יום רביעי , אוקטובר 17 2018
Home / טלויזיה / פברואר בערוץ ההיסטוריה

פברואר בערוץ ההיסטוריה

פברואר 2017 בערוץ ההיסטוריה

 

"דאעש: מדינת טרור" / ISIS: Rise of Terror

יום חמישי, 9 בפברואר, בשעה 22:30. תעודה בבכורה!  

כיצד הפכה מיליציה מקומית בהנהגת אבו בכר אל-בגדדי, לארגון הטרור מס' 1 בעולם, ולמדינה מטעם עצמה, המסוגלת להוציא לפועל ולהוות השראה לפיגועי טרור קטלניים בכל רחבי העולם? התעודה המרתקת, חושפת את מקורות המדינה האיסלמית, בוחנת את מטרותיה ושאיפותיה, ובוחנת כיצד שיטות המאבק האלימות והמזעזעות שלה הגדירו מחדש את שדה הקרב המודרני במאה ה-21. \\filesrv\Users\Neshemm\My Documents\A+E\HISTORY\2017\ISIS.JPG

 

התעודה כוללת ראיון נדיר עם מגוייס של ארגון דאעש, מייקל "יונס" דלפורטרי, שכיום משוחרר בערבות ונותר איתן בתמיכתו המתמשכת ב"מדינה האיסלמית" וברעיון שהיא מייצגת. הראיון עם דלפורטרי מעניק הצצה נדירה אל תוככי ה"ח'ליפה" (אומת האיסלם), והשקפת העולם האלימה, שהפכה את הפחד מפגיעתו של הטרור, למציאות היומיומית של המאה ה-21.

 

יוצרי הסרט משחזרים מספר נקודות מפתח ואירועים בולטים שהתרחשו בזמן המלחמה של ארה"ב בעיראק, לרבות טעויות אסטרטגיות הרות גורל שביצעו האמריקנים בעת שהותם בעיראק, אשר סייעו לארגון "המדינה האיסלאמית" לצבור כוח, להרחיב את פעילויות הטרור שלה מעיראק לעולם כולו, ולהשיב מלחמה שערה כנגד המערכה הנוכחית של ארה"ב ובעלות בריתה להרוס אותו.

 

כמו כן, התעודה כוללת עדויות של ניצולים ממתקפות הטרור של דאעש, לצד ראיונות עם קובעי מדיניות וקצינים בכירים של צבא ארה"ב, שמכירים מקרוב את הבעיות שמציב דאעש בפני העולם מקרוב: הגנרל ג'יימס "מאד דוג" מאטיס – מזכיר ההגנה החדש בממשלו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ (ולשעבר מפקד כוחות המרינס בעיראק), שני ראשי CIA לשעבר, הגנרל דייויד פטראוס ומייקל היידן, שני שרי הגנה לשעבר – ליאון פאנטה וצ'אק הייגל, ופול ברמר – לשעבר השליח הנשיאותי לעיראק.

 

שידורים נוספים: יום שישי, 10 בפברואר, ב-22:00; שבת, 11 בפברואר, ב-12:30 ו-23:45

 

הנשיא אובמה: במילותיו שלו / The 44th President: In His Own Words

יום רביעי, 15 בפברואר, בשעה 22:25, תעודה בבכורה!

שידורים נוספים: שישי, 17 בפברואר, בשעה 23:45; שבת, 18 בפברואר, ב-12:00 ו-22:30

 

C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\PresidentOwnWords-Heb.jpg

 

ערוץ ההיסטוריה גאה להציג ראיון מיוחד ומרתק, שנערך עם נשיא ארה"ב ה-44, ברק אובמה, המסכם שמונה שנות נשיאות היסטוריות במילותיו שלו, ומשתף אותנו במורשת אותה הוא מקווה כי הותיר לאחר שתי כהונות בתפקיד מנהיג העולם החופשי. הספיישל כולל ראיונות עם היועצים והשרים הבכירים שכיהנו בממשל אובמה, לרבות סגן הנשיא ג'ו ביידן, מזכיר המדינה ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס.

 

הראיון עם אובמה, שנבחר לנשיא ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית בשנת 2008 וירש מקודמו בתפקיד ג'ורג' וו. בוש, שתי מלחמות בעיראק ואפגינסטן לצד משבר כלכלי חסר תקדים, מכסה מגוון רחב של נושאים ששלטו בסדר היום בעת כהונתו כנשיא: רפורמת שירותי הבריאות המהפכנית שיזם; המאבק הבלתי פוסק שניהלו חברי המפלגה הרפובליקנית במדיניותו, ואף בלגיטימיות שלטונו (כולל קמפיין מכוער שנועד להטיל ספק במקום לידתו האמיתי), וכמובן, המצוד המתמשך שניהל הממשל האמריקני עד לחיסולו הדרמטי של מנהיג ארגון הטרור אל-קעידה, אוסמה בן לאדן בפקיסטן.

 

בראיון עומק מרתק, משתף אובמה את הצופים במחשבותיו אודות המצב שבו הייתה ארה"ב בעת שנבחר לנשיא, היכן היא מצויה כיום, ומה העתיד הצפוי למעצמה הגדולה בעולם, תחת הנהגת מחליפו בתפקיד, הנשיא הנבחר דונלד טראמפ.

 

טראמפ: הדרך אל הבית הלבן /  White House TRUMP: Path To The

יום רביעי, 15 בפברואר, בשעה 24:00, תעודה בבכורה!

שידורים נוספים:  יום שבת, 18 בפברואר בשעות 13:30 ו-21:00


\\10.9.5.12\Media PR\PR\תמונות\תמונות להיילייטס\2017\פברואר\History\טראמפ הדרך אל הבית הלבן.JPG

חרף שלל שערוריות בעברו הרחוק והקרוב, ואינספור אמירות מעוררות מחלוקות שנאמרו על-ידו בשנה האחרונה, בגיל 70, דונלד ג'יי טראמפ, נבחר כנגד כל הסיכויים וחרף כל הערכות הפרשנים והסוקרים, לנשיא ארה"ב! לאחר שגבר על שלל מועמדי המפלגה הרפובליקנית, שהתייצבו מולו בפריירמיז בקלות רבה יחסית, טראמפ, שרץ עם סיסמת הבחירות "להחזיר את אמריקה שוב לגדולתה", ניצח את הילארי קלינטון, מועמדת המפלגה הדמוקרטית והפייבוריטית לנצחון, באחת ממערכות הבחירות הסוערות שידעה ההיסטוריה האמריקנית.

 

התעודה המרתקת של ערוץ ההיסטוריה, חושפת את דרכו יוצאת הדופן של הילד מרובע קווינס, שנולד עם כפית נדל"ן בפה, כל הדרך אל המשרה הרמה בעולם. מהיכן צמח הנשיא ה-45 של ארה"ב? מה מניע אותו? מהיכן נובעת האובססיה הבלתי נגמרת שלו לכוח, שליטה  והערצת ההמונים? איזה סוג מנהיג הוא צפוי להיות? ערוץ ההיסטוריה חוקר לעומק את עברו של טראמפ, ממלא פרטים חסרים בביוגרפיה שלו וחושף את האמת מאחורי עלייתו המטאורית לצמרת עולם העסקים כאיל נדל"ן, התרסקותו המטאורית לא-פחות, והקאמבק המפתיע לפסגה. זהו סיפור על אייקון אמריקני, חיי המשפחה הסוערים שלו, האימפריה העסקית שלו, על שאפתנות עצומה והמנגנון הפנימי שמפעיל אותו.

 

חילופי שלטון: נשיאות ארה"ב / Transition of Power: The Presidency

יום רביעי, 22 בפברואר, בשעה 22:30 תעודה בבכורה!

שידורים נוספים: שישי, 24 בפברואר, בשעה 18:50; שבת, 25 בפברואר, ב-13:00 ו-20:15

 

כיצד מתבצעת בפועל העברת סמכויות השלטון בארה"ב בין נשיא שמסיים את כהונתו בבית הלבן, לנשיא שנבחר להחליפו בתפקיד? מה קורה כאשר העברת הסמכויות אינה מתבצעת בצורה חלקה, לפי התכנון הראשוני? באמצעות ראיונות עם פוליטיקאים ששירתו בבית הלבן ומילאו תפקידי מפתח בעת חילופי שלטון נשיאותי, היסטוריונים מומחים ועיתונאים, בוחן הספיישל התיעודי מקרוב את התהליך הדרמטי של חילופי נשיאים בארה"ב והעברת הסמכויות בין ממשלים יוצאים לאלו הנכנסים – החל מבחירת קבינט חדש, עדכון על תדרוכים בטחוניים חשובים וכמובן, העברת המזוודה הנושאת את הקודים הגרעיניים.

 

מעשה דמוקרטי זה של חילופי שלטון, שנוסד בחוקה האמריקאית והתבצע מאז ימי הנשיא הראשון ג'ורג' וושינגטון 43 פעמים, הגדיר למעשה את דמותה ואופיה של האומה האמריקנית, והתרחש גם בעיתות מלחמה, שערוריות ציבוריות או טרגדיות בלתי-צפויות: החל מנשיאים שנרצחו תוך כדי כהונתם, וכלה בנשיאים שנאלצו להתפטר בבושת פנים מהמשרה הרמה בעולם.

 

בשנת 1796, עשרים שנה בלבד לאחר שנוסדה, הנשיא הראשון של ארה"ב, ג'ורג' וושינגטון, האמין כי על מנת שהאומה האמריקנית החדשה תשרוד, יש צורך בחילופים בצמרת השלטון, והיה עליו להוכיח כי אישיות רבת עוצמה שכמותו תוותר מרצונה על כוחה. בבחירות שנערכו באותה שנה, נבחר ג'ון אדמס, לאחר שוושינגטון סירב לכהונה שלישית ברציפות כנשיא. כאשר וושינגטון הוריש את התפקיד לאדמס, הדבר ציין את הפעם הראשונה בהיסטוריה של הפוליטיקה, שנערכה העברה של סמכויות הנהגה בין שני אזרחים, ללא שפיכות דמים.

 

מציאות מן העבר / Found

ימי רביעי בשעה 21:45,  החל מ-15 בפברואר. סדרה חדשה!

שידורים נוספים: ימי חמישי בשעה 22:30

 

מסכת מוות מהמאה ה-19? ברזל סימון עבדים משושלת סינית עתיקה? אבן חרוטה ממלחמת העצמאות האמריקנית? רובה שהשתייך לגנרל קאסטר? גרזן עתיק מאבן מונוליתי?

 

מדי יום, אנשים בכל רחבי ארה"ב מוצאים חפצים ועצמים מסתוריים ובלתי-מוסברים, שמקורם לרוב אינו ידוע. ערוץ ההיסטוריה האמריקני קיבל פניות מאלפי צופים, המחפשים אחר תשובות והסברים לתגליות המוזרות אותם מצאו, קיבלו בירושה מאבות אבותיהם או גילו באקראי בצידי הדרך – בין אם בחצר האחורית של ביתם, או על גדות הנהר המקומי.

 

כעת, בפעם הראשונה, חוקרים מומחים מרחבי ארה"ב יוצאים לשטח, לבחון בעזרת טכנולוגיה פורנזית חדישה ביותר את הממצאים שנתגלו על-ידי אזרחים תמימים. לכל חפץ כזה יש עבר – אך לא תמיד זה שמחזיקי הפריטים צפו אותו. ארכיאולוגים, היסטוריונים ומדענים יגיעו לבתיהם וחצרותיהם של בעלי החפצים הללו, בנסיון לפענח את התעלומה.

 

המדענים הללו יחקרו מקרוב את החפצים שגילו האזרחים, יערכו להם סדרת בדיקות מעבדה מקיפות, ינסו לתארך אותם מבחינה היסטורית ובעיקר יספקו תשובות אמיתיות אודות מקורם של אותם חפצים מסתוריים. לחלק מהחפצים פוטנציאל לשנות את כל מה שאנחנו חושבים על העבר של ארה"ב; ייתכן שחלקם יתגלו כפריטים חסרי משמעות, אך יש גם כמה חפצים שיתגלו כבעלי משמעות היסטורית דרמטית.

 

היסטוריה של בית /Lone Star Restoration

ימי שלישי בשעה 22:30,  החל מ-28 בפברואר, סדרה חדשה!

שידורים נוספים: ימי רביעי בשעה 23:15

 

\\10.9.5.12\Media PR\PR\תמונות\תמונות להיילייטס\2017\פברואר\History\היסטוריה של בית.JPG

 

ברנט האל, המתמחה כבר למעלה מעשרים שנה בשחזורים מדויקים של בתים, בניינים ומוסדות, הוא אדם עם משימה: "להפסיק לבנות דברים חסרי ערך, ולבנות יותר דברים יפהפיים". במשך שנות עבודתו הרבות במקצוע, האל, שכינויו הוא "הלוחש לבתים", הפך למומחה מבוקש ובעל שם, בתחום של שחזור מבנים היסטוריים בארה"ב.

 

יחד עם צוות העובדים שלו בחברת Hull Historical"", שהוא משמש כבעלים ונשיא שלה, האל משלב בעבודתו טכנולוגיה מודרנית וחדישה עם שימוש בשיטות עבודה מסורתיות מהעבר הרחוק, "כמו שבנו פעם".

 

האל וצוותו מפיחים חיים חדשים במגוון סוגי מבנים בעלי חשיבות היסטורית:

 

החל מבית המשפט הישן בפורט וורת', שבו בוץ' קסידי והסאנדנס קיד נכנסו לצרות בימי במערב הפרוע, דרך שחזור פריטים עבור אגודת ההיסטוריה של הבית הלבן, ועד לתכנון, עיצוב ובניין הספריה האמריקנית הקולוניאלית של ברברה סטרייסנד, באחוזתה המפוארת שבמאליבו.

 

כמו כן, האל וצוותו משפצים ומשחזרים בתי אורוות, בנייני מגורים מלפני מאה שנים ויותר ואפילו מסבאה מימי המערב הפרוע. כשכלבו הנאמן רומיאו לצדו, ברנט וצוותו מצילים את העבר הארכיטקטוני של אמריקה, פרויקט אחר פרויקט.


 

במהלך חודש פברואר נציין את האירועים והמועדים הבאים:  

 

75 שנה לרצח אברהם "יאיר" שטרן ב-12/2/1942

 

"יאיר: בדמי תחיי לעד"  יום ראשון, 12 בפברואר בשעות 15:40 ו-20:20

 

תעודה מרתקת הסוקרת את חייו, פועלו ומותו של אברהם שטרן, מנהיג מחתרת הלח"י.

לפני 74 שנה, ב-12 בפברואר 1942 חוסל בדם קר אברהם שטרן ("יאיר" בשמו המחתרתי) ע"י הבריטים בדירת מסתור בלב תל אביב. יאיר שטרן היה איש רב-פעלים ומעללים – משורר, הוגה דעות ומנהיג מחתרת מיתולוגי.
 

חייו הקצרים היו מלאי ניגודים וסתירות – הוא נע בין להט אהבתו הרומנטית לאהובתו רוני, לבין כיסופי מוות והקרבה. לכולם נתן ביטוי בשיריו ובהגותו. שטרן היה רומנטיקן, משורר והוגה דעות חריף קיצוני, בעל דעות מוצקות לגבי גורלו של העם היהודי והדרך הנכונה להשגת מדינה עצמאית לעם היהודי. ייחודו של הסרט, הוא במסע האישי שעורך בנו, יאיר, שנולד חודשים ספורים לאחר הרצח, בשבילי החיים והפעילות של אביו. מסובאלק פולין, בה נולד ב-1907, דרך ירושלים בה למד באוניברסיטה, פירנצה, בה ביקש להשלים את לימודיו האקדמיים, ועד תל אביב, העיר בה בוצעו הפעולות הראשונות של המחתרת הלח"י והדירה בה נרצח לבסוף. 

 

בתחילת מלחמת העולם השנייה, פילג שטרן את האצ"ל (הארגון הצבאי הלאומי) בה היה מפקד בכיר.
שטרן קרא להמשיך את המלחמה בבריטים – ה"הכובש הזר" – גם תוך כדי המלחמה העולמית. כשפיקד על פעולות אלימות נגד הבריטים וניסה לקשור קשר עם גרמניה הנאצית כדי להציל יהודים, הוא נחשף  על ידי הבולשת הבריטית. שטרן ואנשיו נרדפו ועל ראשו הוטל פסק דין מוות, ללא מאסר וללא משפט. תמונותיו ותמונות חבריו הופיעו בכל העיתונים ועל לוחות המודעות. הציבור היהודי נקרא להסגירו לשלטונות תמורת סכומי כסף גדולים. דמותו, פועלו ושירתו היו מופת ומיתוס לח"י בשנות פעילותה, עד להקמת מדינת ישראל . בימוי: יהודה קווה.

 

101 שנה לפרוץ קרב ורדן במלחמת העולם הראשונה ב-21/2/1916

 

מלחמות העולם הראשונה: לשבור מבוי סתום שלישי, 21/2 ב- 20:25, שידור נוסף למחרת ב- 12:30

 

פרק נוסף בסדרה מלחמת העולם הראשונה, שהתחוללה בין 1918-1914, ונהרגו בה למעלה מ-16 מיליון איש. מלחמת התשה חסרת תוחלת מתנהלת בחזית המערבית, הכוללת שניים מהקרבות הבולטים במאה: קרב ורדן והקרב על הסום. אחד הקרבות המרכזיים במלחמה, נערך בוורדן שבצפון-מזרח צרפת. מה שהחל במתקפה גרמנית על שרשרת מוצבים צרפתיים, הפך למלחמת התשה אכזרית שנמשכה עשרה חודשים, בעלת השלכות דרמטיות על המשך המלחמה כולה.

 

יום הולדת 170 לממציא הדגול תומס אדיסון שנולד ב-11/2/1847

 

הגאונים ששינו את העולם: אדיסון נגד טסלה יום שבת, 11/2, בשעות 10:55 ו-16:25

 

סיפור הממציאים המבריקים בעולם, שהתחרו ביניהם במירוץ לפיתוח ההמצאות שישנו את חיינו. תומס אדיסון, מהממציאים המקוריים והפוריים בהיסטוריה המודרנית, אחראי להמצאות רבות דוגמת נורת הליבון החשמלית, הפונוגרף והטלגרף הדו-כיווני. כאשר עוזרו לשעבר, הממציא המחונן ניקולא טסלה, קורא עליו תיגר ומקדם את שיטת "זרם החילופין" לצורך הפצת חשמל, מתפתח בין השניים  קרב איתנים, שתוצאותיו יקבעו איזו שיטת ייצור חשמל תשלוט בעולם.

 

בדוק גם

קמפינג- מהיום בישראל

HOT ממשיכה להביא לכם את הסדרות המובילות בעולם מבית היוצר של לנה דנהאם וג'ני קונר ("בנות")     …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.