יום ראשון , אוגוסט 1 2021
חדשות עשר, לוגו 2017

דאון טאון תל אביב

החל מהערב במהדורה המרכזית:

סדרות כתבות חדשה של מיה איידן

"דאון טאון תל אביב"

 

החל מהערב, 03.12.2017, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה "דאון טאון תל אביב", שבמסגרתה, התלוותה מיה איידן בשלושת החודשים האחרונים לתושבים החיים בדרום תל אביב, כשברקע החלטת בג"צ לסגירת מתקן "חולות" וחוק הפיקדון של מבקשי המקלט. הסדרה מתבססת על עשרות שעות של ליווי ותיעוד החיים בדרום תל אביב, בניסיון להבין ולהביא למסך את  מורכבות החיים, את "האנשים השקופים" משני הצדדים – תושבי דרום ת"א המוחלשת מצד אחד והפליטים והעובדים הזרים מנגד, דרך אוסף אקלקטי של סיפורים, המייצגים את מרקם  החיים המורכב הזה. 

בפרק הראשון: הבניין ברחוב קיבוץ גלויות 89 הוא מיקרוקוסמוס לסיפור החיים בשכונות הקשות בדרום תל אביב – בניין שבו אפשר למצוא את מבקשי המקלט ואת תושבי דרום העיר הוותיקים מקיימים יחסי שכנות טובים, הרחוקים מהדיווחים בתקשורת על עוינות אלימות ושנאה. בבניין אחד חיים דניאל שמעונוב, שהשתתף בהפגנות נגד מבקשי המקלט; מוסאב, מבקש מקלט שחי במקום כבר 6 שנים; עדן, אם חד הורית, מבקשת מקלט מאריתריאה, שעבדה בחייה הקודמים  בבנק והיום עובדת כמנקת בתים וחולמת לראות רק עוד פעם אחת את אמה ואביה, וגם סלאח אדם ועבד אל יחיא, מבקשי מקלט מדרום סודן.

בפרק השני: נציג את המצוקה הכלכלית של מבקשי המקלט בדרום תל אביב, כשאחת הסיבות המובילות לכך הוא חוק הפיקדון. במסגרת הפרק נתמקד בסיפוריהן של הנשים החד-הוריות, שהגיעו לארץ מאריתריאה וחיות כאן עם ילדיהן, כאשר בעליהן עזבו לאירופה ואמריקה או עשו "גירוש מרצון" בחזרה למדינות אפריקה. במסגרת הפרק נראיין את צגה, אם חד-הורית בת 28 שנמצאת כ-8 שנים בארץ, במצוקה כלכלית קשה מאוד. לצגה יש שתי בנות, בנות 8 ו-9 שלומדות בביה"ס ביאליק רוגוזין, שתיהן ללא ביטוח רפואי כיוון שצגה לא יכולה להרשות זאת לעצמה, עקב הפחתת 20% מהמשכורת שלה. 

בפרק השלישי נתחקה אחר סיפורה האישי של נלה דוראני ז"ל, צעירה מבריה"מ לשעבר שעסקה בזנות ומתה לפני כחודשיים ממנת יתר וזיהום. נראיין את בן זוגה של נלה, שיספר כיצד ניסתה להשתקם כמה פעמים, ללא הצלחה. עוד נראיין את עדן, אף היא אם חד הורית ל-3 ילדים, שעובדת במשק בית במשרה חלקית ומחלקת את הזמן הנותר בין עבודה כמתורגמנית בארגון "אסף" לניהול מרכז לנשים אריתריאיות. בפרק נציג גם דו"ח חדש של משרדי הבריאות והרווחה ומרפאת לוינסקי המציג תופעה מדאיגה של יותר ויותר נשים מבקשות מקלט הפונות לזנות מכורח המצוקה הכלכלית.

בפרק הרביעי נציג את סיפורם של ענבל וטוגוד, זוג צעיר בשנות ה-20 לחייהם שמתגוררים בשכונת שפירא – ענבל היא ישראלית צברית, חברה בהתארגנות השכונתית "כוח לקהילה" וב"בית אחותי", מרכז להעצמת נשים מזרחיות, טוגוד הוא סודני-ישראלי (כך הוא מגדיר את עצמו), שהגיע לישראל לפני כ-6 שנים וכיום הוא עובד בחברת הייטק ומעביר שיעורי עברית לסודנים אחרים בדרום תל אביב.

 

עורכת אחראית: תמר פיין, עורכת משנה: יעל דמארי, מפיקה: אורית צור,

תחקיר: חמוטל רוזן, צילום: ניר מזעקי, צילום נוסף: אלי סבא, קול: מיכה חזות

עריכת וידיאו: חן לוטקין, ייעוץ לשוני: איל פרבר

 

יש לבדוק גם

JAFFA

סדרת כתבות של דורון הרמן:* *״Jaffa"* *זוהי יפו החדשה: נדל"ן יוקרתי מול עוני, חיסולים מול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.