יום שני , אפריל 12 2021

שבועיים של במאים

שנה שנייה ברציפות:

בית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר ופסטיבל קולנוע דרום יארחו באמצע דצמבר את "שבועיים של במאים" של פסטיבל קאן  

  • את "שבועיים של במאים" יפתח הסרט "סייקו ראמן 2.0" של הבמאי ההודי  אנוראג קשיאפ שיגיע במיוחד לערב הפתיחה

  • ערב הפתיחה יתקיים ב-11 בדצמבר בסינמטק תל אביב, וב-12 בדצמבר בסינמטק שדרות

  • כל סרטי "שבועיים של במאים" יוקרנו בסינמטק שדרות, תל אביב, ירושלים, חיפה, חולון והרצליה  

  • יוזמה זו היא צעד נוסף בפעילותו של בית הספר ופסטיבל קולנוע דרום לקידום הקולנוע הישראלי לצד מפעלותיו הרבים- פסטיבל קולנוע דרום, סטודיו דרום, וחממת בית הספר לפיתוח סרטים דלי תקציב

  • את "שבועיים של במאים" מוביל זו השנה השנייה ברציפות הבמאי שלומי אלקבץ, ראש מסלול קולנוע בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר

 

"שבועיים של במאים" אחד מאירועי היוקרה של פסטיבל קאן, בו מוקרנים סרטיהם של בכירי הבמאים מכל רחבי העולם, יתקיים זו השנה השנייה ברציפות בישראל, ביוזמת בית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר ופסטיבל קולנוע דרום.  את האירוע היוקרתי ינהל גם השנה ראש מסלול קולנוע בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, הבמאי שלומי אלקבץ, שיזם את הבאתו לישראל.

 

הסרט שיפתח את "שבוע של במאים" בישראל יהיה סרט המתח "סייקו ראמן 2.0", של הבמאי ההודי אנוראג קשיאפ המספר על שוטר צעיר הרודף באובססיביות רוצח סדרתי המעריץ פושע פסיכופת אשר פעל בשנות השישים. קשיאפ, יליד הודו, במאי, תסריטאי, מפיק ושחקן, נחשב לאחד ממובילי הגל החדש בקולנוע ההודי. סרטיו מעוררי המחלוקת וזוכי הפרסים הוקרנו בפסטיבלים רבים בהודו ובעולם.

 

קשיאפ יהיה אורח הכבוד של "שבועיים של במאים", וישתתף בערבי הפתיחה שיתקיימו ביום ראשון, 11 בדצמבר, בסינמטק תל אביב, ולמחרת, ביום שני, 12 בדצמבר, בסינמטק שדרות. אורחים נוספים שיגיעו ל"שבועיים של במאים" הם אן דלסט, אוצרת התכנית, והמפיקה דומיניק וולנסקי.

 

סרטים נוספים שיוקרנו הם שלושה סרטים צרפתיים: "שכיר חרב" של סשה וולף, "חייה של תרז" של סבסטיאן ליפשיץ, ו"טור דה פרנס" של ראשיד דג'יאני, הסרט השווייצי "חייו של קישוא" של קלוס בראס, וסדרת סרטים קצרים מדרום אפריקה במסגרת פרויקט פקטורי. הסרטים יוקרנו עד סוף חודש דצמבר בסינמטקים בשדרות, תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה וחולון.  

 

לדברי ראש מסלול קולנוע בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, הבמאי שלומי אלקבץ, "שבועיים של במאים" הוא אחת המסגרות היוקרתיות והמרתקות שמתקיימות במהלך פסטיבל קאן. היה לי הכבוד להשתתף במסגרת הזו לצד יוצרים נוספים, ולראות כיצד הסרט שיצרתי מקבל את החשיפה הבינלאומית  הראשונה שלו שם, ועם ההכרה הזו המשכתי לפסטיבלים יוקרתיים נוספים. בשנה שעברה לקח על עצמו בית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר להפיק את "שבועיים של במאים". לא ידענו אז עד כמה ימשוך אליו צופי קולנוע, אך לשמחתנו הוא זכה לקהל רחב שנהר לצפות בסרטים ואהב אותו מאוד. אנחנו מקווים שגם השנה נזכה לאותה הצלחה, ושנמשיך ונהפוך את שבועיים של במאים למסורת".  

 

אלה הסרטים שיוקרנו ב"שבועיים של במאים::

סייקו ראמאן  2.0 (הודו 2016)

בימוי: אנוראג קשיאפ

משחק: נוואזדין סידיקי, סוביטה דוליפלה, ויקי קאושל

מומביי. רגאבן הוא שוטר צעיר היוצא במרדף אובססיבי ללכידתו של ראמאן, רוצח סדרתי המרותק למעלליו של פסיכופת נודע לשמצה משנות השישים. בתוך מאבקם חסר הרחמים לא ניתן לזהות מי הוא הצייד ומי הוא הטרף.

זמני הקרנה:

סינמטק תל אביב 11.12 21:00 , אירוע פתיחה שבועיים של הבמאים.

סינמטק שדרות 12.12 19:30 אירוע פתיחה שבועיים של הבמאים.

סינמטק ירושלים 13.12 18:00

 

 

שכיר חרב (צרפת 2016)

בימוי: סשה וולף

משחק: איליאנה זבת', לורן פקיאיואטאו, פטלו סילו

סוואן, צעיר ממוצא וואליזי מקלדוניה החדשה, יוצא כנגד רצון אביו ונוסע לשחק רוגבי בצרפת. כעת הוא אחראי לגורלו בצד השני של העולם. מסעו ייקח אותו במסלול שיגרום לו לגלות שיש מחיר להצלחה.

זמני הקרנה:

סינמטק תל אביב 13.12 21:00

סינמטק חיפה 17.12 21:00

סינמטק ירושלים 12.12 19:00

 

 

חייה של תרז (צרפת 2016)

בימוי: סבסטיאן ליפשיץ

משחק: תרז קלרק

תרז קלרק,  אחת מגדולות הלוחמות אשר עמדה בחזית המאבק להתיר הפלות ועד מאבקים לשוויון זכויות בין גברים לנשים וזכויות הלהט"בים. מביטה בעין רגישה על חייה אהבותיה ומאבקיה לאור מחלתה הסופנית. ביד עדינה סבסטיאן ליפשיץ עוקב אחרי מחשבותיה ומתעד את ימיה אל מול סופה.   
 

זמני הקרנה:

סינמטק הרצליה 14.12 19:00

סינמטק תל אביב 15.12 22:00

סינמטק חיפה 17.12 21:00

סינמטק שדרות 22.12 18:00

סינמטק ירושלים 21.12 19:00

 

טור דה פראנס (צרפת 2016)

בימוי: ראשיד דג'ייאני

משחק: ז'ראר דפרדייה, לואיז גרינברג, מאבו קויאטה

פארהוק הוא ראפר בן 20. לאחר מעשה אלימות עם יריב, הוא נאלץ לעזוב את צרפת לזמן מה. בילאל המפיק שלו, מציע לו להיות הנהג של אביו, סרג', במסע בנמלי צרפת, בעקבותיו של הצייר הקלאסי ג'וזף ורנה. למרות פערי הגיל והתרבות, נוצרת חברות לא אופיינית המסתיימת במרסיי בקונצרט אחרון של פיוס.
 

זמני הקרנה

סינמטק תל אביב 14.12 21:00

סינמטק ירושלים 14.12 18:45

סינמטק חיפה 16.12 21:30

סינמטק שדרות 25.12 19:15

סינמטק חולון 28.12 20:30

 

 

סרטים קצרים מדרום אפריקה

SOUTH AFRICA FACTORY

הפקטורי הוא פרוייקט ייחודי השואף להציג כישרונות חדשים בזירה הבינלאומית ומאפשר לבמאים צעירים לעבוד ביחד וליצור סרטים. השנה נוצרו ארבעה סרטים קצרים שביימו ארבעה צוותים המורכבים מבמאים דרום אפריקאים ובינלאומיים. שמונת הבמאים תיקשרו באמצעות סקייפ והוקצבו להם חודשיים לכתוב וליצור ביחד סרט. לאחר מכן במשך חודש, צולמו הסרטים ברחבי דרום אפריקה.

 

גאיו רוחו (דרום אפריקה/ ארגנטינה 2016)

בימוי: זאמו מקוואנאזי, אלחנדרו פאדל

משחק: ג'רמיה מוקופנג, לוסון אובאני, טפאדווה מגווירו

מלון נשכח. שתי קבוצות של גברים לכודות במבנה מעידן אחר. למה הם אינם יכולים לעזוב את המקום? איננו יודעים. תרנגול אדום-שחור חולק איתם עדויות קרב, מלחמה ערטילאית, סיוט.
 

לוקוזה (דרום אפריקה/ צרפת 2016)

בימוי: זי נטולי, איזבל מאיור

משחק: טמבלטו מנקובה, ת'וסו מבדה, המילטון דלמיני

 

ת'מבה חי עם אביו ליד בית הזיקוק המקומי. הוא מאוהב בסתר בקאניה, חברתו הטובה היוצאת  עם נהג משאית שמבטיח לה עתיד בטוח. ת'מבה צריך להילחם  כדי לכבוש את ליבה  והוא מוכן לעשות זאת גם אם זה צעד אחד רחוק מדי.
(17 דקות, זולו, תרגום לעברית ואנגלית)

 

פאראיה (דרום אפריקה/ ארגנטינה 2016)

בימוי: שיטל מגן, מרטין מורגנפלד

משחק: מישקה פטייפל, יימי אלאי, מפומללו בולוז

בלב המולת ההישרדות בעיר. בחורה צעירה נודדת בין עבודות. אחת מהן נטועה בעברה והשנייה מבטיחה לה עתיד. משהו אינו נוכח, נעדר, בלתי מושג.
 

 

החיה (דרום אפריקה/ ברזיל 2016)

בימוי: סמנתה נל, מייקל וורמן

משחק: קולאני מסקו, לולק מלנזי, מודיס סקגוטה

יום רגיל בשבט הזולו. שאקה הכוכב מביע את תסכוליו לחבריו בזמן שהוא יושב בתצוגה עבור תיירים. סובלנותו נמתחת  ומחאתו מקבלת מימדים שייקספיריים.
(17 דקות, זולו, תרגום לעברית)

 

זמני הקרנה:

סינמטק תל אביב 18.12 21:30

סינמטק שדרות 18.12 18:00

 

חיי כקישוא (שוויץ/צרפת 2016)

בימוי: קלוס בראס

קולות: גספר שלאטר, סיקסטין מוראט, פולי ז'אקו

קישוא רק בן 9 וכבר ידע הרבה צער בחייו הקצרים. אחרי מות אימו קישוא נשלח למוסד לילדים ובעזרת שוטר חביב בשם ריימונד והידידים שהוא רוכש, קישוא מתחיל להאמין שהוא לא לבד בעולם. הסרט זכה בפרס הסרט הטוב בפסטיבל אנסי לאנימציה. סרט שנון הצובט את הלב כשהוא מאזן מלנכוליה והומור .
 

זמני הקרנה:

סינמטק תל אביב 12.12 21:00

 

 

על "השבועיים של הבמאים"

אחת התוצאות של מאורעות הסטודנטים בצרפת, במאי 1968, היתה הקמת מסגרת ''השבועיים של הבמאים'' בפסטיבל קאן. במהלך שנות השבעים, ''השבועיים של הבמאים'' ביססו את מעמדם כקטגוריה נועזת המהווה מעין מעבדה של כשרונות לקולנוע של מחר. במאים רבים שהציגו את סרטם הראשון או השני ב''שבועיים של הבמאים'' מצאו לאחר מכן את מקומם בתחרות הרשמית והפכו לדמויות מובילות בקולנוע העולמי ובהם: וורנר הרצוג, ריינר וורנר פסבינדר, ג'ורג' לוקאס, מרטין סקורסזה, ג'ים ג'ארמוש, קן לואץ', מיכאל הנקהֿ, שאנטל אקרמןֿ ספייק לי, האחים דארדן ועוד.

זו מסגרת לא תחרותית, המציגה כעשרים סרטים חדשים מכל העולם וכן סדרה של סרטים קצרים.

 

‫''שבועיים של הבמאים'' הציגו לאורך השנים סרטים ישראלים רבים וסייעו להם להגיע למרכז התודעה של הקולנוע העולמי. ב-2009 הוצג בה ''עג'מי'' של סכנדר קובטי וירון שני, ב-2013 נבחר ''כנס העתידנים'' של ארי פולמן לסרט הפתיחה של מסגרת זאת, וב-2014 הוצגו בה לראשונה שני סרטים ישראלים: ''גט'' של רונית ושלומי אלקבץ, ו''את לי לילה'' של אסף קורמן. ‬

 

מאז 2011 משמש אדוארד ויינטרופ, מבקר הקולנוע לשעבר של העיתון ''ליברסיון'', כמנהל אמנותי של ''השבועיים של הבמאים''.

 

רקע:

ביה"ס לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר מציע תכניות לימודים לתואר ראשון ושני מסלולי תואר שני: עיוני ומעשי. בתכנית לתואר ראשון מתכונת ארבע-שנתית כמקובל בבתי הספר המובילים בעולם. לבחירת הסטודנטים שישה מסלולי התמחות: טלוויזיה, קולנוע, אנימציה, תסריטאות, מוסיקה ועיצוב פס-קול, תנועה ומחול למסך. ביה"ס מקיים מדי שנה פסטיבל בינלאומי- 'קולנוע דרום'. הבוגרים זכאים לתואר ראשון BFA באומנות הקול והמסך המוכר על ידי המל"ג ואוניברסיטאות בחו"ל. מדי שנה משתתפים עשרות סרטים בהפקת הסטודנטים בפסטיבלים בינלאומיים בארץ ובעולם.

 

מסלול לימודי הטלוויזיה מציע התמחות בפיתוח הפקה ובימוי של תכניות טלוויזיה ופורמטים חדשניים. לרשות הסטודנטים עומדים אולפן טלוויזיה מקצועי, ניידת שידור, אולפני סאונד, אולפני עריכה ומערך הפקה הכולל נגריית תפאורות, מחסני תלבושות ועוד.

 

התכנית לתואר שני בקולנוע הפקה ותיאוריה היא אחת מבין שתי תכניות הפועלות בארץ. הסטודנטים יכולים לבחור בין כתיבת סרט עלילתי ו/ או הפקת סרט עלילתי. במסלול התיאורטי קיים שיתוף פעולה עם אונ' חיפה להמשך לימודים מחקריים לתואר שלישי. במהלך הלימודים קיימת אפשרות לסטודנטים לצאת ללימודים בחו"ל במסגרת שיתופי פעולה עם בתי ספר באירופה.

 

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

 

Check Also

בהלת הקורונה: פסטיבל קאן נדחה, אבל…

   די מדהים, אבל מנהלי פסטיבל קאן כנראה לא מבינים , היכן הם נמצאים.   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.