שבת , אפריל 4 2020
Home / כללי / זוכי התחרות סרטי הסטודנטים בפסטיבל קולנוע דרום 2017
אסא בן 13 , צילום: נעמה בונימוביץ

זוכי התחרות סרטי הסטודנטים בפסטיבל קולנוע דרום 2017

 

"אסא בן 13", סרטו של סלי אלמליך,

זכה בפרס הסרט הטוב ביותר ע"ש מיקה אילון

בפסטיבל קולנוע דרום של

בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר

 

    • חבר השופטים נימק את בחירתו בסרט "ברגישות ובחפץ לב, במאי הסרט הזמין אותנו להיכנס לעולמו האינטימי ויצר עולם קולנועי מיוחד, מגובש, אותנטי, ריאליסטי ופואטי".

    • בפרס השני זכתה מניה לוזובסקי על הסרט "נשיקות בעברית",  ובפרס סרט האנימציה הטוב ביותר זכה הסרט "כתריאל" של רוני אשרניצקי, יוליה זאבט ונועה חן.

    • אלפי צופים מכל רחבי הארץ צפו בעשרות הסרטים, המופעים וההצגות בחמשת ימי פסטיבל קולנוע דרום.

  • הפסטיבל יינעל הערב בהקרנת טרום בכורה לסרט "מועדון לספרות יפה של הגברת ינקולובה".

  • אמש בפסטיבל קולנוע דרום הושק מיזם מלגות ומענקים ע"ש רונית אלקבץ ז"ל. המיזם הוא יוזמה משותפת למשפחות ישר ואלקבץ ופסטיבל קולנוע דרום ויעניק: מענק הפקה בסך 330 אלף שקלים לטובת סרט ביכורים של יוצר מהדרום, שני מענקי כתיבה ופיתוח, מענק לפיתוח סרט תיעודי, 4 מלגות הצטיינות לסטודנטים מהדרום ומענק נוסף עצמאי ובלתי תלוי ליוצרת שתיבחר על ידי וועדת האיתור ברוח המיזם.

  • ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' אבנר פינגלרנט: "הפסטיבל השנה הוכיח כי העיר שדרות היא בירת תרבות מרכזית בדרום".

 

הסרט "אסא בן 13" של סלי אלמליך, זכה הערב בפרס הסרט הטוב ביותר ע"ש מיקה אילון בפסטיבל קולנוע דרום, שקיים בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. הסרט הוכרז כזוכה בטקס הסיום שנעל את הפסטיבל. הסרט מספר על עיירה קטנה בעלת מוסד רוחני מרכזי, בה מתעורר אסא ליום שלפני טקס הבגרות שיהפוך אותו מנער לגבר. הציפיות של אביו והלחצים מהסביבה גורמים לו למצוא את דרכו בכוחות עצמו.

 

במרכז הסרט המטלטל,  ילד שהתייתם מאמו וגר עם אביו בנתיבות, ערב עלייתו למצוות. במאי סלי אלימלך (בן נתיבות הקרוי על שמו של הבאבא סלי) מפליא ליצור עולם מרתק ועשיר של העיירה הדרומית דרך דמות חד פעמית ונוגעת ללב של ילד המגולם בכישרון רב ע"י ילד שאינו שחקן.

 

השופטות אורית אזולאי, טטיאנה ברנדרופ ואווה סנגיורגינימקו נימקו את הבחירה בסרט וקבעו : "ברגישות ובחפץ לב, הזמנת אותנו להיכנס לעולמך האינטימי ויצרת עולם קולנועי מיוחד, מגובש, אותנטי, ריאליסטי ופואטי. בשלושים דקות זיקקת סיפור טעון ומורכב לתמונות, קולות ודמויות שחשפו שכבות בהוויה של פריפריה גאוגרפית ונפשית תלושה ויתומה ובמהות של תרבות ומיתולוגיה יהודית".

 

בפרס השני בפסטיבל זכה הסרט "נשיקות בעברית", סרט של מניה לוזובסקי. חבר השופטים נימק את הבחירה כשקבע כי: "הסרט מציף שאלה על מסורת המאתגרת את היהדות בת ימנו. הבימאית מתמודדת עם הגדרת הזהות האינדיבידואלית והחברתית דרך החוויה האישית שלה בצורה מקורית ומרעננת. התוצאה היא חשיפה של נקודות מבט חדות מוצהרות ובלתי מוצהרות על אמונה, המושרשות בדור אחד".

 

אמש בפסטיבל קולנוע דרום הושק מיזם מלגות ומענקים ע"ש רונית אלקבץ ז"ל. המיזם הוא יוזמה משותפת למשפחות ישר ואלקבץ ופסטיבל קולנוע דרום.

שלומי אלקבץ הציג את המיזם ואמר: "זה מעציב לקחת חלק מהמיזם הזה מהסיבות הברורות. כל כך הרבה היה יכול להיאמר ולהיעשות. אולם רוחה הבלתי מתפשרת של רונית ממשיכה להצית את הרגש ולסחוף את הדמיון גם במימד שהוא מעבר לזמן או גוף. לדעת שלמעשים ולסרטים יש חיים וישות שאינה קשורה לנוכחות הפיזית שלנו. המיזם הוא התרחבות יפה של רעיון שנולד בזמן וברגע שרונית החליטה שירצו שישמעו אותה. היא לא ידעה באיזה רגע זה התרחש אבל אני יודע שהוא קרה. הערב הזה הוא עדות לעוצמת ההחלטה שלה".

 

המיזם יאתר יצירה, יוצרות ויוצרים, אשר בעבודתם ניתן לזהות גוונים מדרכה האמנותית והערכית עליה לחמה רונית כאישה, שחקנית ויוצרת. 

 

המיזם יעניק: מענק הפקה בסך 330 אלף שקלים לטובת סרט ביכורים של יוצר מהדרום, שני מענקי כתיבה ופיתוח, מענק לפיתוח סרט תיעודי, 4 מלגות הצטיינות לסטודנטים מהדרום ומענק נוסף עצמאי ובלתי תלוי ליוצרת שתיבחר על ידי וועדת האיתור ברוח המיזם.

 

ועדת האיתור: יו״ר נילי פלר, מייסלון חמוד, אבישי כהנא, אלעד קיידן. 

 

השותפים למיזם הכולל מלגות ומענקים בסך של 700 אלף שקלים הם: משפחת ישר-אלקבץ, פסטיבל קולנוע דרום, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, HOT8, קרן רבינוביץ' לאמנויות – פרויקט קולנוע , קרן הקולנוע הישראלי הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה וחברת ההפצה הצרפתית

 Sophie Dulac Distribution.

 

זוכים נוספים בפרס:

•    המקום השלישי לסרט הטוב ביותר – "קריית החלומות" של הבמאי יונתן גרינקראוט.

•    פרס סרט האנימציה הטוב ביותר – "כתריאל" של הבמאיות רוני אשרניצקי, יוליה זאבט ונועה חן.

•    פרס הפיילוט הטלוויזיוני הטוב ביותר – "שימוש עצמי" של הבמאי איתן בריצי.

•    פרס הצילום מוענק לדמיאן צצקין עבור צילום הסרט "פואד" של הבמאי גיא וסרמן

•    פרס העריכה מוענק לענבר כץ ושיר רחום עבור עריכת הסרט "פואד" של הבמאי גיא וסרמן.

•    פרס ההפקה מוענק לנאור זנא על הפקת הסרט "זוגות זוגות" של הבמאים אפרת חן וייס, נאור זנא ונטע בר.

•    חביב הקהל – "זוגות זוגות" של הבמאים אפרת חן וייס, נאור זנא ונטע בר.

•    פרס המוסיקה המקורית – מוענק לליאור ויצמן עבור הסרט "ללא שם" של הבמאית תמר גוטמן.

•    פרס עיצוב פס הקול – מוענק לאולפני מוריס עבור הסרט "יום העדכונים" של הבמאית מור חנאי.

 

במסגרת הפסטיבל התקיימה תחרות הפיצ'ינג השנתית של מסלול יצירה טלוויזונית בספיר לסדרות ופורמטים. בין הזוכים התבלטה מגמת עלייתה של הדרמה החברתית, שבה במסגרת נרטיבית יש עיסוק בעוולות חברתיות עליהן נלחמים ונלחמות הגיבורות/ים, באמצעים לא תמיד כשרים.  

 השנה הצטרפה HOT  לתחרות והעניקה שתי מלגות פיתוח לסטודנטיות וסטודנטים נבחרים. 

גיא לוי, המפיק הראשי של  HOT לקח חלק מצוות השופטים.

בנוסף, זו השנה השנייה שחברת ההפקה אנדמול שיין הייתה שותפה למיזם: עדי ארבל, ראש מחלקת פיתוח דרמה וקומדיה באנדמול שיין הייתה יו"ר השופטים בפיצ'ינג והחברה העניקה מלגת פיתוח לפרויקט נבחר. 

 

בין השופטים הייתה גם עמית ברויאר, מפיקה ויועצת לניו מדיה ולדוקומנטרי שהגיע לפסטיבל מטורונטו, קנדה וגיל אולימפיארל, מנהל קבוצת סברס, שהזמין 3 מהפרויקטים הנבחרים להמשך פיתוח בחברתו ואף העניק מלגת פיתוח לפרויקט נבחר.   

 

הזוכים במקום ראשון – מלקות – סדרת דרמת מתח חרדית של יעל רוזן, שבמרכזה שלוש חברות צעירות שמקימות פעילות מחתרתית להצלה ועזרה לבנות בקהילה.    

 

במקום שני – כוח אפור – סדרת דרמת פשע חברתית של גל ירושלמי המתארת את עלייתה של תנועה חברתית מחתרתית, מעיין הפנתרים השחורים 2017 בירושלים, סביב מאבקים כלכליים, ונושאים של חוק וצדק עמם מתמודדים הגיבורים כנגד כוחות השוק הפרטי והשוק האפור. 

 

במקום שני – גאולה – סדרת קומית של מיכל בכר שבמרכזה גיבורה המגלה, בעידן הטינדר והיחסים הכושלים בעיר הגדולה, שהיא בהריון מאלוהים, ושבנסיבות החדשות שנוצרו עליה לנסות להביא גאולה חברתית לתל אביב. 

 

במקום שלישי – צחי בלטה – סדרה קומית שחורה של דור מייזלר שבמרכזה כוכב ילדים כושל שיעשה הכל, אבל הכל, כדי להצליח.     

 

בנוסף קיבלו פגישות המשך לפיתוח: היוםיוםהולדת# של אלמוג סיוון, קמבק של בתאל שמחה, וקופסת הפרעה של אביב קאופמן. 

 

 

פסטיבל דרום יינעל הערב בהקרנת טרום בכורה של הסרט "מועדון לספרות יפה של הגברת ינקולובה" שביים גלעד שנקר. בחמשת ימי הפסטיבל צפו אלפי צופים מכל רחבי הארץ בעשרות סרטי קולנוע מהארץ ומהעולם, וכן במופעים, בהצגות ובאירועים המיוחדים שהתקיימו במהלך הפסטיבל.

 

ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' אבנר פינגלרנט, אמר הערב כי "הפסטיבל שקיימנו השנה, מעבר לסרטים ולאירועים השונים, היווה שיתוף פעולה חסר תקדים עם העיר שדרות, ובפרט עם ראש עיריית שדרות, אלון דווידי שנרתם בכל מאודו למען קיום הפסטיבל, ועל כך תודתנו הגדולה. גולת הכותרת של השנה היא השקת מיזם המלגות והמענקים ע"ש רונית אלקבץ ז"ל המשמר את זכרה התרבותי של רונית אלקבץ, ומעודד ערכים של חירות יצירה, תשוקה ומאבק חברתי, תוך מסירות ודבקות אינסופית. כפסטיבל קולנוע ששם את הדרום במרכז, אנחנו רואים במיזם זכות גדולה לקדם קולנוע של יוצרים ויוצרת מהדרום. הקול של רונית מהדהד בנו מאז שהלכה מאתנו ואנו רוצים שתהדהד בקולות הצעירים והחדשים של הקולנוע הישראלי. אנו מודים למשפחת ישר אלקבץ שנותנים בנו אמון להמשיך ביחד איתם ועם שותפינו לאורך השנים בקרנות הקולנוע לתמוך במה שהוא בבת עינינו – היצירה המקורית ברוחה האצילית של רונית. גם השנה הפסטיבל הוכיח כי שדרות היא בירת תרבות מרכזית בדרום ובישראל בכלל, שבה מתרחשים תהליכי יצירה רבים של קולנוע, מוזיקה ומחול, קשר הדוק בין הסטודנטים שלנו לתושבי העיר, והמשיכות של תהליך שמשליך על התרבות הכוללת של מדינת ישראל".   

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.