יום שישי , ספטמבר 30 2022
מסביב למדורה, צילום יח"צ

מסביב למדורה 2017

דור המייסדים והדורות הבאים נפגשים מסביב למדורה

דרך חדשה-ישנה לחגוג את ל"ג בעומר- ארבע מאות מדורות עם אלפי משתתפים בכל הארץ
מיזם "מסביב למדורה" מפגיש את דור מקימי ומייסדי המדינה, ביניהם לוחמי ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י, עם הדורות הבאים. בשבוע ל"ג בעומר יספרו המייסדים והמייסדות את סיפורם האישי מימי הקמת המדינה ביוזמה ייחודית ומרגשת
בשיאו של השבוע, 16 למאי, תערך המדורה המרכזית הפתוחה לקהל הרחב באמפי שוני, בהשתתפות אלפי צעירים ומייסדים

10-16 למאי, ל"ג בעומר, בכל רחבי הארץ

אחד מסמלי התקופה של דור המייסדים הייתה המדורה: נשים וגברים היו מתיישבים יחדיו מדי ערב מסביב למדורה אשר שימשה מוקד לפעילות התרבותית, הרעיונית והחברתית. הפעילות הייתה הדרך של דור המייסדים לייצר רשת חברתית מסוג אחר, וסימלה את תקופת הבשורה של הקמת הארץ והמדינה.

כיום, 70 שנים אחרי, מבקשים מובילי מיזם "מסביב למדורה" לחדש את מסורת המדורות כפי שהייתה נהוגה- בין אם במדורות באופן ממשי ובין אם בחידוש השיח שאפיין את המדורה במפגשים בבתי הצעירים שיארחו את המפגשים.

הציבור כולו מוזמן לגבש קבוצות מכל הגילאים ומכל הקשר חברתי או משפחתי, כאשר מובילי המיזם יחברו את הקבוצות עם נציג מדור המייסדים ומקימי המדינה שיגיעו אליהם. במסגרת הפעילות, נציגי הדורות הבאים יוזמנו לאתגר את המייסדים בשאלות אשר יעסקו במקומה של החברה הישראלית אז והיום. לטובת המטרה, יוצעו למשתתפים מערכי דיון ושיח באתר המיזם, לשימוש המארחים בנוסף לשיחתו של המייסד.

זו השנה השנייה בה מתקיים המיזם החברתי, לאחר שזכה להצלחה רבה עם קרוב למאה מדורות שהתקיימו אשתקד.
השנה, מקווים המארגנים, לערוך כארבע מאות מדורות בכל רחבי הארץ בהם ישתתפו למעלה מ-8,000 משתתפים, אשר יחשפו את המשתתפים לסיפורי הקמת הארץ ולגבורה שבקרבות שניהלו.
בתום השבוע, ב-16 למאי, יערך האירוע המרכזי של המיזם, שיתקיים באמפי שוני – שם פעל ארגון האצ"ל, ובמסגרתו הציבור הרחב מוזמן לשמוע מהמייסדים שישתתפו באירוע את סיפורם. הכניסה חינם.

ניר יששכר, מנהל מיזם "מסביב למדורה": "המייסדים המשתתפים בפרויקט נמצאים בעשור התשיעי והעשירי לחייהם. קשה להודות בזה, אך זו הזדמנות כמעט אחרונה עבורם לספר ועבורנו לשמוע ממקור ראשון סיפור אמיתי ואישי על קום המדינה. לרובם זו גם הפעם הראשונה שהם יספרו את הסיפור, פשוט כי אף אחד לא שאל אותם או לשמוע עד עכשיו. אנחנו מקווים שכמה שיותר מאיתנו, תושבי המדינה הצעירים יותר, ננצל את הזדמנות להידברות וללימוד הדדי בין הדורות, ולמחשבה מזווית אחרת שלנו כדור הנוכחי שמוביל את המדינה על החיים שלנו פה לאור ההיכרות והלימוד מהעבר."
אלי שמעוני, 88, ששירת בפלמ"ח כלוחם וחובש קרבי: "בכל ערב, שלמחרת בבוקר לא היינו צריכים לצאת למבצע או לקרב, היינו עושים מדורה, יושבים, נהנים, צוחקים, מדברים ושרים. זאת הזדמנות לחדש את הרעיון הזה, וזה מרגש ונהדר. "

למידע נוסף ולהרשמה למיזם: misavivla.com
וגם בדף הפייסבוק- facebook.com/misavivla

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.