יום שלישי , ספטמבר 21 2021
צוערים מאת יונתן דה שליט, צילום: בנצי ריכטר

בואו נדבר על זה: “צוערים” מאת יונתן דה שליט

   אחרי רומן הבכורה הטוב מאוד "בוגד", היה ברור שיונתן דה שליט יצטרך להעלות את רף הסיכונים ברומן השני.

 

נזכיר- "יונתן דה שליט" הוא שם בדוי של סופר, שלא ניתן לחשוף את זהותו משום ששימש בעבר בכיר במערכת הביטחון, בחלקיה החסויים.

 

גם הרומן החדש, "צוערים", נשלח לבחינה מדוקדקת של הצנזורה וועדת השרים לענייני פרסומים ביטחוניים לפני שאושר ליציאה לאור.

 

ב"צוערים" חוזר דה שליט לכמה מגיבורי "בוגד", בראש ובראשונה יערה שטיין, המחסלת היפהפיה וקרת הרוח שהימרתה את פי הממונים עליה בסיום עלילת הספר הקודם, ולכן גם פוטרה בסופו של דבר מהמוסד.

 

כשהעלילה נפתחת, יערה עדיין לא באמת יודעת מה היא רוצה לעשות עם שארית חייה.

 

היא יצאה לטיול ארוך ארוך בחו"ל, נפרדה מהחבר והשלימה , כמעט לגמרי, את לימודי הקולנוע, כולל צילום סרט גמר אירוטי במיוחד.

 

אבל טלפון מראש הממשלה ופגישה חשאית עימו מחזירים אותה מהר מאוד לעיסוקים החשאיים.

 

הפעם יערה מקבלת מראש הממשלה משימה קשה במיוחד- הקמת יחידת חיסול חשאית, שאיש במערכת הביטחון לא יידע על קיומה. היא תפעל עצמאית, מחוץ למוסד והגופים האחרים, ותקבל את הוראותיה ישירות מראש הממשלה.

 

יערה מסכימה, כמובן, ומכאן יוצאת בעצם העלילה לדרך.

 

יערה מגייסת לעזרתה את אחת הדמויות האהודות מ"בוגד", אסלן מומחה העיקוב והחיסול. יחד הם מגייסים צוערים, חבורת צעירים שלכל אחד מהם כישורים אחרים, ומגיעים מכל גוני החברה הישראלית.

 

הקורס שיערה ואסלן מתכננים לצוערים נקטע באיבו, והם מושלכים היישר לעולם המבצעי בעקבות פגישה מוזרה של יערה עם גורם מודיעין חיצוני, שעימו יש לה קשרי ידידות.

 

הוא הסתבך בגרמניה, ברומן עם דמות בעייתית, ולא רוצה שהממונים עליו יידעו על כך. בקשת העזרה שלו מיערה נופלת לידיה בתזמון מושלם , והיא מחליטה לקחת את הצוערים לגרמניה לתרגול "על רטוב" שיכלול את פתרון בעייתו של הידיד הגרמני.

 

זו הבעיה הראשונה בספר- העלילה והכתיבה סוחפות כמו ב"בוגד", אבל המשימה שיערה נוטלת על עצמה כחלק מאימון הצוערים אינה משימה הגיונית כלל ועיקר, במיוחד כשראש הממשלה, שיזם את הקמת היחידה הסודית, אינו מעורב בבחירת הפעולה.

 

בסופו של דבר, ובלי להיכנס ליותר מדי פרטים, יערה ואנשיה מסיימים את המשימה שלשמה יצאו לגרמניה, ומקבלים שתי משימות נוספות, הפעם משימות חיסול רשמיות.

 

האחת מסתיימת בהצלחה, השנייה הופכת לתסבוכת פוליטית, שגורמת גם למוסד , הגוף הרשמי לענייני חיסולי חו"ל, מבוכה קשה.

 

וכאן חוזרת עוד דמות מ"בוגד" לבדוק האם יערה קשורה לחיסולים האחרונים- מיכאל תורג'מן, העורך דין שלא ממש מצליח להשתחרר מעברו ב"מוסד".

 

הוא יוצא לחפש אחרי יערה, מוצא אותה במהירות כמעט פלאית, ואז במקום להתעמת איתה ולנסות להחזירה לארץ, הוא מלווה אותה לטיול באירופה שטומן בחובו גם ניסיון לפתור סוד ישן נושן, ולאחר מכן עוזב אותה לנפשה.

 

הגיוני? לא ממש.

 

מה גם שהסוד הנושן מוכנס לעלילה בדרך מאוד מאוד מסורבלת ולא אלגנטית.

 

בקיצור- "צוערים" נופל מ"בוגד" ומרגיש כמו חיבור של כמה סיפורים קצרים ולא כמו עלילה אחת קוהרנטית. אבל הוא עדיין כתוב בצורה מעניינת וסוחפת, ויסייע לכם להעביר בכיף טיסה ארוכה או סופשבוע רגוע.

יש לבדוק גם

בואו נדבר על זה: “הסיפור שלא סופר: נקודת שבירה”

כשפופ טארטס גילה לראשונה , שמארדי פיש יעמוד במרכז הסרט הבא בסדרת סרטי תעודת-הספורט UNTOLD …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.