יום שלישי , פברואר 7 2023
לוגאן, LOGAN

בואו נדבר על זה: לוגאן LOGAN

   זה נדמה כמו דז'ה וו:

 

יו ג'קמן מצהיר שהוא "רוצה לעשות סרט קומיקס קצת אחר".

 

הבמאי שמצטרף אליו, ג'יימס מנגולד, מצהיר ש"זה יהיה סרט קומיקס אבל גם סרט איכותי".

 

והתוצאה?

 

ובכן, בפעם הקודמת קיבלנו את וולברין ביפן, בסרט THE WOLVERINE , שהיה לא אחיד ברמתו ולפרקים אפילו משעמם. גם התוצאה בקופות לא הלהיבה יותר מדי.

 

צריך לשבח את אנשי פוקס ומארוול שהחליטו להפקיד שוב את המושכות בידי אותו הבמאי, ונתנו הפעם לו ולג'קמן חופש יצירתי רב עוד יותר- עד כדי דירוג הסרט כ-R , המקבילה ל"צפייה מעל גיל 14 בלבד" בארץ.

 

ויתרה מכך, מהטריילרים עלתה תחושה של סרט דרמה, קודר, עם וולברין מזדקן וחולה, וילדה שנלווית אליו ומהותה אינה ברורה.

 

אבל, אל חשש.

 

פופ טארטס יופתע מאוד אם מישהו מצופי סרטי "אקס מן" לדורותיהם, שמגיע אליהם מאהבת חומר המקור ולא מתחושת עליונות אידיוטית, ייצא מבית הקולנוע מאוכזב.

 

"לוגאן" הוא ללא ספק טור דה פורס, שמציג שוב לעולם הקולנוע את השילוב המנצח- מצד אחד סרט קומיקס, מצד שני עלילה משחק ובימוי פשוט נהדרים.

 

בראשית 2016 לקחו אנשי "דדפול" את עצמם ממש לא ברצינות, ויצרו סרט המדורג R שהיה מלא בגסויות, עירום, בדיחות סרות טעם ואלימות כמעט ללא הפסקה. אבל זה הרגיש מקורי וטוב.

 

ועכשיו מגיע "לוגאן" כדי לייצר סרט כבד ראש, רציני, עגום וקודר, אבל במקביל גם מלא בסצינות אקשן נהדרות, כמיטב המסורת של המוטנט האהוב מכולם. 

 

"לוגאן" נפתח בסצינה שלכאורה לקוחה משלל סרטי אקס מן/ וולברין הקודמים. גיבורנו נתקל בחבורת פושעים שמנסים לפרק את הרכב האהוב שלו, ומפרק להם את הצורה.

 

אלא שכבר מההתחלה משהו מרגיש מוזר- שיבה זרקה בזקנו הארוך של לוגאן, הוא נאנח עם כל צעד, ורגע- הוא גורר צליעה? כן, כן.

 

אף אחד לא יודע מדוע לוגאן כבר אינו כתמול שלשום. כלומר, הוא זקן, זה ברור- העלילה מתרחשת ב-2029. 

 

אבל הוא אמור להישאר חסין לנצח, ולהמשיך להחלים מכל פציעה .

 

אבל לא. לוגאן נושא עליו שלל צלקות, כאמור צליעה מוזרה, ולוקח לו המון המון זמן לפלוט החוצה מגופו את הכדורים שנורו עליו. תוסיפו לזה שתייה מוגזמת, ושיעול תמידי, ותקבלו לוגאן שפשוט נמצא בסוף חייו.

 

אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה, אבל כבר יותר מ-25 שנה שלא נולד מוטנט חדש, ונדמה שהעולם מבסוט מכך. פרופסור אקס, כיום גם כן זקן וחולה יותר מכרגיל, הסתבך באירוע אלים במיוחד, שבו כנראה הרג הרבה מאוד אנשים, הוכרז כמת, אבל למעשה הוא מוסתר במקום שכוח אל במכסיקו , שם מטפל בו וולברין יחד עם המוטנט קליבאן.

 

וברקע שוב , תאגיד רב עוצמה וחסר רחמים, שמחליט לחדש ימי מוטנטים כקדם, הפעם בלי להמתין לטבע, אלא באמצעות ייצור שלהם במעבדה.

 

מהר מאוד מגלה לוגאן, שיש לו בת- ילדה ששובטה מהדי אנ איי שלו. במעבדה קראו לה X-23 , האחות שטיפלה בה העניקה לה את השם "לורה".

 

התאגיד מחפש אחר לורה ושאר הילדים כמוה שהוברחו ממתקן המחקר הסודי כדי לחסל אותם, לאחר שהתברר שהם מסרבים להסכים ולהיות חיילים, כפי שיועדו להיות.

 

ולורה מתגלגלת אל סף דלתו של לוגאן, והוא ופרופסור אקס יוצאים למסע ארוך כדי להצילה.

 

את המסע הזה לוגאן מתחיל כמובן כאותו ביריון לכאורה גס רוח, קצר רוח שחושב אך ורק על עצמו שלמדנו להכיר בסרטי אקס-מן המוקדמים.

 

אנחנו לא מקבלים שום הסבר למחלה המוזרה שתקפה אותו, ולעובדה שגופו גוסס. גם פרופסור אקס אינו מנדב יותר מדי פרטים על האירוע האלים שהפך אותו למבוקש ושנוא, מלבד העובדה שאירע בווסטצ'סטר לפני כשנה, ב-2028.

 

בראש קבוצת החיילים שרודפים אחרי לוגאן,אקס ולורה נמצא דוקטור רייס, בנו של האדם שהשתיל את שלד האדמנטיום בגופו של לוגאן, ומי ש"ברא" את הילדים המוטנטים שהפכו לניצודים.

 

והעלילה לוקחת את גיבורינו למסע מסויט בעתיד שנראה קודר, די דומה להווה שלנו, ועלוב מאוד מבחינת יחסי האנוש.

 

יו ג'קמן מעניק כאן הופעה עוצמתית, אולי הטובה ביותר שלו בתפקיד. לוגאן שלו חזר כמעט לנקודה המקורית שבה הכרנו אותו כאמור, רק שהפעם הוא גם חולה וזועם יותר מתמיד.

 

למוד סכנות העבר, הוא מעדיף שלא להתקרב לאף אחד כ"בד שיט קורה למי שמתקרב אליי", אבל גם הוא לא יעמוד מנגד כשביריונים להשכיר ינסו לחסל חבורת ילדים תמימים.

 

על יכולות המשחק של סר פטריק סטיוארט אין צורך להרחיב כלל וכלל. כל סצינה איתו היא תענוג, גם בגירסה החלושה של פרופסור אקס, שהפלא ופלא עדיין צומחות כמה שערות על פדחתו.

 

הרעים רעים כמו שצריך, האקשן משובח, והקצב גם מהיר מצד אחד אבל גם איטי ומלא רגש ברגעים הנכונים.

 

לא במקרה אנו נתקלים בסרט כמה פעמים במראות וציטוטים מתוך אחד המערבונים הקלאסיים והגדולים בכל הזמנים – "שיין".( זוכרים את המערבון הזה, הסרט האהוב ביותר על אל באנדי?)

 

הבמאי וג'קמן עושים הכל כדי להשוות את וולברין לאקדוחן בודד, איש רודף צדק יחיד, במאבק מול רבים ועדיפים ממנו במספרים ובכוח האש.

 

הסיום, בהתאם להכרזתו של ג'קמן כי זו הפעם האחרונה שהוא מגלם את וולברין, אינו משאיר מקום רב לספק.

 

אבל בהתחשב בעובדה שאנו חיים בעולם שבו אנו חיים, סביר להניח שלא נצטרך לחכות עד 2029 כדי לקבל סרט וולברין נוסף, בלי ג'קמן ועם שחקן חסר מזל שיצטרך להיכנס לנעליו הגדולות של האוסטרלי.

 

עוד כמה הערות והארות על "לוגאן":

 

1.   תרשו לפופ טארטס לכנות את הסרט בשמו המקורי, ולא "לוגאן – וולברין", כפי שהוא נקרא על ידי המפיצים בארץ. מי שלא יודע מי זה לוגאן וצריך עזרה, שלא יילך לראות את הסרט.

 

2.   מדוע וולברין גוסס? אין תשובה עד לסוף הסרט. אולי נקבל אותה בסרטי אקס-מן עתידיים.

 

3.   הזיהוי המוחלט של ג'קמן עם וולברין, והאהבה הגדולה שלו לדמות עד שהסכים להופיע בתשעה סרטים כמוטנט בעל כוחות על, יהפכו את ליהוק הוולברין הבא למשימה קשה במיוחד. מבחינת פופ טארטס, ג'קמן יהיה מעתה ה"שון קונרי" של הוולברינים העתידים לבוא.

 

4.   קו העלילה של "גיבור העל המזדקן" הוא קו עלילה מוכר ואהוב בשלל מקורות קומיקסיים, גם במארוול וגם בדי סי קומיקס. כך למשל אוליבר קווין, החץ הירוק, זכה לסדרת חוברות תחת השם OLD MAN OLIVER .

 

5.   רוצים להרחיב על המקורות הקומיקסיים של לוגאן? וולברין המזדקן? לחצו כאן .

 

6.   רוצים ללמוד עוד על שיין, המערבון הגדול בכל הזמנים? לחצו כאן .

יש לבדוק גם

וידאו קומיקס בטלוויזיה: סופר טיוזדיי

העונה החדשה של של "סופרמן ולויס" תעלה בארה"ב ב-14 במארס, ויחד איתה תעלה גם הסדרה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.