שבת , אפריל 17 2021
סוואמי שיבננדה, מבחר כתבים

סוואמי שיבננדה

סוואמי שיבננדה
מבחר כתבים
יוגה רוחנית־מעשית  #  כוח המחשבה  #  שיקוי אלוהי
״אירועים גדולים מתחילים בהתחלות קטנות״
תרגום: מרכז שיבננדה, ישראל
הוצאת אסטרולוג
*****
399 עמודים, 98 ₪

״רצון הוא כוח הנשמה הפעיל. כשהוא מתפקד, כל הכוחות המנטליים — כמו כושר השיפוט, הזיכרון, השיחה, ההיקש, התפישה, ההבחנה, ההרהור והסקת המסקנות — מתחילים מיד לתפקד. כוח הרצון הוא מלך הכוחות המנטליים. כשהוא הופך טהור וחזק, המחשבה והרצון יכולים לחולל פלאים.״

״אהבה היא הזרם המרפא של החיים.״

סוואמי שיבננדה סרסוואטי (1887 – 1963), מורה רוחני הודי, ברהמין במוצאו ורופא בהשכלתו. בשנת 1924 החל בתרגול יוגה רוחנית ברישיקש, ותריסר שנים לאחר מכן יסד את ארגון ״חיים נאצלים״ העוסק בהפצת ספרי יוגה רוחנית בשפות רבות. במסגרתו הקים שיבננדה אוניברסיטה ליוגה ואת הפרלמנט העולמי של הדתות.
סוואמי שיבננדה כתב ופרסם כ־400 ספרים, שרובם נכתבו באנגלית וחלקם פורסם לאחר מותו.  היצירות הבולטות, המשקפות את מכלול יצירתו – יוגה רוחנית־מעשית, כוח המחשבה ושיקוי אלוהי – מובאות בקובץ זה במלואן.

״האדם הוא תערובת של יסוד אנושי, 
של אינטלקט חייתי ושל קרן אלוהית.״ 

קובץ זה מביא לקורא את פניני ההגות היוגית, הגות ששורשיה נטועים עמוק באדמתה של הודו ונצריה מגיעים אל העולם כולו. הקורא רוכש את היכולת להבין את רובדי התרבות היוגית המהפנטת, ויכול להשתמש ביכולות אלו גם כדי לטפח את מודעותו, כוח מחשבתו ומוסריותו.

 

הקדמה

 

ספר זה, ״שיעורים מעשיים ביוגה רוחנית״, מכיל 12 שיעורים קלים ומעניינים. השיעור הראשון עוסק ביוגה סהדנה או תרגול של יוגה ומכיל תיאור בהיר וברור של ארבעת הדרכים החשובות, כלומר קרמה יוגה, בהקטי יוגה, רג׳ה יוגה וניאנה יוגה. פלוני יכול לבחור לעצמו בקלות דרך בהתאם לטעמו, מזגו ויכולתו המסוימים על ידי לימוד קפדני של שיעור זה. דעתי איתנה, כי אחד הרוצה להפוך ליוגי מושלם אינו יכול להגשים את משאלתו, אם אין הוא מתחיל את תרגוליו היוגיים עם קרמה יוגה או עשיית פעולה לשם הפעולה, ללא רעיון של מסחר וללא ציפייה לפירות מפעולותיו. התייחסתי קצרות גם לצורות השונות האחרות של היוגה כמו האתה־יוגה, מנטרה יוגה וקונדליני יוגה.

בשיעור השלישי על משמעת יוגית, הצהרתי באופן ברור ומפורש שתרגול יוגה מושרש בטיפוח תכונות נעלות ובשירושן של תכונות שליליות ואף הצהרתי במפורט אלו תכונות נעלות יש הכרח לטפח ואלו מידות רעות יש לשרש ובאלו אמצעים.

תזונה־יוגית מרכיבה את הנושא של השיעור הרביעי. יש לזכור במפורש, כי ההכרה מורכבת מהחלקיקים העדינים של המזון שאותו אנו צורכים, וכי אנו מה שאנו אוכלים. אם תלמיד היוגה שהוא טירון, רוצה להניח יסוד מוצק, בטוח ויעיל בתרגוליו, עליו להקפיד לאכול רק מזונות כאלה שמסייעים להתקדמותו הרוחנית ולהימנע מכל האחרים. רשימה של מזונות שונים, מומלצים ואסורים, ניתנת גם־כן.

בשיעור החמישי סיכמתי את כל המכשולים השונים שיש להתגבר עליהם. אני ממליץ בחום לתלמיד לקרוא ולקרוא שוב שיעור זה, מספר פעמים, על מנת שיזהר ברגעים של פיתוי.

בשיעור השישי עסקתי באסנות או תנוחות יוגיות. הכרחי מאוד שהיוגי העתידי ישמור על גוף והכרה בריאים וחסונים. על מנת להשיג הצלחה במשימתו ועל מנת שיוכל להשיג מטרה זו, מספר תרגילים פשוטים וקלים, פיזיים וכתוצאה מכך מנטליים, הומלצו. תרגילים אלו ניתנו על ידי היוגים והרישים ועדיין הם מתורגלים בהודו ובארצות אחרות ותוצאותיהם מדהימות.

השיעור השביעי עוסק בפראנאיאמה או הסדרת הנשימה. הומלץ על תרגילים פשוטים ומעשיים להסדרת הנשימה ולשליטה בה, אשר לבסוף יביאו לשליטה בהכרה. תרגילים אלה בשליטה על הנשימה אינם רק לשם הגברת הבריאות של הגוף. לתלמיד אשר משיג שלמות בפראנאיאמה יהיו כוחות על טבעיים שונים.

הסדרת הנשימה ושליטה בהכרה מוליכים לריכוז. כך שריכוז הוא נושא השיעור הבא. עסקתי ארוכות בטבע ההכרה ובשיטות שבאמצעותן ניתן לשלוט בה. מספר תרגילים מעשיים ניתנים על מנת להשיג הצלחה בריכוז.

השיעור התשיעי עוסק במדיטציה משום שהפרי של הריכוז הוא מדיטציה, והפרי של מדיטציה הוא סמהדי וזה מהווה את הנושא של הפרק הבא. סמהדי הוא מצב מודעות־על שבו מקבל היוגי ידע אינטואיטיבי או על־חושי ונועם על־חושי.

בסמהדי היוגי מתאחד עם האלוהים ונהנה מעצמאות מוחלטת. הוא השיג עתה את המטרה.

בשיעור האחד־עשר עסקתי בכוח העליון או הכוח הטהור האדיר המסתתר מאחורי כל החומר האורגני והאנאורגני. כוח זה הינו במצב רדום והוא ישן שינת־טראנס כמעט בכל האנשים במולדהרה צ׳קרה הנמוכה. כאשר כוח ישן זה מוער לפעולה, הוא חודר דרך המרכזים השונים של האנרגיה הרוחנית בגוף האנושי ומגיע לקדקוד הראש או הסהסרה צ׳קרה, בו הוא מתאחד עם בן זוגו האל שיווה. רק היוגי שלקח את הקונדליני הרדומה לסהסרה צ׳קרה ואיחד אותה עם האל שיווה השיג מטרה. היוגי אשר הצליח בהשגת איחוד זה הופך לשליט על כל הרוחות והידע.

בשיעור האחרון על ויברציות רוחניות ואורה, הסברתי למה הכוונה באורה ובויברציות, את האמצעים השונים ליצירת ויברציות של אהבה, שמחה, שלווה, רחמים, סימפטיה וטוהר ואת פיתוח האורה הרוחנית. כמו כן הצהרתי בקצרה כי האורה האנושית בעלת צבעים שונים בהתאם להתפתחותו והגדילה של האדם מבחינה פיזית, מנטלית, מוסרית ורוחנית וכי לכל צבע יש משמעות וחשיבות משלו.

על היוגי המיועד לסלק את כל הצבעים האחרים ולפתח אורה רוחנית מיוחדת אשר צבעה צהוב.

 

בסוף הספר הוסף נספח וניתן מילון קצר של מונחים בסנסקריט. בנספח מספר 1 תוארה בצורה כללית שיגרה יום יומית לשואפים הרוחניים, אחת למתחיל, שנייה לבינוני, ושלישית ליוגי המתקדם. אני מאמין שאם שיגרה דומה, הנבנית בהתאם לצרכיו ונוחותו של פלוני מקוימת באופן סדיר ושיטתי, שום דבר לא יעמוד בדרכו של היוגי השאפתן להשגת הצלחה ביוגה. יתרה מזאת, עליו לכתוב גם יומן רוחני דומה לזה הניתן בנספח, בהכירו בחשיבות וביתרונות שבשיטה הזו. בנספח מספר 2, ניתן מאמר מעניין על יוגה ומדע, מתוך אמונה כי הוא ייקרא עם עניין לא מבוטל.

אני פונה לכל תלמידי היוגה, במזרח ובמערב, להתחיל לעסוק גם ביוגה מעשית רוחנית, באופן הנכון, לאחר הטמעת האמיתות והאידיאלים המובאים כאן, ואני מקווה כי כל תלמיד יזכה לרווח מספר זה.

סוואמי שיבננדה

 

תוכן

 

יוגה רוחנית־מעשית — שיעורים מעשיים ביוגה רוחנית        7

דבר המוציא לאור          9

הקדמה         11

תפילה  אוניברסלית        14

מבוא        16

1. יוגה ומטרותיה          23

2. סהדנה של יוגה         28

3. משמעות יוגית          38

4. תזונה יוגית          58    

5. מכשולים ביוגה        68

6. אסנות־יוגה          79

7. פראנאיאמה          96

8. ריכוז         116

9. מדיטציה          145

10. סמדהי          161

11. כוח העקלתון        168

12. ויברציות רוחניות ואאורה רוחנית      176        

נספח 1 — איך מלא יומן רוחני?         185

נספח 2 — יוגה ומדע        188

 

כוח המחשבה

דבר המוציא לאור          197

1. השפעת המחשבה         199

2. המחשבה בפעולה         209

3. שימושים בכוח המחשבה           222

4. תפקודי כוח המחשבה           228

5. התפתחות כוח המחשבה         234

6. כיבוש המחשבה        240

7. שליטה במחשבה          249

8. טיפוח המחשבה          259

9. העברת מחשבות         269

10. המטפיזיקה של כוח המחשבה       275    

11. כוח מחשבה והגשמה          284

12. כוח מחשבה לאנושות         289

13. סדהנה לשליטה בהכרה           293

 

שיקוי אלוהי          299

ראשית דבר           301

היכנס לתוך הדממה          303

פרק ראשון          305

פרק שני           312

פרק שלישי          319

פרק רביעי          327

פרק חמישי          334

פרק שישי          342

פרק שביעי          350

פרק שמיני          359

פרק תשיעי          368

פרק עשירי          377

 

מילון קצר למונחים בסנסקריט          389

 

Check Also

ריפוי במגע

ספר חובה לכל הרוצה להכיר את יסודות הטיפול ההוליסטי האלטרנטיבי לגוף, רוח ונפש.   ריפוי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.