יום ראשון , ספטמבר 27 2020

אוגוסט 2017 בערוץ ההיסטוריה

אוגוסט 2017 בערוץ ההיסטוריה

 

המלחמה של אמריקה בסמים / America's War On Drugs

בכורה טלוויזיונית! ימי חמישי, החל מ-10 באוגוסט, 21:45, במסגרת "היסטוריה עכשיו"

(שידורים נוספים: ימי שישי, בשעה 22:30 / ימי שבת, בשעה 23:00)

 

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Americas-War-On-Drugs-Aug.jpg

 

המלחמה שמנהלות רשויות אכיפת החוק בארה"ב בסמים, מתנהלת כבר חמישה עשורים, ועלתה למשלם המסים האמריקני עד כה למעלה מטריליון(!) דולרים. כשבתי הכלא בארה"ב מלאים עד להתפקע והשימוש בסמים קשים מגיע למימדי מגיפה ממש, המיני-סדרה דוקומנטרית החדשה והמושקעת של ערוץ ההיסטוריה חושפת בארבעה חלקים מרתקים, את מקורותיה המפתיעים של המלחמה של ארה"ב כנגד הסמים, ואת השפעותיה הממושכות, המפתיעות והבלתי-צפויות על התרבות, המוסדות והפוליטיקה האמריקנית.

 

"המלחמה של אמריקה בסמים", לוקחת את הצופים למסע ארוך ומרתק שתחילתו לפני חמישה עשורים, בימי המלחמה הקרה. במיני סדרה, מתגלה כיצד סוכנות ה-CIA, שראתה בבלימת הקומוניזם את חזות הכל באותן שנים, כרתה בריתות מאד לא-קדושות עם המאפיה וסוחרי סמים מארצות זרות. בתמורה לתמיכתן במאבק בקומוניסטים, ניתן לארגוני פשע אלו אישור חשאי לטפח ולהגדיל את עסקי הסמים שלהם בתוך ארה"ב.

 

יוצרי הסדרה מכוונים את מצלמותיהם אל הצומת האפל בו נפגשו סוכנים חשאיים, גנגסטרים, ברוני מלחמה אכזריים, כנופיות רחוב, יזמים עבריינים ופוליטיקאים, שנלחמו על הכוח והשליטה בשוק השחור הגלובלי של סחר הסמים. סיפור בלתי-ייאמן זה מובא דרך עדויות מסמרות שיער של סוכני CIA ו-DEA לשעבר, לצד סוחרי סמים "כבדים" בעברם, חברי כנופיות ומומחים לנושא, ושופך אור על ההשלכות המפתיעות שהיו למפגש בין גורמים אלו.

 

חלק ראשון (10/8, 21:45) מתמקד בפעולות חשאיות שביצע ה-CIA בזמן המלחמה הקרה, שהעניקו עוצמה בלתי-רגילה לדור שלם של סוחרי סמים. נחשפים פרטיו של ניסוי סודי שביצע הארגון בסם ה-LSD, שהיווה זרז ליצירת תנועת "תרבות הנגד" בארה"ב, מה שהוביל בתורו את נשיא ארה"ב דאז, ריצ'רד ניקסון השמרן, להכריז על מלחמה כוללת בנגע הסמים.

 

חלק שני (17/8, 21:45) עוסק במגפת הקוקאין והקראק ועליית קרטלי הסמים שפשו בארה"ב בשנות ה-80, כהשלכה בלתי-נמנעת של "מלחמות הצללים" המלוכלכות, שניהל ה-CIA נגד התפשטות קומוניזם בדרום אמריקה באותן שנים.

 

חלק שלישי (24/8, 21:45) בוחן את התפוצצות נגע האלימות בערים הגדולות של אמריקה והקשר שבין חתימת הסכמי הסחר חופשי (NAFTA) בין ממשל קלינטון לממשלת מקסיקו, להתפשטות קרטלי סמים מקסיקניים אל תוך ארה"ב.

 

חלק רביעי ואחרון (31/8, 21:45), חושף כיצד לאחר מתקפת הטרור של "אל קעידה" על ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, נוצרה ברית לא-קדושה בין טרוריסטים לברוני סמים, שהפכו את אפגניסטן לכר פורה של טרור וסחר סמים כאחד. במקביל, מתחזקת בארה"ב התנועה להפיכת המריחואנה לחוקית, תאגידי התרופות צוברים כוח והשפעה גדולים מאי-פעם, ויותר ויותר אנשים, מתחילים לפקפק ביעילות המלחמה של אמריקה בסמים.

 

 

 

 

 

 

 

לבד – עונה 4 / Alone –  Season 4

ימי שלישי, החל מ-8 באוגוסט, ב- 23:15. עונה חדשה בבכורה!

(שידור נוסף: ימי ראשון, בשעה 22:30)

 C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\ALONE S4 FB-Soon.jpg

 

 

 

 

 

 

 

קיים פתגם נושן לפיו "אומללות אוהבת חברה". בעונה החדשה של הסדרה המצליחה והאהובה, ערוץ ההיסטוריה יעמיד פתגם זה למבחן, עם חידוש מפתיע בפורמט. העונה הרביעית, שחוזרת אל ערבות ונקובר הפראיים והיפהפיים, מורכבת משבעה צוותים של שניים (בני משפחה), שיופרדו ביניהם מיד עם תחילת העונה, ויימצאו במרחק של קילומטרים איש מרעהו.

 

בפני המשתתפים בעונה החדשה עומדת משימה כפולה: תחילה, יהיה עליהם לנווט בתנאי השטח הקשים והבלתי-מתפשרים של איי ונקובר במטרה למצוא את בן זוגם המבודד. לאחר מכן, אם וכאשר השניים יתאחדו, יהיה על הצוות לשרוד במשך תקופת הזמן הארוכה ביותר. אך האם ההימצאות של שותף, בהכרח תסייע, או שמא דווקא תזיק לסיכויים של כל זוג לשרוד? בכדי לגבור על מתחריהם, הצוותים יצטרכו להתפשר, לתקשר ולעבוד בשיתוף פעולה הדדי ומלא. האם זו משימה אפשרית?

 

מבחינת ציוד, מה שעומד לרשות כל צוות הם עשרה כלי הישרדות בסיסיים בטבע. לצורך הישרדותם, המשתתפים יחפשו אחר מקורות מים ומזון, יצודו, יבנו מחסות ארעיים, ויניסו טורפים מסוכנים. ללא צוותי צילום סביבם או מניפולציות בחדר עריכה, הזוגות יתעדו בעצמם, לאורך כל הדרך, את החוויה שעוברת עליהם, במצלמות אותן הן נושאים. כמו בעונות הקודמות, לצוות שיצליח לשרוד את פרק הזמן הארוך, מצפה תגמול כספי נאה של כחצי מיליון דולרים.  


 

במהלך חודש אוגוסט נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

72 שנה להטלת פצצת האטום על הירושימה ב-6/8/1945

 

"גאונים: פצצת אטום – אופנהיימר נגד הייזנברג"

יום ראשון, 6/8 ב-21:00 (שידור נוסף: יום שני, 7/8, ב- 16:35)

 

סיפור הממציאים המבריקים בעולם, שהתחרו ביניהם במירוץ לפיתוח ההמצאות שישנו את חיינו. במלחמת העולם השניה, התפתח דו-קרב מוחות משני צידי המתרס, בין צמד מדענים מבריק: ורנר הייזנברג הגרמני מחד, ורוברט אופנייהמר האמריקני מאידך. שניהם פעלו תחת פקודת ממשלותיהם, כשלצידם מיטב מדעני ארצם, במטרה אחת – לרתום את חוקי הפיזיקה לטובת יצירת כלי הנשק שידע האדם עד אז – פצצת האטום. בתכנית מתראיין בין השאר מיצ'יו קאקו, פרופסור בכיר לפיזיקה תאורטית, השופך אור חדש על התחרות בין הייזנברג לאופנייהמר להשגת דומיננטיות גלובלית באמצעות פיתוח הפצצה הגרעינית.


 

74 שנה להגעת הגל השני של "ילדי טהרן" לארץ ישראל באוגוסט 1943

"ילדי טהרן" יום שישי, 18/8 ב- 17:35 (שידור נוסף: שבת, 19/8 ב- 13:15)

סיפור חילוצם של למעלה מ-700 ילדים יהודים, רובם יתומים, מפולין הכבושה, בעיצומה של מלחה"ע ה-2 והבאתם לארץ. היה זה מבצע יחיד במינו שהביא את הניצולים לארץ בשנת 1943 לאחר נתיב נדודים ורב תחנות, ובהן טהרן. הייתה זאת הפגישה הראשונה של הישוב בארץ, שטרם ידע על ממדי השואה, עם פליטי המלחמה. כשהשמועה אודות הגעתם של הילדים לטהרן הגיעה לארץ ישראל, שלחה הסוכנות היהודית שליחים לטפל ולחלץ ילדים יהודים רבים ככל האפשר מבתי היתומים הפולנים. בינואר 1943, לאחר מאמצים מדיניים רבים של הסוכנות, העניקו הבריטים לילדים רישיונות עליה לארץ ישראל. כ-700 ילדי טהרן בלווי המדריכים ושליחי הסוכנות, יצאו למסע אחרון בנתיב הייסורים, מפרס דרך הים לקראצ'י בהודו, ומשם, דרך האוקיאנוס ההודי, לסואץ. ב-18 בפברואר 1943 הגיעה רכבת ילדי טהרן לעתלית. ילדי טהרן היו הקבוצה הגדולה הראשונה של ניצולי שואה שהגיעה לארץ ישראל מאירופה הכבושה. פעילי המחלקה לעליית הנוער של הסוכנות היהודית בראשות הנרייטה סולד קיבלו את פניהם של ילדי טהרן ודאגו לקליטתם, וסיפורם נצרב בהיסטוריה של המדינה המתהווה כסיפור הישרדות מופתי.

Check Also

הבוגד

הבוגד   זמין עכשיו להזמנה ב-yes VOD STORE   צפייה נעימה! שתפו עם חבריםFacebookTwitterLinkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.