יום שני , אוגוסט 3 2020
לוגו חדשות 10

קרב על אמריקה

סדרת כתבות מיוחדת של נדב איל, עורך חדשות החוץ:

קרב על אמריקה

מסע לארה"ב בין הסוגיות שקורעות את החברה האמריקנית רגע לפני הבחירות

 

החל מיום ראשון הקרוב, 30.10.2016, תשעה ימים לפני מועד הבחירות לנשיאות ארה"ב, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10, סדרת כתבות מיוחדת של עורך חדשות החוץ, נדב איל – "קרב על אמריקה", במהלכה מגיע איל לארבע מדינות בארה"ב בעקבות הסוגיות הנפיצות ביותר שמסעירות אותן. איל בוחן בדרך זו את השסע האדיר שנפער בלב החברה האמריקנית בין מה שהולך ומסתמן כשתי חברות שונות, המנהלות קרב על דמות האומה.

בעקבות סדרת הכתבות המדוברת "טראמפ-לנד", שבחנה את עלייתו המטאורית של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, ועל רקע מערכת הבחירות הסוערת שהגיעה בסוף השבוע לשיא חדש עם חידוש חקירת פרשת המיילים של הילארי קלינטון, יתמקד איל במסגרת הסדרה בסוגיות היסודיות שמלוות את הבוחר האמריקני בדרך אל ההצבעה – תפוצת  נשק, הזכות של אישה על גופה, משבר התשתיות החמור וההאטה הכלכלית שיצרו משבר אמון בין אמריקנים רבים לבין השלטון הפדרלי.

בפרק הראשון בסדרה יתמקד איל בקרב על אחזקת הנשק באמריקה, ויפגוש חברי מיליציה במדינת מישיגן, שמתאמנים מדי שבוע בנשק חי, לבושי מדים – ורואים בזכותם להחזיק נשק ולהגן על עצמם בעת הצורך, זכות בסיסית כאזרחים אמריקנים. עוד בפרק – ביקור בעיירה סנדי הוק, בה התרחש אירוע הירי ההמוני בבית הספר היסודי, שגבה 27 קורבנות.

בפרק השני  בסדרה: דטרויט – העיר שפשטה את הרגל, מנסה כעת להשתקם ומשקפת את סיפורן של הערים במדינות הפנימיות בארה"ב, שסובלות יותר מכול מקריסתה של התעשייה האמריקנית – על התמיכה בערים אלה נאבקים המועמדים לנשיאות קלינטון וטראמפ.  

בפרק השלישי בסדרה: פלינט – למעלה משנתיים זרמו בברזי התושבים, רובם אפרו-אמריקנים, מים מזוהמים, מסכני חיים, אך לתושבים נאמר שוב ושוב כי אפשר לשתות את המים. מאז התפוצצות הפרשה, שהפכה לחלק מהדיון במערכת הבחירות לנשיאות, עדיין לא שוקמו מערכות המים במקום.

בפרק הרביעי: הקרב על זכויות הנשים –  המאבק בין מחנה ה-PRO LIFE וה-PRO CHOICE בארה"ב והמשבר העמוק בין מי שמאמין כי זכותה של אישה לבחור לבדה האם לקיים היריון או להפסיקו, לבין אלה שרוצים לכפות את המשך ההיריון –  קרב אמוציונאלי שמשסה את חלקי הציבור האמריקני זה בזה.

קרב על אמריקה – סדרת כתבות של נדב איל

עורך פרק המגזין במהדורה המרכזית: טל מוסקוביץ', מפיקה: יונת דרור, תחקיר: ענבר גולן

צילום: טירן גואטה, עריכת וידאו: חן לוטקין וחוני סטולר

דסק חוץ חדשות 10: ענת וובנובוי, אלון מיטלפונקט ודני מולכו

Check Also

פייק דיאט

החל מהשבוע בחדשות עשר סדרת כתבות חדשה של נגה ניר-נאמן  "פייק דיאט" הצד האפל של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.