יום שישי , יולי 30 2021
גאולה מאת יוסי אדלר אולסן

גאולה

חדש בהוצאת כנרת

גאולה

הספר השלישי בסדרת מדור Q

יוּסי אדלר אולסן

מאנגלית: ארז אשרוב

 

זוכה פרס מפתח הזכוכית לסופר המתח הסקנדינבי הטוב ביותר 2010

(שהוענק בעבר גם ליו נסבו, סטיג לארסן והניג מנקל)

אבל פרס הקוראים משמח אותו יותר.

 

 

הבלש קארל מרק מקבל לידיו מכתב בבקבוק, המכתב ישן ובלוי והאותיות ששרדו נכתבו בדם. תוכן המכתב הוא זעקה לעזרה משני אחים שנחטפו ומוחזקים במחסן סירות ישן, הם  אינם מצליחים להשתחרר אבל אחד מהם הצליח לשלוח את הבקבוק. מי הם האחים ומדוע איש לא דיווח על היעדרותם? האם הם עדיין בחיים?

במהלך החקירה פוגש קארל את מיה שלכודה בנישואים נטולי אהבה וחום. בעלה נעדר תכופות אבל לא אומר מה יעד נסיעתו וכמה זמן תארך. היא מחכה ובודה סיפורים,  מממציאה תרחישים ומשתגעת לאט-לאט, אולי משום שהיא חוששת שהמציאות עולה על כל בדיה מזעזעת שהיא מצליחה לדמיין. האם יצליח קארל למצוא היכן כלואים האחים ומי עומד מאחורי חטיפתם?

 

על הסדרה: קארל מרק, בלש מבריק וטיפוס שקשה לעבוד אתו, לא ציפה שיבעטו אותו למעלה אבל כשהקידום הוביל אותו אל קומת המרתף, העניינים התבהרו. קארל קיבל לידיו את מדור Q, השוכן במרתף ומתעסק בתיקים לא פתורים. הוא מקבל כשוליה את אסד, מהגר סורי תאב ידע עם יכולת אלתור וכשרון מפתיע לבישול. החיבור שבין הצמד המוזר הזה מזכיר את הזוגיות ושיתוף הפעולה המקצועי שבין שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון.

 

בסדרת מדור Q נכתבו 6 ספרים (בסיום הסדרה יהיו 10), אישה בכלוב הספר הראשון בסדרה ראה אור בדנמרק ב-2007 (ובארץ ב-2012) מאז נקנה ע"י 40 מדינות. כל אחד מספרי הסדרה מכר יותר מ-3 מיליון עותקים, היה בראש רשימות רבי המכר באירופה יותר משנה. הספרים היו רב-מכר גם בארץ.

 

אישה בכלוב (הספר הראשון בסדרה): קארל ואסד חוקרים את התיק הראשון שלהם כמדור Q: היעלמותה של מרטה לינגו, פוליטיקאית יפיפייה בעלת דעות פרובוקטיביות שנעלמה לפני חמש שנים ללא עקבות. זאת הפעם הראשונה שהתמזל מזלה של מרטה בחמש השנים האחרונות. מאז שנעלמה כלואה מרטה בחושך מוחלט ובאור מעוור לסירוגין, עם תפריט קבוע וקצוב, ללא יכולת לאמוד את הזמן שחלף. היא נלחמת בקרב שנשבעה לנצח בו, על שפיותה ועל  שמירת צלם אנוש. קארל ואסד אינם מודעים לעובדה שהשעון מתקתק וכי יום מותה של מרטה קרב.

 

הציידים (הספר השני בסדרה): על שולחנו של קארל מרק מופיע באופן מסתורי תיק רצח של אח ואחות. אלא שהרצח התרחש לפני עשרים שנה, התיק פוענח והרוצח מרצה את עונשו. מי הניח את התיק על שולחנו של קארל ולמה? קימי היא אישה חסרת בית ועתירת סודות. אם תישאר במקום אחד לאורך זמן, הציידים ימצאו אותה וישתיקו אותה. לנצח. קארל מבין שהמפתח לפיצוח התיק המאובק שעל שולחנו נמצא בידיה של קימי. הוא גם יודע שהמרדף כבר החל והציידים קרובים מאי פעם. השעון מתקתק ויש שתי דרכים לסיים את המרדף. רק באחת מהן קימי תישאר בחיים.

 

יוּסי אדלר אולסן נולד בקופנהגן 1950, יוּסי היה הכינוי שאמו קראו לו מלידתו ולא שמו הרשמי, אך בגיל חמש המשפחה פנתה לרשויות הפנים והפכה את "יוּסי" לשם רשמי. הוא למד קולנוע, סוציולוגיה ורפואה (את למודי הרפואה עזב כי לא מצא חן בעיניו שחבריו תולים מעילים על איברים בחדר הדיסקציות). היה עורך וכמו"ל, והחל לכתוב ספרי מתח בגיל מאוחר יחסית (הראשון בגיל 47) לאחר שכתב וערך בשנות ה-80 מספר ספרים בנושא קומיקס וקולנוע (שעדין נמכרים בדנמרק) הוא היה הבעלים של חנות לספרים וקומיקס יד שנייה ולאספנים.

הוא החל לכתוב מותחנים פוליטיים בינלאומיים, אך חברים רמזו שכדאי לו להתמקד במותחנים מקומיים, כך עשה והצעד הוכיח את עצמו. עם זאת הוא לא אוהב שמשווים אותו לסופרי מתח סקנדינבים אחרים (לרסון, נסבו או מנקל) וטוען כי בספריו יש למצוא עלילה ייחודית בשילוב הומור ולאו דווקא מלודרמות אפופות בטון מדכדך ואפרורי שבדרך ניתן למצוא בספרות המתח הסקנדינבית.

 

511 עמ' 96 ₪

 

יש לבדוק גם

בואו נדבר על זה: “איש שטח” מאת ג’ון לה קארה

   יש משהו מרענן ב"איש שטח" של ג'ון לה קארה.   אחרי שפופ טארטס גמע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.