יום חמישי , מרץ 23 2023
לוגו חדשות 10

הסודות של נתב"ג

"הסודות של נתב"ג"

נגה ניר-נאמן בסדרת כתבות חדשה, במסגרת מוסף "ברקוד": הסודות של נמל התעופה הבינל"א של ישראל

 

החל מהערב, ראשון, 30.7.17 נתחיל לשדר במהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של נגה ניר-נאמן – "הסודות של נתב"ג", שתנסה לספק הצצה אל הסודות של נמל התעופה הבינלאומי של ישראל, שבדרכו להפוך לאחד מנמלי התעופה הגדולים בעולם. 

מצלמת חדשות 10 תיכנס אל עומק "העיר התחתית", שפרושה מתחת לנמל התעופה, ותתעד איך עובד המנגנון המורכב, הלחוץ והרגיש הזה מסביב לשעון, כשמעל – צפויים לפקוד את המקום, במהלך חודשי הקיץ והחגים המתקרבים, מאות אלפי נוסעים. ניר-נאמן תתעד כיצד מפעילים נמל שבו ממריאות ונוחתות 600 טיסות מדי יום, 140 אלף טיסות מדי שנה, שעל סיפונן 20 מיליון נוסעים, ב-139 חברות תעופה שונות – כולל "לואו קוסט" וצ'ארטרים, מ-200 יעדים שונים בעולם. הסדרה תעקוב אחר כל התחנות שבהן עוברים הנוסעים וציודם בנמל, אבל גם אחר "המעטפת", שדואגת לבטיחות המטוסים, התחזוקה, האבטחה וניהול השמיים של ישראל. 

בפרק הראשון נציג את עבודת הנמלים הדקדקנית, הנדרשת בתפעול השוטף והבלתי פוסק של נמל תעופה, כשבמרכזו הרגעים המתוחים שבהם נדרשים מאות עובדים להספיק להכין מטוס היוצא ללוס אנג'לס להמראה בזמן, למרות איחור של שעה בנחיתה – האם יספיקו לעמוד במשימה? בהנחיות הבטיחות והביטחון? רגע לפני שהשמיים נסגרים להמראות? 

בפרק השני ננסה להבין לאן מגולגלים המחירים המופקעים על שתייה ומזון בדיוטי פרי ומסי הנמל הגבוהים? בפרק זה נסביר כיצד הזינוק המתמשך במספר הנוסעים היוצאים והנכנסים בשערי נתב"ג, יצר צורך להקים עוד ועוד תשתיות, שיעמדו בעומס – בעלויות של מיליארדי שקלים. 

בפרק השלישי ניכנס אל אחורי הקלעים של "הסרט הנע" של נתב"ג – אל כל מה שהנוסעים לא רואים בדרך לחופשה: מתחת לרגליהם של התיירים, נעים תשעה קילומטרים של מסועי מזוודות, שלוקחים את כבודת הנוסעים אל המטוסים ומהם, כמעט ללא מגע יד אדם, תוך כדי בידוק אוטומטי בטכנולוגיה מתקדמת. במסגרת התיעוד נבין את הסיבות שיכולות לגרום לעיכוב בקבלת המזוודות ולעיכובים אחרים. הצילומים בפרק כוללים את הפעולות הנעשות כדי לשמור על החוק בנמל מול העובדים, וכן מביאים תיעוד של המטבח הגדול בישראל, שמספק ארוחת לשבעה מיליון נוסעים בשנה. 

הפרק הרביעי יעסוק בשאלה – כיצד ייראה נתב"ג בעוד עשר שנים, כאשר תעבורת הנוסעים תגיע למאות אלפים ביום? בפרק הזה מנסה ניר-נאמן להבין כיצד מכינה את עצמה ישראל לגידול המשמעותי בתעבורת הנוסעים – הבנייה החדשה, והמעבר לאוטומציה כמעט מוחלטת, שתקצר מאוד את תהליכי העבודה.

 

עורכת פרק המגזין: תמר פיין, ריכוז מערכת: ליאור ורוצלבסקי ,  תחקיר: שני בר דוד, צילום: שי פוני, עורך וידאו: הארי טולדו, מפיקה: איריס בסוק- ארליך

יש לבדוק גם

פייק דיאט

החל מהשבוע בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של נגה ניר-נאמן  "פייק דיאט" הצד האפל של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.