יום שלישי , נובמבר 29 2022

חיילים על הקשת

חיילים על הקשת

 

משדר מיוחד של מחלקת התעודה בערוץ הראשון

 

יום רביעי 15.2 בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD

 

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, הבין לפני שנים רבות, שלאוטיסטים יכולות יוצאות דופן ושבאמצעות כישוריהם הם יכולים לתרום רבות לביטחון ישראל. כשהתמנה לתפקיד הרם, נתן צ'ק פתוח ליוזמה החלוצית וכך נולדה תכנית "רואים רחוק" להכשרה ולשילוב אנשים על הקשת האוטיסטית במגוון תפקידים ייחודיים בצה"ל. היום בוגריה מסוגלים למצוא מחט בערימה של שחת, כמו פתח חשוד למנהרת טרור או מחסן סמוי לאחסון נשק בשטח אויב.


הסרט "חיילים על הקשת" בבימויו של רותם אברוצקי ובהפקת מחלקת התעודה של הערוץ הראשון חושף לראשונה את התהליך החלוצי ופורץ הדרך שמטרתו לתת תקווה חדשה לאנשים רבים החיים על הרצף האוטיסטי בארץ ובעולם. חיילים על הקשת האוטיסטית משולבים כיום ביחידות מודיעין סודיות וביחידות חימוש ועתידם פתוח לפניהם במקצועות הללו גם בעתיד אחרי השירות הצבאי.


במאי: רותם אברוצקי.


מפיק: ארן ריילינגר.

עורך: גיל איזקוב.

צלם: אורן בלנקשטיין.


במשדר המיוחד ישולבו גם כתבות על אוטיסטים שאין להם פתרון.

בהגיעם לגיל מבוגר וכשהוריהם מזדקנים, המדינה עדין לא דאגה לפתרונות תעסוקה ומגורים עבורם.

 

יום רביעי 15.2 בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD

תקציר מורחב:

 

המילים בקושי יוצאות מפיו של דן, על ארון הבגדים שבחדרו תלוי דף נייר גדול ותחת הכותרת "לא לשכוח": הוראות ברורות כיצד יש ללבוש את המדים מדי בוקר. לא לשכוח להתגלח, לא לשכוח לגרוב גרביים, לא לשכוח ללבוש גופיה לבנה מתחת לחולצה. ליואב היו שלל בעיות תפקודיות והתנהגותיות, אבל רק אחרי שהגיע לגיל 17, אבחן בבירור כמי שנמצא על הרצף האוטיסטי. הוריו לא העזו לחשוב על העתיד הצפוי לו אחרי גיל 18 ובוודאי שלא חשבו על שירות בצה"ל כאופציה ראלית בעבורו.

 

סרן בת חן פומורצ'וק לא העלתה על בדל דעתה שכקצינה בחיל המודיעין, המתמחה בפיענוח תצלומי אוויר ולוויין, תעמוד יום אחד בראש מדור מיוחד המכשיר חיילים על הרצף האוטיסטי להיות אנליסטים בתחום הפיענוח המודיעיני. למצוא מחת בערימה של שחת: פתח חשוד למנהרת טרור או מחסן סמוי לאחסון נשק בשטח אויב. לפשפש ולפשפש בין מיליוני תצלומים, להתמיד במטרה בלי לאבד את הריכוז וכל זאת בזמן שיא ותחת לחצים מבצעיים. ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, הבין לפני שנים רבות, שלאוטיסטים יכולות יוצאות דופן בתחומים רבים ומגוונים, שבאמצעות כישוריהם יוצאי הדופן הם יכולים לתרום רבות לביטחון ישראל, אולם רק כשהתמנה לתפקיד הרם, הוא יכול היה לקפל אופוזיציות של דעות קדומות באשר לשילובם של אנשים על הקשת האוטיסטית בתפקידים מיוחדים בחיל המודיעין ובצה"ל. טל ורדי, גמלאי של מערכת הביטחון חיפש משמעות חדשה לחייו ותכנן יצירת מסגרת ייחודית שתכשיר אוטיסטים לעסוק בשלל מקצועות שונים וייחודיים מהם יוכלו בעתיד להתפרנס בכבוד. ליאורה סלעי, אמא של עומר ואף היא גמלאית של מערכת הביטחון, חשבה לערוך מחקר גדול באשר ליכולותיהם הייחודיות של אוטיסטים.

 

ראש המוסד הפגיש בניהם, נתן להם את ברכתו ובעיקר צ'ק פתוח להתחיל ביוזמה החלוצית וכך נולדה תכנית "רואים רחוק" להכשרה ולשילוב אנשים על הקשת האוטיסטית במגוון תפקידים ייחודיים בצה"ל.

 

הסרט "חיילים על הקשת" בבימויו של רותם אברוצקי ובהפקת מחלקת התעודה של הערוץ הראשון חושף לראשונה את התהליך החלוצי ופורץ הדרך שמטרתו לתת תקווה חדשה להמוני האנשים החיים על הרצף האוטיסטי בארץ ובעולם.

 

יש לבדוק גם

טריפ של חמלה

טריפ של חמלה סרטו הדוקומנטרי של גיל קרני ברצועת הקולנוע התיעודי של הערוץ הראשון ישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.