יום רביעי , מרץ 29 2023
לוגו חדשות 10

הבועה הפלסטינית

"הבועה הפלסטינית"

סדרת כתבות חדשה: דור ה-Y הערבי בישראל

 

החל מהערב, יום ראשון, 12 בפברואר 2017, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10, סדרת כתבות חדשה של  חן ליברמן – "הבועה הפלסטינית": הצצה אל הדור הצעיר של הערבים, אזרחי ישראל, שעזבו את הישובים שבהם נולדו, ועברו להתגורר בלב תל אביב, במעין "קהילות" תרבותיות-חברתיות.

הסדרה תנסה לעקוב אחר שאלת הזהות-הפוליטית של דור ה-Y בקרב ערביי-ישראל, שחלקו מגדיר עצמו "פלסטיני", ותעקוב אחרי התמודדותם של צעירים אלה עם סוגיות כמו דת, פוליטיקה, גאווה ופמיניזם. עוד תעסוק סדרת הכתבות בקשר שבין הצעירים התל אביבים לבין הצעירים הערבים, שעברו להתגורר בלב העיר.

בפרק הראשון תלווה ליברמן את אנשי "התרבות החדשה" במגזר הערבי, שמציפים דרך האומנות, הקולנוע, המוזיקה והתיאטרון סוגיות שנויות שעומדות במחלוקת בחברת הערבית. במרכז הפרק תבחן ליברמן כיצד הדור הצעיר הערבי, מעצב לעצמו תפיסת עולם ליברלית, כשהוא דן על נושאים רגישים כמו יחסי מין, קהילה להטבי"ת ומעמד האישה, ומה המחיר שאנשיו משלמים על כך בתוך המגזר הערבי.

במרכז הפרק השני יעמדו צעירים וצעירות מהמגזר הערבי בישראל, שעזבו את המגורים בכפריהם ועברו אל הערים הגדולות – חיפה ות"א, והחלו לבנות לעצמם קהילה ליברלית עצמאית. ליברמן תבחן מה המחיר שמשלם צעיר ערבי שמתגורר בת"א בחיפה, והאם הסצנות המתפתחות הללו הן צעד לדו-קיום, או בדיוק להפך – העמקת הקרע בין החברה היהודית לחברה הערבית.

בפרק השלישי תביט ליברמן אל דור ה-Y שהולך ומגדיר עצמו פלסטיני. אנשי מפתח ומעצבי דעת קהל שמערערים על המושג: "ערבי ישראל" ומפיצים את תפיסת עולמם על הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, דרך הרשתות החברתיות, הרדיו, העיתונות ומערכת החינוך.

בפרק הרביעי תפגוש ליברמן את הנשים הפלסטינית, שהפכו עם השנים לסוכנות השינוי בחברה הערבית בישראל:  מה המחיר שמשלמת אישה ערביה שנלחמת בפוליגמיה ובאלימות ובמשפחה, וכיצד נשים אלה מתקבלות בתוך הקהילה הפמיניסטית היהודית?

 

עורך פרק המגזין: דניאל בשך, תחקיר: נדב גליק, צילום: טיראן גואטה ויניב שמואלי
עורכי וידאו: זיו רוזן וחוני סטולר, מפיקה: איריס בסוק

 

יש לבדוק גם

מחוץ לרחם

סדרת כתבות חדשה של חן ליברמן : "מחוץ לרחם" עד כמה המדינה מתערבת בהחלטה האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.