יום שלישי , דצמבר 18 2018
Home / טלויזיה / לא משנה מאיזו עדה
חדשות עשר, לוגו 2017

לא משנה מאיזו עדה

סדרת כתבות חדשה של ינון מילס: 
"לא משנה מאיזו עדה"

פרויקט מיוחד ליובל ה-70 לישראל: עד כמה המוצא העדתי משפיע על מעמדנו החברתי?

 

החל מהערב, ראשון ה  11.2.18, נמשיך בחדשות עשר ברצף הפרויקטים המיוחדים ליובל ה-70 לישראל, והשבוע: סדרת כתבות חדשה של ינון מילס במהדורה המרכזית: "לא משנה מאיזו עדה". במסגרת ארבעת פרקי הסדרה ייצא מילס למסע אחר כמה מהסטריאוטיפים והדעות הקדומות בתחום העדתי ויבחן עד כמה הם נוכחים, מורגשים ומשפיעים בשיח הישראלי העכשווי?

בכל פרק נבחנה עדה אחרת באמצעות פרלמנט "זקני העדה", ילדים בבית ספר יסודי, נשים בבתי האבות וחוקרי מוח ותרבות.

הסדרה עוסקת בשלוש עדות מרכזיות, מהגדולות בישראל – התימנים, המרוקאים והפולנים, ומנסה לשאול עד כמה כל אחת מהן הצליחה להשתלב בחברה הישראלית, ואיזה חותם תרבותי השאירה עליה בתום שבעה עשורים?

פרק 1 – התימנים: האם באמת הצליחו יוצאי תימן לכבוש את המיינסטרים הישראלי? כמעט מקום המדינה היו בני העדה חלק מרכזי מהתרבות הישראלית: מעלילות חסמב"ה ועד כוכבי הזמר העברי – שושנה דמארי, עפרה חזה וזהר ארגוב. אלא שגם גדולי הזמר התימני ביצעו בסופו של דבר שירים שכתבו עבורם יוצרים אשכנזים. נבדוק מהו סוד הקסם של הצליל התימני ואיך הוא כבש את האוזן הישראלית? וגם: מוזיקאים, אמנים וחוקרים ינסו להסביר מדוע התימנים נתפסים כנחמדים ואופטימיים מאוד אך קמצנים?

פרק 2 – הפולנים: בפרק זה יוצא מילס לבדוק את תולדות הסטראוטיפ הפולני – העדה שנתפסה מאז ותמיד כאוכלוסייה "קרה" עם אוכל נטול טעם, יבשושיות וחיי מין משעממים. איך החברה בישראל אימצה את הדעה הקדומה הזאת והאם יש צדק?

פרק 3 – המרוקאים: במסגרת הבחינה העדתית של ישראל בת ה-70, ננסה לבדוק מה עומד מאחורי הביטוי "מרוקאי סכין"? נביא את סיפורו של פרופ' אבנר בן זקן, בן העדה המרוקאית שבדק את מקור הביטוי הוותיק ומעורר האמוציות, לאחר שקרוב משפחתו, מרוקאי אף הוא, כונה כך. מילס יוצא לפגוש צעירים ילידי ישראל, בנים ובנות להורים יוצאי מרוקו, שחוגגים את "המרוקאיות" שלהם ברשתות החברתיות, בשידורי הטלוויזיה ובמסעדות החדשות שכבשו את החך הישראלי.

פרק 4 – המפה העדתית – ישראל 2018: "משאל העם" – סקר מיוחד לחדשות עשר בו נציג עד כמה העדתיות עדיין נוגעת בחיים הציבוריים והאישיים שלנו – בתקשורת, בתרבות ובפוליטיקה? האם מוצאו של ישראלי עדיין מהווה שיקול בחיינו הפרטיים, בזוגיות, בגיוס לעבודה ועוד. האם גם הדור הבא יאמץ את הסטריאוטיפים העדתיים הקיימים, או שהתופעה תיעלם?

 

***

"לא משנה מאיזו עדה"

סדרת הכתבות של ינון מילס

המהדורה המרכזית, חדשות עשר

עורך: דניאל בשך | עורכת משנה: יעל דמארי | תחקיר: נועה באום | הפקה: איריס בסוק-ארליך | צילום: נאדר בגדסאר, שוקי דואניאס ודודו בוקר  | קול: דורון דנין וקובי כהן |  עריכת וידיאו: ערן כהן-עצמוני ומילנה סטולר

בדוק גם

לא בקיוון

 מהערב בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של ליאור קינן:* *״לא בקיוון"* *מדוע ישראל לא ערוכה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.