יום שלישי , דצמבר 6 2022
לוגו חדשות 10

מדריך הכפייה הדתית

סדרות כתבות מיוחדת של ד"ר אבישי בן-חיים :
מדריך הכפייה הדתית
מדוע החילונים משוכנעים שהכפייה הדתית בישראל מתעצמת?

"מדריך הכפייה הדתית"
סדרת כתבות חדשה בחדשות 10: 

 
החל ביום ראשון, 24 בספטמבר 2017, ובמשך כל השבוע, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של פרשננו לענייני חרדים, אבישי בן-חיים, "מדריך הכפייה הדתית". 
פסיקת בג"צ שפורסמה החודש נגד החוק שפטר חרדים מגיוס לצה"ל, הביאה לחידוד נוסף של המחלוקות בין חרדים לבין חילוניים בישראל, אלא שהפסיקה הזאת מגיעה אחרי תקופה ארוכה שבה דווקא החרדים מחדדים את המחלוקות בנושאי דת ומדינה – יוצאים ממדיניות "העלמת העין" והדאגה למגזר הפרטי שלהם, אל מה שמוגדר אצל הגורמים המתנגדים לגישה זו "מסע להשתלטות על הפרהסיה הציבורית" – ממתווה הכותל שבוטל, עד מאבק הכשרויות, דרך מאבקי עבודות הרכבת והתחבורה הציבורית בשבת, משחקי הכדורגל בשבת ועוד. מצלמת ערוץ 10 עקבה בשנה האחרונה אחר ההתפתחות הדרמטית והחשובה הזו ביחסי דת ומדינה, ביחסי חרדים וישראליות: מה בעצם קרה? מי הדליק את האש ומוביל את שינוי המגמה והאם אחרי כל אלה אפשר להיות אופטימיים לגבי החיים המשותפים בישראל?
בפרק הראשון: מגמת ההסלמה של הכפייה החרדית: החרדים הבאים במגע עם הישראליות שמים יותר ויותר  דגש על דרישות הנוגעות לפרהסיה הציבורית, לישראל החילונית והמסורתית: מתווה הכותל שבוטל אחרי שהנציגים החרדים כבר אישרו אותו ב"העלמת עין", המלחמה במרכולים הפתוחים בשבת, חגיגות ל''ג בעומר – של החילונים – נדחו ממוצאי שבת כדי שהחילונים לא יגרמו חילול  שבת, בעוד שהחרדים עצמם חגגו כרגיל בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון למרות חילול השבת שנגרם. החרדים מצדם טוענים כי לא רק שאין החמרה במגמות הכפייה ואין "הדתה" יש "חילון" ו"כפייה חילונית".
בפרק השני: לפי אילו קריטריונים מחליטים החרדים התעקש על כפייה דתית? לאילו מאבקים נכנסים החרדים ולאילו לא? 
בפרק השלישי: מי מוביל את מגמת הגברת הכפייה החרדית? וגם – הטיעון הסוציאלי המניפולטיבי בעניין העבודה בשבת. בהמשך הפרק מנסה בן-חיים להבין מי הם המובילים את הדרישה להגביר את לחץ הכפייה הדתית? – חרדים משתלבים, המתונים בחרדיותם והקיצונים בכפייתם. האם אין חשש שמגמות הכפייה יובילו להתרחקות מהדת ולשנאת התורה והיהדות? על מי מצליחים החרדים הקיצונים בסיוע מדינת ישראל לכפות מה שהם לא מצליחים לכפות על חרדים? 
בפרק הרביעי: ערב יום כיפור – האם בכל זאת יתאפשר דו קיום חילוני–חרדי?


 
"מדריך הכפייה הדתית"-
סדרת כתבות מיוחדת של ד"ר אבישי בן-חיים  
עורכת אחראית – תמר פיין; רכזת המערכת: יעל דמארי; תחקיר: חמוטל רוזן ודוד גרינוולד; צילום: שוקי דואניאס; קול: דורון דנין וישראל אוחנה; עריכת וידיאו: אלון הרשקוביץ
גרפיקה: נועם שפירא; יעוץ לשוני: איל פרבר 

יש לבדוק גם

דיקטטורת פייסבוק

        השבוע במהדורה המרכזית: סדרת כתבות של חן ליברמן דיקטטורת פייסבוק: כך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.