יום ראשון , אוקטובר 21 2018
Home / טלויזיה / וידאו: הצרפוקאים
ג'וזי זירה, הצרפוקאים, באדיבות כאן 11

וידאו: הצרפוקאים

כאן 11 משיקים מיני סדרה דוקומנטרית חדשה:
'הצרפוקאים'
הסדרה בוחנת את העלייה הגדולה והדרמטית ביותר של העשור האחרון- עליית יהודי צרפת לישראל והשפעותיה על התרבות, הפוליטיקה והחברה הישראלית
במאי ויוצר: רון כחלילי
***
תחילת ינואר 2018 – בערוץ כאן 11 ובדיגיטל
כאן בהרצה- תאגיד השידור הישראלי, יעלה בתחילת ינואר 2018, מיני סדרה דוקומנטרית, בת 3 פרקים, שצולמה בצרפת ובישראל. הסדרה עוסקת בקהילת יהדות צפון אפריקה, מאפייניה, הסיבות להגירתה והדרך בה נקלטו העולים בישראל, אך גם מתחשבנת עם הפיצול הגדול של עולי צפון אפריקה, בשנות ה-50, בין ישראל לצרפת. מדוע יהודי צפון אפריקה שהיגרו לצרפת הגיעו תוך שני דורות להישגים יוצאי דופן בכלכלה, הפוליטיקה, ההשכלה והתרבות הצרפתים ואילו קרובי משפחתם, אלה שהחליטו לעלות לישראל, צנחו לתהום חברתית והפכו מיד ל"מזרחים"?
מאז תחילת המילניום הגיעו מצרפת לישראל כ 40,000- יהודים מתוך קהילה המונה כ-600,000 איש ומהווה את קהילת היהודים הגדולה ביותר באירופה. למרות מספרם הדל יחסית, הצליחו העולים החדשים מצרפת להתקבע בתודעה הציבורית הישראלית ואף "זכו" לשלל סטריאוטיפים. על פי מחקר שערך פרופ' שמואל טריגנו, עולה מצרפת בעצמו, עולה כי כרבע מהישראלים הוותיקים תופסים את העולים מצרפת כ:"צעקניים", "ברברים", "חוצפנים", "דתיים", "ציוניים", "ימנים", "לאומנים", "עשירים" וכמובן, "מזרחים".
הסדרה בת 3 פרקים, תעלה לצפייה מלאה גם בערוץ היוטיוב של כאן. 52 דקות לפרק , צרפת וישראל.

פרק 1 – 'הצרפוקאים החדשים', הפרק הראשון משרטט את דמות העולים החדשים מצרפת, שרובם, ממוצא צפון אפריקאי ומכאן שמם, ”הצרפוקאים". הם עלו לישראל בגל ההגירה האחרון והשתקעו בירושלים, רעננה, מספר התנחלויות ובערי החוף של ישראל – נתניה, אשדוד, תל אביב ואשקלון. מי הם? במה הם עוסקים? לאיזה מחנה פוליטי הם שייכים? ומדוע דבק בהם דימוי כל כך שלילי?

פרק 2- 'חיים על המזוודות', הפרק, שמצולם ברובו בצרפת, מברר מה קרה לאירופה ובכלל זה ליהדות צרפת בעשורים האחרונים ומה גרם ליהודי צרפת לנטוש את סיר הבשר ולהגר דווקא לישראל? האם זו האנטישמיות? הטרור שתקף את אירופה בעשור האחרון? המשבר הכלכלי בצרפת ובאירופה בכלל? או שאולי זו התעוררות דתית או זהותית, האופיינית כל כך לפוליטיקת הזהויות ששינתה את צרפת מן הקצה אל הקצה?

פרק 3 – 'בחזרה לעתיד', הפרק שחותם את הסדרה, ינסה לתת מענה לשאלה מה גרם ליהודי צפון אפריקה שהגיעו לצרפת לטפס במהירות שיא להישגים מרשימים בכל קנה מידה, בעוד קרוביהם שהיגרו לישראל, צנחו לתחתית הסולם החברתי-כלכלי, הוסעו לעיירות הפיתוח החדשות בקצות הארץ, הוסללו לחינוך מקצועי, הולעגו והוקטנו? הפרק מדלג בין צרפת לישראל, בין פריז העשירה לעיירות הפיתוח ומנסה לברר איזה תפקיד יכולה העלייה הצרפתית הנוכחית למלא בחברה הישראלית ?
יוצר ובמאי: רון כחלילי | עורכת: שרה סלומון | צלמים: אביגיל שפרבר ורן אביעד | תחקיר ליהוק ויעוץ מוסיקלי: חן אלמליח | הפקה: רון כחלילי דוקודרמה בע"מ

בדוק גם

וידאו: ג'יי לנו התארח בסדרה של טים

ג'יי לנו חי וקיים. כשהוא אינו מופיע במועדוני סטנדאפ או בווגאס, וכשהוא אינו בגראז' הביתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.