שבת , אוקטובר 24 2020

ינואר 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

ינואר 2018 בערוץ ההיסטוריה

 

לצוד את היטלר – עונה 3 / Hunting Hitler – Season 3

 

24 בינואר, ימי רביעי, ב-23:15 עונה חדשה בבכורה!

\\filesrv\Users\Neshemm\My Documents\A+E\HISTORY\2018\History Shows\Hunting Hitler\Hunting-Hitler-S3.jpg

 

עונה שלישית לסדרה המרתקת, בה מעמיקה ומסתעפת החקירה אחר גורלו של מנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר, במטרה לחשוף האם ייתכן כי לא התאבד בבונקר שלו בברלין בסוף מלחמת העולם השניה, אלא הצליח להימלט ומצא מסתור חשאי אלפי קילומטרים מגרמניה.

 

בעונה החדשה, קצין ה-CIA הוותיק בדימוס בוב באר (Bob Baer) וצוותו מתמקדים באיתור נתיב ההימלטות המדויק של היטלר, ולשם כך מיישמים אסטרטגיה הנהוגה כיום בסוכניות ביון ברחבי העולם כדי לאתר וללכוד מטרות יקרות-ערך: "הערכת יעד" (Asset Mapping). באר וצוותו יחקרו מקרוב את רשת המקורבים הבכירים שהקיפה את היטלר, וינתחו את התפקיד שמילאו בבריחתו האפשרית מברלין; באמצעות שימוש באסטרטגיה זו, הצליח ה-CIA בעבר לאתר את מיקומם של סדאם חוסיין ואוסמה בן לאדן.

 

לצורך יישום אסטרטגיית החקירה החדשה שלו, גייס באר העונה לצוות את ניידה בייקוס (Nada Bakos), מומחית בעלת שם עולמי לענייני ביון למעלה מ-20 שנה, ובעברה חוקרת בכירה ב-CIA, שמילאה תפקיד חיוני באיסוף המודיעין שהוביל לפירוק אל-קעידה, וללכידת הארכי-טרוריסטים אוסמה בן לאדן ואבו-מוסעב אל זרקאווי ("הסנדק" של דאע"ש).

 

באקוס מצטרפת לצוות המוכר מהעונות הקודמות, הכולל את ג'יימס הולנד – מחבר רב מכר על מלחמת העולם השנייה והיסטוריון מומחה לתולדות הנאציזם, טים קנדי – מפקד ביחידת הכוחות המיוחדים, ד"ר מייק סימפסון – שכיהן למעלה משלושה עשורים ביחידת הכוחות המיוחדים, וג'רארד וויליאמס – עיתונאי בינלאומי והיסטוריון. הצוות המיומן נעבר במומחים מקומיים, היסטוריונים ואנשי צבא המתמחים בלכידת מטרות, ותוך שימוש באמצעים טכנולוגיים חדישים ביותר, חוקרים את רשת ההברחה הנאצית הענקית, ומנסים להגיע לתשובה לשאלה, כיצד יכול היה אדולף היטלר לחמוק מזרועות הצדק והענישה.

 

באמצעות שימוש באסטרטגיית "הערכת יעד", הצוות חושף שני נתיבי בריחה נאציים מחוץ לגרמניה, צפוני ודרומי, שבשניהם יכול היה היטלר להשתמש בבריחתו לדרום אמריקה.

 

שידורים נוספים:  ימי ראשון, בשעה 21:45

 

המילטון: האיש שבנה את אמריקה / Hamilton: Building America

 

4 בינואר, יום חמישי, ב- 21:45. דוקו בבכורה!  

\\filesrv\Users\Neshemm\My Documents\A+E\HISTORY\2018\History Specials\Hamilton_Building_America.jpg

 

סיפורו הלא-מוכר של האיש שמילא תפקיד מפתח בהפיכת אוסף של מדינות, לאומה אחת – אמריקה.

דוקו-דרמה היסטורי, הבוחן את חייו ופועלו של אלכסנדר המילטון, אחד מן האבות המייסדים של אמריקה והפחות מוכרים, שרק בשנים האחרונות תרומתו וחשיבותו לבניין האומה האמריקנית מועלית על נס. המילטון, שנולד באיי הודו המערבית מחוץ לנישואין, וגדל אצל בו דודו ומשפחת אנשי צבא, התבלט כבר מגיל צעיר באינטליגנציה והכישרון שלו. קבוצת אנשים עשירים מימנו את לימודיו בניו יורק; המילטון למד באוניברסיטת קולומביה.

 

בשלהי המאה ה-18, השתתף במלחמת העצמאות האמריקאית נגד הבריטים. הוא מילא תפקיד מפתח בהקמת המוסדות הפוליטיים והפיננסיים הבולטים של ארה"ב – החל מהבורסה בוול סטריט, דרך ייסוד המטבעה הלאומית, "הבנק המרכזי הראשון", הנהגת מכסי מגן ועד להנחלת מערכת השלטון הדו-מפלגתית.

 

יוצרי הסרט "המילטון: האיש שבנה את אמריקה", בוחנים את ההשפעה העצומה שהייתה ועודנה ישנה להמילטון על ארה"ב של ימינו. התעודה כוללת ראיונות עם העיתונאי הוותיק טום ברוקאו, הפרשנית הכלכלית מריה ברטירומו ורון צ'רנאו, מחבר הביוגרפיה על אלכסנדר המילטון, אשר שימשה בסיס למחזמר "המילטון" שהפך ללהיט קופתי ענק מעל בימות ברודוויי. המרואיינים בדוקו, שופכים אור על צדדים מוכרים יותר ופחות באישיותו של אחד המנהיגים הבולטים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

 

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 5 בינואר בשעה 22:30, ושבת, 6 בינואר בשעות 14:45 ו-23:00

 

פרויקט הבלתי אפשרי / Project Impossible

 

14 בינואר, ימי ראשון ב-22:30 סדרה חדשה!

 

שינויי האקלים בכדור הארץ שנושאים עימם תופעות טבע קיצוניות, לצד עלייה מתמדת בצריכת החשמל והאנרגיה שנובעות מהגידול באוכלוסיית כדור הארץ, מצריכים את מיטב המוחות בעולם לגלות תושיה, ולחשוב על פתרונות יצירתיים להמשך קיום האנושות.

 

הסדרה החדשה "פרויקט הבלתי אפשרי", חושפת את הדור החדש של פרוייקטים הנדסיים אפיים ורחבי יריעה, שחיוניים להבטחת עתידנו על כדור הארץ; פרוייקטים שעד לפני כמה שנים נחשבו לבלתי ניתנים ליעשום וביצוע, אך עם ההתפתחויות המהפכניות שחלו בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה בשנים האחרונות – הפכו את הבלתי-אפשרי לאפשרי.

 

בכל פרק בסדרה, מככבים פרוייקטים הנדסיים שאפתניים ומאתגרים במיוחד: החל מהקמת תחנת רוח המצוידת ברוטורים ענקיים, דרך בניית מבנים מורכבים (מהקמת חומה ימית ועד למערכת ניתוב מים תת-קרקעית) שאמורות להגן על ערי חוף מרכזיות כמו ונציה, טוקיו וניו-יורק מפני עליית מפלס פני המים וגלי צונאמי ענקיים, גורדי שחקים חזקים במיוחד שנועדו לשרוד רעידות אדמה ועד רכבת-העל הסופר-מהירה שמתכנן היזם הגאון אילון מאסק, ורתימת עוצמת הנהר הארוך ביותר בעולם לצורך הפקת אנרגיה חיונית.

 

שידורים נוספים:  ימי שני, בשעה 23:15

 

 

 

עב"מים: המצוד אחר האמת /  UFO Conspiracy: Hunt For The Truth

 

11 בינואר, יום חמישי, ב- 21:45 דוקו בבכורה!  

 

שבעים שנה חלפו מאז תקרית רוזוול המפורסמת ב-8 ביולי 1947. בתקרית שכבר הפכה לחלק בלתי נפרד מהמיתולוגיה האמריקנית של המאה ה-20, עדי ראיה טענו כי צפו בעב"ם (עצם בלתי מזוהה) שהתרסק ליד העיירה רוזוול‏ במדינת ניו מקסיקו. לטענת חיל האוויר האמריקני, מדובר היה בבלון חיזוי מטאורולוגי פשוט. נציגי החיל ששהו במקום באותה עת מיהרו לסלק מהשטח את השברים; מה שהחל חרושת שמועות וקונספירציות אודות התקרית, שנמשכת עד היום. לטענת מאמיני הקונספירציה, חולצו ממנו גופות של חוצנים ופריטים אחרים שמקורם בטכנולוגיה חוצנית. עוד הם טוענים, כי קיימת היסטוריה ארוכה של טיוח, הסתרה ומניעת מידע מן הציבור בכל הקשור לתופעת העב"מים – שהעניין בה רק גובר משנה לשנה.

 

הספיישל המרתק "עב"מים: המצוד אחר האמת", בוחן מקרוב כמה מהמקרים המפורסמים של תקריות, דיווחים ותצפיות עב"מים, שיש רבים המאמינים כי הועלמו באופן שיטתי ומכוון מידיעת הציבור. האמנם קיים ממסד שלם שעסוק בטיוח והסתרת כל מידע אודות קיומם של עב"מים וטכנולוגיות מתקדמות שמקורן אינו מן העולם הזה?

 

שידורים נוספים:  יום שישי, 12 בינואר בשעה 22:30, ושבת, 13 בינואר בשעות  14:50 ו-23:05

 

יום השואה הבינלאומי ב-27 בינואר

 

ב-27 בינואר 1945, שיחררו כוחות בעלות הברית את מחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ-בירקנאו. בשנת 2005, קבע ארגון האומות המאוחדות כי תאריך זה, יהפוך מעתה ליום הזיכרון האוניברסלי לציון שואת יהודי אירופה.

 

הנערים   

סיפורם הדרמטי של 732 יתומים יהודיים, שהצליחו לשרוד את מחנות ההשמדה הנאציים במלחמת העולם השניה, והועברו לבריטניה. הסרט בוחן כיצד הצליחו הניצולים לשקם ולבנות את חייהם מחדש יחדיו, תוך שמירה על גיבוש ולכידות פנימית עמוקה.

שבת, 27 בינואר בשעה 12:25

 

הסרט האחרון של דונקל

תעודה החושפת את סיפורו המרתק של פרד דונקל: צלם, מפיק ואיש עסקים גרמני נוצרי, שנישא לאישה יהודיה ונאלץ לברוח מגרמניה הנאצית לפלשתינה-א"י, יחד עם אשתו ובתה, בשנות השלושים של המאה שעברה. דונקל ליווה בצילומיו את תקופת ההתיישבות בארץ ישראל, משנות ה-30 ועד לקום המדינה. לאחר מות אשתו הראשונה, נישא דונקל למרתה, ניצולת שואה לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, בגיל 57 הפך דונקל לאב, וחודש לאחר מכן, נפטר מהתקף לב בעת מלחמת העצמאות. בתו שגדלה בלי להכיר את אביה, מחליטה בעקבות חלום ולאחר שנים של הכחשה ודיס-אינפורמציה, להתחקות אחר שורשיו של אביה. סיפור חייו מתגלה כשזור בקונפליקטים ומסתורין.

שבת, 27 בינואר בשעה 13:20

 

הילדים של וולטר סוסקינד

תעודה מרתקת על האיש שהציל מאות ילדים יהודים ממוות ודאי בשואה, וסיפור גבורתו נודע רק לאחר מעשה. וולטר סוסקינד, יהודי גרמני ממוצא הולנדי שחי באמסטרדם, הציל ממוו, ביחד עם אשתו וקבוצת הולנדים אמיצים, מאות ילדים יהודים הולנדים במלחמת העולם השניה. לאחר כיבוש הולנד ע"י הנאצים ב-1940, אולץ סוסקינד ע"י שלטונות הכיבוש הנאצי בארצו להצטרף ל"יודנראט" ולשמש כאחראי על גירוש היהודים בתיאטרון היהודי באמסטרדם, אתר הגירוש הראשי בהולנד בזמן השואה.

סוסקינד ניצל את עובדת היותו דובר גרמנית, את כישוריו כאיש עסקים ואף את יכולותיו התיאטרליות, ותוך הפגנת אומץ ונחישות בלתי נתפסים, הוא, יחד עם קבוצה נועזת של עובדים שהשתייכו למחתרת ההולנדית, מילאו תפקיד מפתח בהברחת קרוב לאלף ילדים הולנדים ממוצא הולנדי, שיועדו להישלח למחנות ההשמדה הנאצים. אך מעשה גבורתו נודע רק לאחר מותו; בתקופת המלחמה, רבים מאחיו היהודים ראו בו בוגד ומשתף פעולה עם הנאצים. הניצולים שמתראיינים בסרט,ושופכים אור על דמותו של האיש שגילה אומץ בלתי רגיל ולקח על עצמו משימה קשה ומסוכנת, בעוד אחרים הרימו ידיים.

שבת, 27 בינואר בשעה 14:20

 

המסע של ילדי טהרן

סיפור חילוצם של למעלה מ-700 ילדים יהודים, רובם יתומים, מפולין הכבושה, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה והבאתם לארץ-ישראל. היה זה מבצע יחיד במינו שהביא את הניצולים לארץ בשנת 1943, לאחר נתיב נדודים נפתל ורב תחנות, ובהן טהרן. זאת הייתה הפגישה הראשונה של הישוב בארץ, שעדיין לא ידע על ממדי השואה, עם פליטי המלחמה.

 

כשהשמועה אודות הגעתם של הילדים לטהרן הגיעה לארץ ישראל, שלחה הסוכנות היהודית שליחים, לטפל בילדים ולחלץ ילדים יהודים רבים ככל האפשר מבתי היתומים הפולנים. בתחילת ינואר 1943, לאחר מאמצים מדיניים רבים בניצוחו של משה שרת, ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, העניקו הבריטים לילדים (שכונו מעתה "ילדי טהרן") רישיונות עליה לארץ ישראל. כ-700 ילדי טהרן בלווי המדריכים ושליחי הסוכנות, יצאו למסע האחרון בנתיב הייסורים. מפרס דרך הים לקראצ'י בהודו, ומשם, דרך האוקיאנוס ההודי, לסואץ. ב-18 בפברואר 1943 הגיעה רכבת ילדי טהרן לעזה, ודרך המושבות רחובות וחדרה, לעתלית. ילדי טהרן היו הקבוצה הגדולה הראשונה של ניצולי שואה שהגיעה לארץ ישראל מאירופה הכבושה. פעילי המחלקה לעלית הנוער של הסוכנות היהודית בראשות הנרייטה סולד קיבלו את פניהם של ילדי טהרן ודאגו לקליטתם, וסיפורם נצרב בהיסטוריה של המדינה המתהווה כסיפור הישרדות מופתי.

ישבת, 27 בינואר בשעה 15:45

 

כמו כן, במהלך חודש ינואר נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

יום הולדתו של ניקולה טסלה שנולד ב-7/1/1856

 

הגאונים ששינו את העולם: טסלה נגד אדיסון /  Genius: Edison vs. Tesla

סיפור הממציאים המבריקים בעולם, שהתחרו ביניהם במירוץ לפיתוח ההמצאות שישנו את חיינו. פרק זה מתמקד ב"מלחמת הזרמים" בין הממציא תומס אדיסון, שצידד בייצור חשמל באמצעת שיטת "הזרם הישר",  לבין עוזרו לשעבר, ניקולא טסלה, הגאון והממציא אקסצנטרי, שהיה חסיד השימוש ב"זרם החילופים" (זרם חשמלי ההופך את כיוונו באופן מחזורי) – תוצאות הקרב, זהה  יקבעו איזו שיטת ייצור חשמל תשלוט בעולם.  ב-1893, זכו ניקולה טסלה והתעשיין ג'ורג' וסטינגהאוס במכרז להקמת תחנת כוח שתנצל את כוחם של מפלי הניאגרה. התחנה הוקמה וסיפקה בהצלחה חשמל לחוף המזרחי בשיטת זרם החילופין. בכך למעשה הסתיים המאבק ושיטתו של טסלה זכתה בבכורה. כיום זרם החילופין הוא השיטה לייצור והובלת חשמל בכל העולם.

יום ראשון, 7 בינואר, בשעות 16:05 וחצות


 

11 שנה להכרזה על מכשיר האייפון הראשון ב-9/1/2007

 

הגאונים ששינו את העולם: ביל גייטס נגד סטיב ג'ובס /  Genius: Gates vs. Jobs

סיפור הממציאים המבריקים בעולם, שהתחרו ביניהם במירוץ לפיתוח ההמצאות שישנו את חיינו. פרק זה מתמקד בדו-קרב בשנות ה-80, בין סטיב ג'ובס לביל גייטס – מי יהיה להפיץ ראשון את בשורת המחשב האישי להמונים? סטיב ג'ובס וחברת "אפל" מחד, וביל גייטס וחברת "מיקרוסופט" מאידך – הציגו את הדור החדש של המחשבים האישים לשימוש ביתי. בתכנית מתראיינים בין השאר סטיב ווזניאק, ממייסדי חברת "אפל", ביז סטון, היזם שעומד מאחורי "טוויטר", ומיט רומני, שהתמודד לנשיאות ארה"ב וכיום איש עסקים.

יום שלישי, 9 בינואר, בשעות 13:50, 19:05 ו-23:45


 

שנה להשבעת דונלד טראמפ לתפקיד נשיא ארה"ב ב-20/1/2017

 

טראמפ: הדרך אל הבית הלבן / Trump: Path To The White House

ערוץ ההיסטוריה חוקר לעומק את עברו של טראמפ, ממלא פרטים חסרים בביוגרפיה שלו וחושף את האמת מאחורי עלייתו המטאורית לצמרת עולם העסקים כאיל נדל"ן, התרסקותו המטאורית לא-פחות, והקאמבק המפתיע לפסגה. זהו סיפור על אייקון אמריקני, חיי המשפחה הסוערים שלו, האימפריה העסקית שלו, על שאפתנות עצומה והמנגנון הפנימי שמפעיל אותו.

יום שבת, 20 בינואר, בשעות 13:05 ו-00:25

 

Check Also

בואו נדבר על זה: סיום העונה של “ארץ לאבקראפט”

   וואו.   איזה פרק לסיים את העונה!   מרהיב עין, מפחיד, משוגע לגמרי- סיכום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.