יום רביעי , מרץ 29 2023
לוגו חדשות 10

אין להם אלוהים

"אין להם אלוהים"

סדרת כתבות חדשה בחדשות 10:

על החילונים בישראל שחשים שזכויותיהם הולכות ומצטמצמות

 

החל מהערב, יום ראשון הקרוב, 7.4.2017, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של חן ליברמן – "אין להם אלוהים", על החילונים בישראל, שחשים שזכויותיהם הולכות ומצטמצמות ומתארים תהליך של "הדתה" שעוברת מדינת ישראל בשנים האחרונות. הסדרה תנסה לבחון מדוע החילוניים לא מצליחים להגדיר את עצמם ולהתאגד, כקבוצה אחת, על מנת להיאבק על העקרונות שבהם הם מאמינים – בעוד הקבוצות האחרות בחברה הישראלית עושות זאת בהצלחה רבה, תוך קידום האינטרסים שלהן.

ב"נאום השבטים" שנשא נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ב"כנס הרצליה" לפני למעלה משנה, הוא הגדיר את החילונים כ"שבט מארבעת השבטים" שמרכיבים את החברה הישראלית כיום – בסדרה נבקש לבחון האם אכן יש לחילונים בישראל את הרכיבים שיכולים להגדירם כ"שבט", בעל מטרות, רצונות ואינטרסים משותפים, שאותם ניתן לקדם?

בפרק הראשון בסדרה תתמקד ליברמן בשאלה – מהי חילוניות? נגלה כי לחילונים רבים יש הגדרות שונות למה היא חילוניות בעיניהם, וכיצד היא באה לידי ביטוי בחייהם בישראל.

בפרק השני נבחן כיצד הזהות החילונית נכנסה לשיח של "ימין" ו"שמאל" – כש"ימני" מזוהה אוטומטית עם הציבור המסורתי-הדתי ואילו ה"חילוני" תמיד מזוהה עם השמאל, עם התל-אביביות, עם האליטיזם ואף עם האשכנזיות. בפרק נביא ריאיון עם יאיר גרבוז – שמתייחס למתקפות עליו מאז נשא את "נאום הקמעות" לפני בחירות 2016.

בפרק השלישי בסדרה נבחן כיצד התנועה הציונית, שהחלה כתנועה חילונית, הפכה עם השנים לדתית-לאומית.

ובפרק הרביעי והאחרון נבדוק כיצד נראים הפעילות החברתית והמאבקים החילוניים דרך התארגנויות חילוניות, שמנסות להיאבק בשורת סוגיות. האם בכלל החברה החילונית, מתוך הגדרתה כ"חופשית" ו"פלורליסטית" יכולה למצוא מכנה משותף אחד שיאפשר לה לקדם את מטרותיה?

 

"אין להם אלוהים"

סדרת הכתבות של חן ליברמן

עורכים: דניאל בשך וטל מוסקוביץ', מפיקה: איריס בסוק, תחקיר: ירדן בן-גל הירשזון

צילום: איוון אלכסייביץ', עריכת וידאו: הארי טולדו ונופר וולפו

 

יש לבדוק גם

מחוץ לרחם

סדרת כתבות חדשה של חן ליברמן : "מחוץ לרחם" עד כמה המדינה מתערבת בהחלטה האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.