שבת , יולי 11 2020

אפריל בערוץ ההיסטוריה

 

אפריל 2017 בערוץ ההיסטוריה

 

הפשע המושלם / Evil Genius  

ימי חמישי, החל מ-6 באפריל, בשעה 23:15. סדרה חדשה!

(שידור נוסף: ימי רביעי, בשעה 21:00)

 

\\filesrv\Users\Neshemm\My Documents\A+E\HISTORY\2017\Evil Genius FB.jpg

 

מפבלו אסקובר וחואן אל "צ'אפו" גוזמן; מברני מיידוף ועד לאנס ארמסטרונג, הסדרה המרתקת "הפשע המושלם" חושפת את התהליכים, הטכנולוגיות, ובעיקר את המורכבות, התושיה והנועזות מאחורי הפשעים שביצעו כמה מהפושעים הגדולים בעידן המודרני.

 

איזה ברון סמים הצליח להשתיל קוקאין בתוך שילדת פיברגלס של מטוס? מי השתמש בצוללות מתוצרת ביתית לשינוע מריחואנה? איזה נוכל פיננסי השתמש בהונאת "פונזי" כדי לשדוד מיליארדי דולרים מלקוחותיו התמימים? מי הונה את הבורסה בוול סטריט באמצעות תרמית על גילוי זהב שלא היה? מי בנה מערכת מנהרות תת-קרקעית מתוחכמת ממקסיקו לארה"ב לשם בניית קרטל הסמים שלו? מי הספורטאי שרימה את העולם כולו בדרך לזכייה בשלל מדליות זהב? איזה פושע הצליח לברוח ממתקן כליאה מאובטח ביותר?

 

בין אם מדובר על מעשי שוד מתוחכמים של בנקים או פריצות לשדות תעופה, הברחות של חומרים אסורים בכמויות מסחריות מתחת לאף של השלטונות, תרמיות פיננסיות מורכבות או בריחות נועזות מבתי כלא, המשותף לכולם: הפושעים שביצעו עבירות אלו, ניחנו במוח קרימינלי יוצאי דופן – פרט הכרחי בתכנון והוצאה לפועל של מעשיהם העברייניים חסרי התקדים. בזכות גאוניותם הנכלולית, המגה-פושעים הללו היו תמיד צעד אחד לפני רשויות אכיפת החוק, עד אשר נלכדו בסוף. או שלא…

 

גזענות באמריקה: בלב הסכנה  / White Supremacy: Going Under

יום חמישי, 27 באפריל, בשעה 21:45. תעודה בבכורה!

(שידורים נוספים: שישי, 28/4 ב- 16:00; שבת, 29/4 ב- 13:50)

\\filesrv\Users\Neshemm\My Documents\A+E\HISTORY\2017\White Supremacy FB.jpg

על רקע ההתגברות המבהילה בפשעי השנאה והמתח הבין-גזעי הגואה ברחבי ארה"ב בשנים האחרונות, ערוץ ההיסטוריה ישדר בבכורה את הסרט התיעודי עוצר הנשימה "גזענות באמריקה: בלב הסכנה".

 

"גזענות באמריקה: בלב הסכנה", מגולל את סיפורים של שלושה אזרחים שהסתננו לשורות קבוצות טרור ברחבי ארה"ב, המאמינות בעליונות הגזע הלבן (ניו-נאצים, קבוצות אריות) כסוכנים סמויים ומודיעים של ה- FBI וסיכנו את חייהם במטרה לחשוף את אנשיהם ופעילותם הבלתי חוקית. במהלך הסרט, ניחשף לעדויות המצמררות של שלושת הסוכנים הסמויים, המספרים על תחושת הסכנה המתמדת שחוו, לצד החשש שבכל רגע נתון זהותם האמיתית תתגלה.

 

הקבוצות הגזעניות הללו, שהפופולריות שלהם נמצאת בעלייה מתמדת, ורבים מאמינים כי היוותה את אחד הגורמים לבחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב ב-2016, פועלות כארגונים צבאיים לכל דבר. חלק מהחברים בהם אף שירתו בעבר בצבא ארה"ב, שם רכשו ידע וניסיון בתפעול והרכבת כלי נשק. חברי הקבוצה שומרים על חשאיות מוחלטת, מתנהלים "מתחת לרדאר" של הרשויות, ומרביתם בעלי אופי חשדני שלא לומר פרנואידי, ולא יהססו לירות במי שהם חושדים כי הוא סוכן סמוי מטעם שלטונות החוק. חלק מהחשודים המתוארים בסרט אף היו מעורבים בפיצוץ הבניין הפדרלי באוקלהומה ב-19 באפריל 1995, בו נרצחו 168 אזרחים אמריקנים חפים מפשע.

 

כמה שווה האפיקומן באמת? גלו במרתון "היסטוריה למכירה" בפסח!

17-11 באפריל, שני-שלישי, מדי יום החל מהשעה 15:30

רוצים לדעת כמה האפיקומן שלכם באמת שווה? ארבעת המופלאים מלאס וגאס יתנו לכם תשובה! אין מתאים יותר לחוג את חג הפסח, מאשר עם מרתון יומי של פרקי הסדרה המצליחה ביותר בתולדות ערוץ ההיסטוריה לדורותיו. ריק, קורי, "אולד מאן" (שלושה דורות של משפחת הריסון) וצ'אמלי הבלתי הנמנע, הפכו כבר מזמן ממוכרים חביבים בחנות למשכון חפצים בלאס וגאס, לכוכבי-על בינלאומיים, האהובים גם בישראל.

 

"היסטוריה למכירה" מעניקה הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון. בחנות "Gold&Silver" בלאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ'ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משכון משפחתי, ומשתמשים בכישוריהם הטבעיים ובעין החדה בה ניחנו, כדי להעריך את שוויים של מגוון המוצרים הרחב שאנשים מביאים אליהם לעסק – חלקם חפצים יומיומיים, חלקם חפצים בעלי ערך היסטורי אמיתי. עליהם לבחון מקרוב את החפץ שמוצע להם וההיסטוריה הנלווית אליו, להחליט האם אכן מדובר במוצר אותנטי ובשורה התחתונה, לספק את התשובה לשאלה המסקרנת – "כמה החפץ שווה בפועל?"


 

שידורי יום השואה והגבורה בערוץ ההיסטוריה: ראשון-שני, 24-23 במאי

שידורי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יוקדשו לעדויות של ניצולי שואה, המגוללים בסרטונים קצרים את סיפורם הקשה והמרגש, לצד מגוון סדרות וסרטי תעודה העוסקים בשואת יהודי אירופה מזוויות שונות:

 

ששת פרקי הסדרה המרתקת "הימים האחרונים של הנאצים", המגוללת את ההיסטוריה האפלה של המפלגה הנאצית מנקודת המבט של הנאצים עצמם; התעודה המרגשת "משחררי המחנות", על שחרור מחנה הריכוז דכאו ע"י חיילי צבא ארה"ב בסוף מלחמת העולם השניה. כמו כן, נשדר סרטי תעודה על וחילוצם הנועז של מאות ילדים יהודים יתומים מאירופה והבאתם לארץ ישראל במלחמת העולם השניה ("ילדי טהראן"), סיפור ה"קינדרטרנספורט" – הצלת מאות ילדים יהודים בשואה ע"י שליחתם לבריטניה ("הנערים"), וכן נעלה על נס את גבורת הלוחמים היהודים בצבאות בעלות הברית ("הלוחם היהודי").


 

שידורי יום הזיכרון לחיילי צה"ל בערוץ ההיסטוריה: 30 באפריל – 1 במאי

ביום זה, נשדר מגוון תכניות המעניקות מבט מיוחד על מאבק המחתרות ופליטי השואה למען הקמת המדינה ("ההכשרות המגוייסות של הפלמ"ח"), ההעפלה לארץ ישראל אחרי מלחמת העולם השניה ("אקסודוס: הסיפור האמיתי"), קרבות ומבצעים בולטים בתולדות המדינה, וגבורת חיילי צה"ל במלחמות ישראל השונות, ממלחמת העצמאות, דרך מלחמת יום הכיפורים ועד מלחמת לבנון ("1973: יומני מלחמה", "מבוזבזים").


 

שידורי יום העצמאות בערוץ ההיסטוריה: 2-1 במאי

במוקד שידורינו ביום זה, נשדר בבכורה בערוץ את סרטי התעודה הבאים:

 

"בן ציון: חייו ופועלו של בן ציון נתניהו"  בכורה בערוץ!

ערב יום העצמאות – יום שני, 1 במאי, בשעה 22:30; שידור נוסף למחרת בשעות 14:20 ו-23:20

במהלך מאה שנות חייו, ההיסטוריון פרופ' בנציון נתניהו, ציוני רביזיוניסט, איש רוח והיסטוריון בעל שם עולמי- לקח חלק פעיל בקביעת גורלו של העם היהודי: בתקופת המנדט הבריטי הקים עיתון שהגן על נאשמי רצח ארלוזורוב, היה ראש התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב ופעל לקידום התמיכה בהקמת מדינה יהודית, שימש כעורך הראשי של האנציקלופדיה העברית, והקדיש עצמו, במשך ארבעה עשורים, למחקרו האדיר בנושא האינקוויזיציה והאנוסים בספרד של המאה ה-15. פרשנותו המהפכנית שינתה מקצה אל קצה את הבנת ההיסטוריה היהודית באירופה. הסרט מלווה את חייו האישיים של נתניהו, ומציין את נפילתו של בנו הבכור יוני במבצע אנטבה והבחירות לראשות הממשלה של בנימין, בנו האמצעי.

 

במהלך חייו הארוכים, לקח בנציון נתניהו חלק פעיל בקביעת גורלו של העם היהודי: בתקופת המנדט הבריטי יצר את עיתון ‘הירדן‘ להגנת פעילי התנועה הרביזיוניסטית מפני עלילת רצח ארלוזורוב; במהלך מלחמת העולם ה־2 ואחריה, הוביל בארה"ב מסע רב־היקף שנועד לשכנע את הציבור האמריקני לתמוך בהקמתה של מדינה יהודית; מיד לאחר קום המדינה, היה מבוני האנציקלופדיה העברית והעורך הראשי שלה; ולאחר עשרות שנות מחקר, פרסם את מחקרו הגדול ‘מקורות האינקוויזיציה‘, שגרם למהפכה לא רק בהבנת ההיסטוריה היהודית אלא גם הכלל אירופאית. הסרט עוקב אחר חייו האישיים של נתניהו, כולל בזמן נפילת בנו בכורו יוני במבצע שחרור בני הערובה באנטבה. בניו, ראש הממשלה בנימין נתניהו וד"ר עדו נתניהו, מספרים על אביהם בסרט ששזור בצילומי ארכיון נדירים.


 

"המערכון האחרון של פולי" בכורה בערוץ!

ערב יום העצמאות – יום שני, 1 במאי, בשעה 23:25; שידור נוסף למחרת בשעה 13:25

סרט מרגש בן שעה, המביא את  סיפור חייו המרתק והלא מוכר של ישראל (פולי) פוליאקוב משלישיית הגשש החיוור, ומגדולי השחקנים והקומיקאים שידעה ישראל, שהלך לעולמו בשנת 2007 ממחלה קשה. "המערכון האחרון של פולי"  עסק בין השאר במערכות היחסים אותן ניהל עם נשותיו, ילדיו ועם חברי להקת הגשש החיוור. הסרט כולל ראיונות עם חבריו לשלישיית ההומור האגדית – שייקה לוי וגברי בנאי, עם אשתו לשעבר ריקי גל, בתו יעל פוליאקוב וחברים כמו אסי דיין, חנה לסלאו, ניצה שאול, מוטי קירשנבאום, מיקי קם, טוביה צפיר ועוד.


 

במהלך חודש אפריל נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

יום הבריאות הבינלאומי

"מהפכת המריחואנה" יום שישי, 7 באפריל, בשעה 22:00; שידור נוסף למחרת בשעה 23:00

בקרוב אצלנו? היחס של ארה"ב כלפי השימוש בסם המריחואנה עובר בשנים האחרונות שינוי דרמטי ומרחיק לכת, על בסיס יומיומי. מעבר ל-23 המדינות בהן מאושר כיום השימוש מריחואנה לצרכים רפואיים, הרי שבארבע ממדינות ארה"ב (נכון לכתיבת שורות אלו..): אלסקה, קולורדו, אורגון ו-וושינגטון, השימוש בסם חוקי לחלוטין. הסרט המרתק מעניק הזדמנות נדירה להציץ אל תוך המבוך המורכב של תעשיית הקנאביס החדשה – ללמוד כיצד צמחה, לגלות מי הם ה"שחקנים" העיקריים בענף כיום, ולנסות להבין לאן מיועדות פניה בעתיד. כמו כן, התעודה כוללת ראיונות עם מתנגדי הלגליזציה של הסם, שמזהירים מפני סכנות אפשריות הכרוכות בהפיכת המריחואנה לחוקית לגמרי.

 

יום כדור הארץ

"כדור הארץ הסודי" יום שבת, 22 באפריל, בשעות 14:25 ו-19:35

מה יקרה אם חלילה יתפרץ הסופר הר געש המצוי בתוככי הפארק הלאומי האמריקני הנודע ילוסטון? החל משנת 1923, האדמה שמתחת להר הגעש העוצמתי מצויה בתהליך התנפחות, ולפי חישובי המדענים, אנחנו נמצאים ב"איחור" של 40,000 שנה מהתאריך שבו היה אמור הר הגעש להתפרץ – אגב, התפרצות שכזו, אם וכאשר תקרה, תמחק חלקים גדולים של ארה"ב. 'הפצצה המתקתקת' בפארק ילוסטון, ניצבת בלב הספיישל המרתק, אותו מגיש קרייג בילס, מחנך בלתי-שגרתי שאף זכה בתואר "המורה המצטיין למדעים" של מדינת מונטנה לשנת 2015. ב-"כדור הארץ הסודי", בילס יוצא לחקור את הר הגעש המאיים, שכבר התפרץ במהלך ההיסטוריה שלוש פעמים בעוצמה חסרת תקדים. תחילה הוא מגלה מתי הייתה ההתפרצות האחרונה שלו, מנסה להבין מתי יתפרץ שוב, ולבסוף מה יהיו ההשלכות של התפרצות שכזו.

 

56 שנה לפתיחת משפט אייכמן ב-11/4/1961

"ההנהגה הנאצית: רוע מוחלט" יום שלישי, 11 באפריל, בשעה 20:35; שידור נוסף למחרת בשעה 13:15  

אדולף היטלר, מנהיג הרייך השלישי העריץ ששלט בגרמניה הנאצית, שהיה אחראי לשואת יהודי אירופה ויזם מלחמה עולמית שהסתיימה במותם של כ-60 מיליון בני אדם, מייצג עד היום עבור רבים את הרוע האולטימטיבי.  אך היטלר לא פעל לבד. היקף הזוועות שביצעה המפלגה הנאצית הצריך מנגנון שלם שיכול היה לבצע אותה: מי היו אותם אנשים? כיצד הפכו לחלק אינטגרלי ממנגנון הרשע הנאצי? הסרט מתמקד בדמויות המפתח בהנהגה הנאצית ובוחן את התפקיד שמילאו בשלטון הרייך השלישי: אדולף אייכמן, הרמן גרינג, יוזף גבלס, היינריך הימלר ויוזף מנגלה.

 

156 שנה לפרוץ מלחמת האזרחים האמריקנית ב-12/4/1861

מלחמת האזרחים בצבע: פרק 1  / יום רביעי,  12 אפריל בשעות 17:50 ו-00:00

סיפור מלחמת האזרחים האמריקנית, שעיצבה את פני ארה"ב; כולל מאות תמונות נדירות מהמלחמה שעברו המרה לצבע. פרק 1: הדרך למלחמה: הפרק הראשון של המיני-סדרה המרתקת, סוקר את הרקע הפוליטי והתרבותי למלחמה, כשסוגיות כמו עבדות האפרו-אמריקנים וסמכויות המדינות מול עליונות הברית, גורמות לקרע עמוק בין הצפון לדרום. הקיטוב ההולך וגובר גורם לפילוג פנימי בתוך משפחות ובין אחים, ומלחמת אזרחים הופכת לעובדה בלתי-נמנעת.


 

62 שנים למותו של המדען אלברט איינשטיין ב-18/4/1955

"סודות המוח של איינשטיין" יום שלישי, 18 באפריל בשעה 16:30, שידור נוסף למחרת ב-19:40

הידעתם שלאחר מותו של אלברט איינשטיין, מוחו נגנב? הרופא שהיה מופקד על הנתיחה שלאחר המוות, גנב את מוחו; איבר יקר-ערך וחשיבות זה, נשלח לבחינה בקרב רופאים פתולוגים ברחבי ארה"ב, כדי לנסות לקבוע האם יש הבדל בין מבנה מוחו של אדם "רגיל", לבין מוחו של האיש ששינה את פני המדע המודרני.

Check Also

עונה 21

העונה ה-21 והחדשה של "חוק וסדר: מדור מיוחד" מגיעה ל-HOT Zone  הדרמה המשטרתית המצליחה הפכה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.