יום שלישי , ספטמבר 21 2021
להתראות עכו, מאת עלא חליחל

להתראות עכו

ספר חדש בספריה לעם/עם עובד

עלא חליחל

להתראות עכו

תרגם מערבית: יוני מנדל

 

298 עמ' * 88 ש"ח

עכו. אביב 1799.

לאחר מסעו המוצלח למצרים ולאחר כיבוש א-עריש, יפו וחיפה, הטיל הגנרל נפולאון בונפרטה מצור על העיר עכו. בראש מגיני העיר עמד המושל העות'מאני אחמד פאשה אל-ג'זאר, מנהיג חזק ורב-ניסיון, שנעזר בכוח ימי בריטי בפיקוד האדמירל סמית' ובעצותיו של קצין הנדסה צרפתי מלוכני בשם דה פֵליפּוֹ.

ברומן שרקח עלא חליחל סביב דרמה היסטורית זו אין הוא מסתפק בתיאור מהלכי הלחימה. הוא מציג תמונה מפורטת ועזת מבע של ההתנהלות בחצרו של שליט העיר, ועושה זאת בלי לחסוך מאיתנו את גילויי אכזריותו וחשדנותו המטורפת. אל-ג'זאר של חליחל מתמודד עם נפולאון לא רק כמצביא, כאויב וכנציג של השקפת עולם זרה אלא גם כאדם, ואף כמאהב, לאחר שמכתבי אהבה של יריבו נופלים לידיו ומביאים אותו להרהר בחייו שלו. וכך משרטט חליחל את חיי העיר הנצורה ונכנס אל חדרי חדריה: אל לבטיו של היועץ היהודי חיים פרחי, אל אימיה של מגפת הדבר, אל אויבי השליט שנידונו למוות נורא על הח'אזוק, אל גורלה של ספינת הזונות ששלחה הרפובליקה לשעשע את חייליה.

הספר הזה מבקש לקחת אתכם על כנפיו אל עכו, אל נקודה על פני כדור הארץ בשלהי המאה ה-18, אבל לא רק אל מה שקרה ואל מה שידוע, אלא גם אל מעבר לאופק, אל מעבר למה שנכתב, אל המרחב המבטיח שבין האמת שבספרים ובין זו שבלב.

עלא חליחל, מחזאי, מספר ועיתונאי, נולד ב-1974 בכפר ג'יש בגליל והיום מתגורר עם משפחתו בעכו. עד כה חיבר חליחל מחזות ותסריטים ופרסם חמישה ספרי סיפורת בערבית. קובץ סיפוריו "יחסי הסודיים עם קרלה ברוני" תורגם וראה אור בעברית (כנרת, זמורה-ביתן, 2012).

עלא חליחל זכה בכמה פרסים ספרותיים, ונבחר לאחד מ-39 הסופרים המבטיחים של העולם הערבי בתחרות "ביירות 39".

 

יש לבדוק גם

מנצחת

ספר חדש לישי שריד מנצחת                                                    195 עמ' * 82 ש"ח   ישי שריד יצר בספרו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.