין ב-1 במרץ

יצחק רבין של הפלמ"ח

 

הסרט מספר על שורשיו של יצחק רבין כאשי צעיר בפלמ"ח. מתוך עדויות חבריו הקרובים על רקע אותה תקופה, מצטיירים אישיותו המיוחדת ותכונותיו כמפקד צעיר, מנהיג הנוטל על עצמו את האחריות לגורל ירושלים – תכונות שהתפתחו והתגבשו במהלך חייו. עוז רוחו במלחמה ההיא, היווה רמז מטרים לאומץ שיגלה במאבק למען השלום. בין המרואיינים: לאה רבין, רחל רבין-יעקב אחותו, חיים גורי וחיים הרצוג.

יום חמישי, 1 במרץ בשעות 13:45 ו-19:55

 

69 שנה להנפת דגל הדיו במשטרת אום רשרש בסיום מבצע עובדה ב-10/3/1949

מבצע עובדה: בעקבות סיירי חטיבת הנגב מב"ש לאילת

 

נקודת מבט ייחודית השוזרת אור מיוחד על הסיפור ההיסטורי המפואר של כיבוש אום רשרש. הסרט הוא מסע מוטורי המשחזר את מסע סיירי חטיבת הנגב מאנדרטת חטיבת הנגב במבואות באר שבע ועד העיר אילת. הסרט שוזר צמה עבה של הרפתקה, היסטוריה, גיאוגרפיה, נוסטלגיה, סיפורים אנושיים מרגשים תוך שהוא משחזר את אחד מהסיפורים רבי והתעוזה של המבצע הצבאי האחרון במלחמת העצמאות.

יום שבת, 10 במרץ בשעות 14:00 ו-00:25

 

יום הולדת לאלברט איינשטיין שנולד ב-14/3/1879

סודות המוח של איינשטיין  

 

הידעתם שלאחר מותו של אלברט איינשטיין, מוחו נגנב? הרופא שהיה מופקד על הנתיחה שלאחר המוות, גנב את מוחו; איבר יקר-ערך וחשיבות זה, נשלח לבחינה בקרב רופאים פתולוגים ברחבי ארה"ב, כדי לנסות לקבוע האם יש הבדל בין מבנה מוחו של אדם "רגיל", לבין מוחו של האיש ששינה את פני המדע המודרני. במקביל, מגוללת התעודה את סיפור חייו של איינשטיין, תוך מיפוי מרכיבי אישיותו השונים – החינוך שקיבל, הסביבה בה גדל והתחרות מול מדענים אחרים, כדי לנסות להבין את סוד גאוניותו.

יום רביעי, 14 במרץ בשעות 19:00 ו-00:45

 

16 שנה למלחמת המפרץ השנייה ב-20/3/2013

קרב הישרדות: הקרב על סכר חאדיתה/   Live To Tell: A Battle For Haditha Dam

 

סדרה סוחפת מעניקה מבט נדיר על מבצעי היחידות המיוחדות של צבא ארה"ב בעיראק ובאפגניסטן, כפי שהם מסופרים ע"י הלוחמים עצמם. עיראק 2003: בקרב אסטרטגי על סכר חדיתה החשוב, מגלה כוח של ה"ריינג'רס" האמריקנים כי הוא סובל מנחיתות מספרית בולטת מול כוח הלוחמים העירקי.

יום שלישי, 20 במרץ בשעות 18:20 ו-00:00

 

45 שנה לנסיגת חייל הקרב האמריקני האחרון מווייטנאם ב-29/3/1973

וייטנאם: הישראלים שלחמו שם /   Vietnam: Israeli War Veterans

 

הפקה מיוחדת של ערוץ ההיסטוריה. תעודה המגוללת את סיפורם המרתק שבעה חיילים יהודים-אמריקנים שנלחמו במלחמת וייטנאם, ועלו לישראל לאחר המלחמה. בתכנית, חושפים הלוחמים את החוויות המצמררות שעברו בשדה הקרב, על רקע קטעי סרטים נדירים שצולמו בעת הקרבות הקשים.

יום חמישי, 29 במרץ בשעות 19:50 ו-00:45

 

Check Also

שידורים ישירים בערוצי ספורט1

שני  6.7 ספורט1 18:55 אוקספורד – פורטסמות (חצי גמר פלייאוף ליג 1, גומלין) 21:25 וויקם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.