יום שני , אוגוסט 3 2020
ווסטוורלד, באדיבות yes ו-HBO

בואו נדבר על זה: ווסטוורלד עונה 1 פרק 5

קיבלנו קצת תשובות בפרק הזה, לא?

נדמה לפופ טארטס שהתקבלו כמה תשובות מעניינות ביותר.

הראשונה- כמה זמן קיים הפארק?

משיחת ה”אנליסיס” בין דולורס לפורד אנו למדים שהיא שוחחה באחרונה עם ארנולד ביום שזה התאבד, לפני כמעט שלושים וחמש שנה. אנחנו יודעים מפורד שארנולד התאבד רגע לפני פתיחת הפארק, כך שהפארק פעיל במשך שלושים וארבע שנה פלוס מינוס.

שנית- פורד והאיש בשחור מכירים , ומכירים זמן רב. זה הגיוני, כי “האיש בשחור” אכן דיבר בעבר על כך שהוא מגיע לפארק כבר יותר משלושים שנה. ובהתחשב בעובדה שהוא בעל אמצעים כלכליים אדירים, הגיוני שהאיש בשחור נתקל בעבר בפורד. השיחה ביניהם כללה איומים מרומזים, ובעיקר הבנה של פורד שהאיש בשחור מתקרב אל המבוך ואל פתרון החידה העמוקה שבבסיס ווסטוורלד.

במקביל פורד צריך להתמודד עם הבעיות שגורם לו “הקול הפנימי” ששומעים חלק מהמארחים. ובראשם דולורס. פורד כבר מבין שהקול מכונה “ארנולד” ושהוא נמצא אי שם, בין הררי שורות הקוד ועדכוני התוכנה הרבים, גם שלושים וארבע שנה אחרי ההתאבדות של ארנולד.

כשהוא משוחח עם דולורס, היא מודה שארנולד הורה לה להרוס את המקום הזה, קרי את ווסטוורלד. היא משקרת לפורד לגבי קשר עדכני שהיה לה עם ארנולד.

כשהוא עוזב את המעבדה היא אומרת לחשיכה : “לא סיפרתי לו, הוא אינו יודע”. היא מדברת אל ארנולד, מן הסתם.

אלא שדולורס חושבת שהיא משתגעת, כי היא לא באמת מבינה מה קורה לה. היא חווה הזיות וחלומות שונים, שבמרכזם הירי בעיירה סוויווטר מלפני כמה פרקים, ומגדת עתידות שמגישה לה קלף ועליו איור המבוך, ולאחר מכן מגדת העתידות הופכת להיות היא עצמה. בהזדמנות אחרת היא שומעת את הקול הפנימי, קולו של ארנולד, פוקד עליה: “מצאי אותי”.

ולשיא ההתנהגות המוזרה היא מגיעה כשהיא שולפת אקדח ומחסלת בבת אחת כמה מארחים רעים, וכך מצילה את בילי ואותה מידיהם. ילדת חווה פשוטה ותמימה, עלק.

עוד תשובה מעניינת מתקבלת באשר ליחסים בין לוגאן לבילי , ולקשר של לוגאן לווסטוורלד- בכניסה לעיר החטאים פארייה מגלה לוגאן לבילי, שהחברה שלו שוקלת לרכוש נתח גדול יותר מפארק השעשועים. בילי, עדיין בילי המתוק והתמים, זועם על לוגאן שמתייחס אל דולורס כמו אל בובה, והם נגררים לעימות פיזי, כאשר לוגאן מטיח בבילי שהוא אדם משעמם ואומלל בחיים האמיתיים.
בילי, בתגובה, לא ממהר לסייע ללוגאן כשהוא נקלע לצרה עם כמה מארחים אלימים. באופן תמוה נראה שהם ממש יכולים לפגוע בו, וזה בהחלט מוזר בהתחשב בחוקי הפארק.

ויש כמובן את עניין לורנס. בתחילת הפרק האיש בשחור נפטר ממנו באכזריות, ומשתמש בו לבצע עירוי לטדי הפצוע קשה.

בהמשך הפרק לורנס צץ שוב, הפעם כאלונזו, הבנדיט ששולט בפארייה, ומנסה לרמות את בילי ולוגאן ואת החיילים המורדים.

ההופעה הכפולה הזאת של לורנס בפרק, כמו גם הסצינה שבה בילי הורג לראשונה אנשים לא חמושים, ולאחר מכן נוטש את לוגאן לצרותיו, מחזקות את התיאוריה שהסדרה נעה בשני צירי זמן- ההווה, כלומר הציר של האיש בשחור, והעבר, שבו בילי הוא עדיין בילי התמים ועדיין לא הפך לאיש בשחור.

לכאורה התיאוריה הזאת נראית כרגע נכונה, אבל אין לדעת, נכונו לנו עוד הפתעות בדרך.

לא נשכח כמובן את ההתעוררות המבהילה של מייב בחדר הטיפולים, והדיבור שלה אל פליקס, ה”קצב” שמנתח אותה אבל חולם בסתר להיות מתכנת קוד. “שלום פליקס, הגיע הזמן שנדבר”- היא אומרת בקול סמכותי. קולו של ארנולד?

ויש גם את העניין הקטן של אלסי, הסגנית של ברנרד, שמגלה בעיה גדולה מאוד: מישהו השתיל טכנולוגיה לווייינית בתוך המארח שניסה להרוג אותה.

סביר להניח שהמארח היה נשלח למשרפה, ולאחר מכן הטכנולוגיה הייתה מוברחת החוצה.

כלומר: מישהו מנסה להבריח מידע מווסטוורלד לגורם חיצוני כלשהו.

יש לנו חפרפרת!

בואו נציץ אל המשך העונה

Check Also

מהלילה בארה”ב: INVISIBLE STORIES

סדרת אנתולוגיה חדשה מבית “HBO אסיה” תעלה הלילה בארה”ב. שישה פרקים, על מהגרי עבודה בשכונת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.