יום ראשון , ינואר 24 2021
חדשות עשר, לוגו 2017

גנבו לנו את המדינה

סדרת כתבות חדשה של ד"ר אבישי בן חיים
"גנבו לנו את המדינה" 
פרויקט מיוחד לשנת ה-70: השבר של ישראל החילונית הישנה

 

ביום ראשון, 4.2.18, נתחיל לשדר במהדורה המרכזית בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של פרשננו, ד"ר אבישי בן חיים, "גנבו לנו את המדינה". לרגל שנת ה-70 לעצמאות ישראל, יצא בן חיים בשבועות האחרונים לתעד את השבר של ישראל החילונית הישנה, שמרגישה לעתים ש"גנבו לה את המדינה". מסיבות מגוונות, האליטה החילונית שהקימה את המדינה, כבר לא תמיד מרגישה בבית בישראל. לתחושת רבים, ישראל הופכת לדתית יותר ומוסרית פחות, שונה לחלוטין מחזון האבות המייסדים. הם מגדירים את המצב החדש שנוצר כ"תופעה המדאיגה ביותר בישראל", במלאת לה שבעה עשורים.


אפילו יאיר לפיד, אולי השריד האחרון לאליטה ההיא שמוזכר כאופציה אפשרית לשלטון, מסביר איך גם המפלגות החילוניות הציוניות חוזרות לאמונה באלוהים.  


בפרק הראשון נציג את השבר: האליטה החילונית שעיצבה את ישראל בעשוריה הראשונים – מדינית, פוליטית, צבאית ותרבותית, מרגישה שהמציאות החדשה דוחקת אותה החוצה. נסקור את החזון של ראשי הציונות ונבדוק מה נותר ממנו שבעים שנים אחרי הכרזת העצמאות. 
הפרק השני יסקור את השבר דרך התרבות והמוזיקה הישראלית, והדמויות שיצרו את הפסקול הישראלי של המדינה. גידי גוב המחיש זאת היטב בהתבטאותו האחרונה, שאחריה נאלץ להתנצל, על שר הביטחון אביגדור ליברמן, המבטא הרוסי ויהונתן גפן. בעזרת יאיר גרבוז שלא מתנצל על "נאום הקמעות", ח"כ מרב מיכאלי וספיחי הפרשה האחרונה יציג בן חיים את הקרע ההיסטורי בין מי שנחשבו "בוני הארץ", לבין המדינה בגרסתה הנוכחית.  


הפרק השלישי ידון במעמדו, תפקידו וייעודו של צה"ל שבנה את "האתוס היהודי החדש" – האלוף הפילוסוף גרשון הכהן ופרופסור יגיל לוי יתהו האם "גנבו" לישראל הראשונה גם את הצבא? וגם: מי אמר לוותיקי הצנחנים משחררי הכותל "מה לכם ולמקום הקדוש?"  


הפרק הרביעי יעסוק ביחסיה של ישראל החילונית הישנה עם האמונה: שיחה שמתחילה במשורר חיים גורי, שהלך השבוע לעולמו, ומסתיימת באלטרנטיבה שמציגים יאיר לפיד הפוזל למסורת (אולי הכי רחוק שאפשר ממפלגת "שינוי" בראשות אביו המנוח טומי ז"ל) וצעירי הישיבה החילונית "בינה".


"גנבו לנו את המדינה", סדרת הכתבות של אבישי בן חיים, א'-ד' ב-20:00 במהדורה המרכזית בחדשות עשר
עורך: דניאל בשך | עורכת משנה: יעל דמארי | תחקיר: בר פלג | הפקה: איריס בסוק-ארליך | צילום: שוקי דואניאס ואיוון אלכסייביץ' | קול: ישראל אוחנה וירון יראל |  צילומי השלמה: מיכה ריזוב | עריכת וידיאו: אלון הרשקוביץ'

 

Check Also

JAFFA

סדרת כתבות של דורון הרמן:* *״Jaffa"* *זוהי יפו החדשה: נדל"ן יוקרתי מול עוני, חיסולים מול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.