יום ראשון , אוגוסט 1 2021
הערוץ הראשון, לוגו

מת ובועט

מת ובועט

על מקומו של פרויד בחיינו

 

סרטו התיעודי של הבמאי צחי שיף ("אל תוך הרשת האפלה") בעריכת עפרה אברמוב

 

רצועת "הסיפור האמיתי", יום שלישי 1.11 בשעה 21:00 בערוץ הראשון

יש אומרים שהוא גאון שהקדים את זמנו במאה שנים ושחרר את האנושות מכבלי הפוריטניות. אחרים טוענים שמדובר בנוכל ערמומי ותאב-בצע ששדד מחקרים מקולגות. בסרט התיעודי "מת ובועט" נחשף אביו-מולידו של הלא-מודע: קבלו אותו – זיגמונד פרויד.

רבים משתמשים במטבע הלשון "מה היה אומר על זה פרויד?", רק שלרבים אין מושג עליו או על השפעתו עלינו. בעת שמלחמות פרויד ניטשות זה כמאה שנים בין תומכיו ומבטליו, סרט חדש של הבמאי צחי שיף ("אל תוך הרשת האפלה", פסטיבל ירושלים) מגיש חשיפה עמוקה, ממוסמכת ומבוססת של פרויד ומשנתו, עם מרואיינים מרחבי העולם ומאסכולות שונות. המסקנה היא אחת: מיקומו של פרויד בחברה, בתרבות, בלשון ובחיים – בלתי ניתן לערעור.

אם נרצה או לא נרצה, אם נהיה מודעים ואם לא נהיה מודעים – פרויד קיים בתוכנו ועקבותיו ניכרים היטב בכל היבט בחיינו: תרבות ואומנות, פוליטיקה והנעת המון, כלכלה וצרכנות, לא-מודע ובעיות הנפש, שפה מדוברת ופליטות פה פרוידיאניות, הומור ויגון, חלומות ומציאות, היפיז-סיקסטיז ושלום עולמי, חינוך ותקשורת, אינדיבידואליות וסלפי, קולנוע וספרות, מדעי המח ומשפטים.

הסרט זרוע הומור ושנינות המבטאים את העובדה שפרויד כתב את אחד הספרים היותר-חשובים על הומור. בסרט משובצות אילוסטרציות פרועות, וביניהן עבודות אומנות של 16 אמנים ישראליים מבטיחים. העבודות נעשו במיוחד עבור הסרט בהשראת עבודותיו הנועזות של האמן הבינלאומי הורסיו קארדו מבואנוס איירס, שסולד מפרויד ותורתו וחי תחת מתקפות חוזרות של מעריצי פרויד. לא בכדי מוזכר מוצאו: בואנוס איירס, בירת ארגנטינה, היא המובילה בעולם במספר המטפלים והמטופלים בפסיכואנליזה פרוידיאנית.

הפילוסוף הצרפתי מישל אונפריי, תושב פריז – הסגנית הראשונה של בואנוס איירס במספר המטפלים והמטופלים בפסיכואנליזה – ומכוכבי תכניות האירוח של הטלוויזיה בצרפת – חובר לקארדו במסע דוקומנטרי שנועד לקעקע את פרויד והתיאוריות שלו.

בחזית מולם: מרואיינים מתחומים מגוונים וממוסדות אקדמיים מובילים בעולם – מארבע יבשות ובארבע שפות. כל אחד מהם מוביל מהלך המצביע על היות מורשתו של פרויד טבועה בנו באורח שנעשה בלתי ניתן לעקירה – על החיובי ועל השלילי שבה.

הסרט, על עבודות האומנות שבו, וכל מה שסביבו – האתר, התערוכה הקבוצתית, הויקיפדיזציה, הראיונות המלאים והפורום – כל אלה מתכנסים לכדי יחידה אחת שלמה שמעניקה חוויה אינטלקטואלית, בידור והנאה.

רצועת "הסיפור האמיתי", יום שלישי 1.11 בשעה 21:00 בערוץ הראשון

יש לבדוק גם

בתפקיד עצמם

בתפקיד עצמם סרט דוקומנטרי מאת מיכל כהן על אנסמבל ציפורלה יום ראשון 7.5 ב-21:00 בערוץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.