יום שישי , יולי 1 2022
The Handmaid's Tale אליזבת' מוס , סיפורה של שפחה, באדיבות הוט

בואו נדבר על זה: סיפורה של שפחה – פרק הבכורה

   נתחיל בהערה חשובה- הביקורת הזאת מתייחסת לפרק הראשון בלבד של "סיפורה של שפחה".

 

זאת על אף שהערב משדרת הוט שלושה פרקים, 1-3, בדומה להחלטת שירות הסטרימינג הולו לשחרר עם תחילת הפצת הסדרה את שלושת פרקיה הראשונים יחדיו.

 

לאחר מכן נעבור לקצב של פרק בשבוע.

 

וכמובן- קלקולונים לרוב, אז אם טרם צפיתם בפרק הבכורה של "סיפורה של שפחה"- כדאי להפסיק הקריאה כעת.

 

הביקורת נכתבת לאחר צפייה בפרק הבכורה בלבד, אבל בכל זאת החליט פופ טארטס לפתוח אותה במילה אחת.

 

וואו.

 

דבר כזה לא ראינו כבר זמן רב.

 

בעידן הזהב של התוכן הטלוויזיוני, כשאנחנו מופגזים בסדרות חדשות על ימין ועל שמאל- סדרות טובות, סדרות מעולות, סדרות כיפיות וסתם סדרות- מנצנצת לעיתים רחוקות פנינה בוהקת בין שלל האבנים ה"רגילות".

 

סיפורה של שפחה מסתמנת כפנינה הזאת, והעובדה שהיא תשודר בארץ בלעדית בהוט בוודאי תסייע לחברת הכבלים לטעון ובגאון- אנחנו הבית של סדרות העילית.

 

"סיפורה של שפחה", ששלושת פרקיה הראשונים זמינים לצפייה, היא הישג יוצא דופן- קודם כל של הולו. ארבעה ימים בלבד אחרי שהפרקים הראשונים שוחררו לאוויר, כבר מדברים עליה כעל מועמדת רצינית ביותר לגרוף שלל פרסים בטקס האמי הבא.

 

"סיפורה של שפחה" היא ההוכחה שגם בהולו יכולים. שירות הסטרימינג, שכנראה לעולם לא "יעשה עלייה" לישראל, מפיק תוכן מקורי כבר זמן רב, אבל זו הפעם הראשונה שמשהו כמו "שפחה" יוצא תחת ידו.

 

"סיפורה של שפחה" הוא ההוכחה לחוש המיוחד של השחקנית הנהדרת אליזבת' מוס לבחור לעצמה את התפקידים הקשים והמאתגרים ביותר, בלי לרחם על עצמה ובלי לקרוץ מראש לקהל הרחב. האישה שהייתה פגי ב"מד מן", ואחר כך כיכבה ב"קצה האגם" מגיעה כעת לפרויקט מאתגר במיוחד- סדרה שבוודאי תעורר רעש רב, ושרבים מצופיה יחמיצו את המסר הפמיניסטי הבולט שבה.

 

הסיפור הוא על עולם פוסט אפוקליפטי, אבל הפעם לשם שינוי הטכנולוגיה עדיין איתנו, וכך גם כנראה הציביליזציה הגלובלית.

 

בחלק מארצות הברית התמוטט השלטון הפדראלי בעקבות מגפת עקרות שפקדה את העולם, וכת דתית קיצונית עולה לשלטון ומכריזה על רפובליקת גלעד.

 

בשטח של גלעד, אין מקום לנצרות הישנה , לדמוקרטיה ולרצון חופשי. בשטח של גלעד מפקדי הצבא הם המורמים מעם, וכולם משרתים אותם.

כיוון שהעקרות טרם נעלמה מהעולם, נוצר מעמד חדש, של שפחות, שנועדו לשמש כרחם להשכיר עבור מפקדי הצבא, כדי שיצליחו לגדל את השושלת הבאה.

 

גיבורת סיפורנו היא שלפרד, שבסדרה של פלאשבקים לחייה בעבר אנו מגלים שהיא אכן הייתה אחת הנשים ברות המזל שזכו להרות ב"עולם הישן", ולצערה הרב לא הצליחה להימלט מגבולות מה שהיה ארצות הברית.

 

כעת היא אחת מהשפחות, קיבלה שם חדש, וגם הצבה חדשה- בביתו של המפקד ווטרפורד, כנראה אחד הבכירים שבמפקדי הצבא באזור.

 

יש מעמדים שונים של משרתים ועבדים- המבשלות כולן מכונות "מרתה" מסיבה שבוודאי תתברר בהמשך, יש גברים שגם כן משמשים כעבדים ולכן עוד "לא הקצו להם נשים", ובעיקר יש חברה טוטליטרית שבה כל אחד מהסובבים את שלפרד עלול להיות "עין"- כלומר מרגל של השלטון האכזר.

 

שלפרד מנסה, ומצליחה לרוב, לשמור על שלוות רוחה. המטרה שלה ברורה- היא רוצה בעתיד לראות שוב את ביתה האנה, שנלקחה ממנה כשהיא נתפסה, ובעלה כנראה נורה למוות.

 

היא מגיעה לבית של ווטרפורד, ומיד נתקלת בעוינות מצד רעייתו החוקית של המפקד, בגילומה של איבון סטרהובסקי ( כוכבת "צ'אק" וכמובן "דקסטר" בעונות האחרונות). 

 

האישה החוקית רואה בשלפרד תזכורת מכאיבה ויומיומית לעקרותה, ולעובדה שעליה לחלוק את בעלה עם שפחה כדי שיוכל להנביט אותה בזרעו.

 

"סיפורה של שפחה", המבוססת על רומן מאת מרגרט אטווד שפורסם אי שם ב-1985 , אינה עושה הנחות לצופה.

 

אפשר היה להגדיר את הפרק הראשון כאגרוף בבטן, אבל למעשה מדובר בסדרה של אגרופים- אחד אחרי השני.

 

בקצב מהיר ועוצר נשימה אנו מתוודעים לעולם המסויט שבו חיות שלפרד וחברותיה.

 

מלקיחת ביתה מידיה, החינוך מחדש להיות שפחה ב"המרכז האדום", החוקים הקשוחים של שליטי הרפובליקה החדשה, הדרך שבה השלטון מצליח לגרום לעבדים שלא לסמוך אחד על השני ולא לבטוח באף אחד, וכמובן הטקס המזעזע שבו המפקד בועל את השפחה , כשרעייתו מחזיקה את ידיה, אונס לכל דבר ועניין.

 

יש מי שיתמה על האכזריות הנוראית שנשקפת מהפרק הראשון והלא מתפשר, יש מי שיזעק , כי מדובר בסדרה מזעזעת שצריך לאסור את הצפייה בה.

 

אבל יש מי שיבין, כי רגעי הסיום של הפרק , ואולי גם כל מה שקדם להם, מוכיחים לנו עד כמה שלפרד חזקה, ועד כמה היא מוכנה לעשות הכל כדי להתאחד מחדש עם ביתה.

 

גם באמצעות התקשורת בין שלפרד לחלק מהשפחות המקיפות אותה, אנו נחשפים לדרך שבה הנשים הצעירות ומוכות הגורל הללו בוחרות להתמודד עם הסיוט שנכפה עליהן. אחת משתגעת, אחרות מעדיפות לצחוק על כוח הגברא העלוב של אדוניהן, אחרות פשוט מסתירות את האמת ומנסות לזהות מי אויב ומי ידיד.

 

ולמרות כל האכזריות והקושי שנשקפים מהמסך, הפרק הראשון פשוט "טס" לצופה , ומעורר חשק אדיר להמשיך ולצפות במאבקה של שלפרד להגיע לחירות אמיתית.

 

יצירה מטלטלת ומדהימה, שבוודאי תשמעו עליה רבות בתקופה הקרובה.

יש לבדוק גם

רוד נוק

רוד נוק Rod Knock "רוד נוק" ("Rod Knock") היא דרמת נוער נורווגית שנוצרה ונכתבה על-ידי לין-ג'אנט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.