יום חמישי , יולי 2 2020
ינוש - אילן כפיר ודני דור

ינוש בן גל

חדש בהוצאת כנרת, זמורה!

ינוש בן גל

מאת אילן כפיר ודני דור

"הם לא יעברו" – נשבע לעצמו בבוקר ה-9 באוקטובר 73', אלוף משנה ינוש בן גל, מפקד חטיבה 7, כשעשרות הטנקים שנותרו תחת פיקודו התמודדו מול מאות טנקים סורים שהתקדמו מערבה, מאיימים לשטוף את צפון רמת הגולן בדרכם לגליל.

והם לא עברו. לאחר שלושה ימי לחימה קשים, לעתים בטיפות הדלק האחרונות, כשהבטנים כמעט ריקים מפגזים, נבלמה המתקפה הסורית. במחיר כבד. מיטב מפקדי ולוחמי חטיבת השריון לא שבו מעמק הבכא. זה היה קרב גבורה יחיד במינו. קרב הגבורה של הלוחמים שטיפסו שוב ושוב על הרמפות גם כשהאבק והפיח כיסה את פניהם עד שהתקשו לראות את המטרות בסופו של עוד יום לחימה שלא נגמר; של המפקדים שעברו מטנק שנפגע לטנק אחר שנפגע גם הוא; של השריונרים ששמעו בקשר את קריאות העזרה ולא תמיד יכלו להושיע; של הקצינים בני עשרים ששמעו את קולו של "קודקוד 20" מבקש להחזיק מעמד. עוד חמש דקות. עוד עשר דקות. והם נשארו שם וניצחו, יודעים שבלעדיו זה לא היה קורה.

                                                         ***

"ינוש". סיפור חייו של אחד ממפקדי הצבא המיוחדים שקמו לצה"ל. ילד יהודי, שברח עם משפחתו מפולין הכבושה בידי הגרמנים, שרד את מחנה הגירוש בסיביר, את הרעב  במלחמת העולם השנייה וצמח למנהיג צבאי שהוביל אחריו גדודים, חטיבות ואוגדות. במקצועיות, בהקפדה ועם כל כך הרבה רגישות שהסתתרה מאחורי הקשיחות המופגנת. חמש פעמים הוא התייצב בשדה הקרב. חמש מלחמות שבכולן ניצח. רק את המלחמה האחרונה שלו לא צלח. "המפקד מודיע שהקרב נגמר…" אמר לחבריו ונפרד. ינוש. גיבור אמיתי בחייו ובמותו.

"ינוש", סיפורו של אחד המצביאים הגדולים בצה"ל, יוצא לאור ביום השנה לפטירתו.

 

"זכור שחייליך שואבים את רוח לחימתם מהתנהגותך ודבקותך במשימה. היה קשוח בכל הקשור להישגים והקפד על משמעת מבצעית, אבל שמור על לב חם אוהב ורחום כלפי חייליך במחלקה. מעל לכול, זכור שלכל חייל יש אם שהפקידה את בנה בידיך.'

"ואיך גברתם על הסורים?" שאל הצנחן הצעיר.

"מפקדי הטנקים והמחלקות שאת שמם איני זוכר לצערי הרב, הם אלה שהשמידו את השריון הסורי עד האחרון שבהם. הם היו הגיבורים האמיתיים של אותה מלחמה נוראית… זכור את האחריות המוטלת עליך. לך לשלום, ואם תפגוש אי פעם את מפקדי המחלקות של אותה מלחמה, עבור לדום, הבט בהם בגאווה וביראת כבוד וברך אותם."  ינוש בן גל, בהקדמה לספרו של אילן סער, קמ"ן חטיבה 7 על  עמק הבכא.

    

לאחר שנים בתחום התקשורת – אילן כפיר כתב מדיני בעיתונים "ידיעות אחרונות" "מעריב" ו"חדשות" ודני דור כעורך ותיק – השניים משתפים פעולה בכתיבת ביוגרפיות פוליטיות והיסטוריה צבאית. בין הרבי מכר שכתבו: הדרך אל הכוח, חייל מספר אחת ומלחמות חיי, הקרב על החרמון, כיפת ברזל, פרס – האיש שתמיד היה שם, "שרון – תחנות חייו" ועוד.      

מחיר: 94 ₪,  207 עמ'.

Check Also

העלמה והלילה

חדש בהוצאת כנרת-זמורה   העלמה והלילה רומן חדש מאת גיום מוסו מצרפתית: אביגיל בורשטיין   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.