יום שני , פברואר 6 2023
ווסטוורלד עונה 1, באדיבות yes

בואו נדבר על זה: ווסטוורלד עונה 1 פרק 1

אוקיי.

פופ טארטס חופר לכם על "ווסטוורלד" באופן סדיר כבר כשנה, ועכשיו הוא סוף סוף צפה בפרק הבכורה.

ואם גם אתם צפיתם בו- אתם מוזמנים להישאר ולקרוא עד הסוף.

אם טרם השלמתם הצפייה, ומדובר בפרק ארוך חברים, אז כדאי שתניחו לפי שעה לפוסט הזה, כי הוא יכיל קלקולונים לרוב.

אוקיי?

אוקיי.

עד כאן אזהרת הקלקולונים.

עכשיו לכמה משפטים כלליים לפני שנצלול פנימה:

במקרים רבים מדי בשנים האחרונות, סדרות של HBO , בעיקר סדרות דרמה, כשלו כבר במהלך פרק הפיילוט. פרק הבכורה.

את "וייניל" פופ טארטס עזב בערך עשרים דקות אחרי תחילת הפרק הראשון, כי לא הבין מה לעזאזל רוצים ממנו.

פרק הפתיחה הוא אולי הפרק החשוב ביותר בתולדותיה של סדרה חדשה, בוודאי בעולם שבו אנו חיים, עולם שבו רושם ראשוני נוצר לעיתים תוך שניות, גג דקות ספורות, ולמחוק אותו קשה עד בלתי אפשרי.

לכן פרק הבכורה של סדרת דרמה חדשה, בוודאי סדרת מדע בידיוני עם עלילה מורכבת כמו "ווסטוורלד", חייב להיות טוב, ואפילו טוב מאוד.

איננו סובלים בימים אלה ממחסור בטלוויזיה טובה, בוודאי בצד של הדרמות. אין לנו בעיה למצוא עוד עשרות, כן עשרות סדרות טובות אחרות לצפות בהן.

אם ווסטוורלד לא תקסים אותנו במהירות ותעורר אותנו לחשוב- היא תיכשל.

לכן אולי יותר מכל הררי המילים שיבואו בהמשך, משפט הסיכום הפותח של פופ טארטס את פרק הבכורה צריך לספק לכם הקוראים את המניע להמשך: לראות או לא לראות את העונה הראשונה של ווסטוורלד.

חשוב מאוד להדגיש- פופ טארטס כותב את הפוסט הזה אחרי שצפה בפרק הבכורה בלבד, אין לו מושג מה קורה בהמשך. זה כלל ברזל שפופ טארטס אימץ לעצמו מימיו הראשונים של האתר- ביקורת נכתבת על בסיס הפרק שנצפה, בלי ידיעה על הפרקים הבאים. רק כך אפשר יהיה לחזור אחורה לפוסטים ולדעת האם הניחושים היו נכונים, האם התחלנו כאכזבה והשתפרנו או התחלנו כהבטחה גדולה ואיכזבנו.

אז מה חשב פופ טארטס על פרק הבכורה של ווסטוורלד?

היה מעניין, היה מרהיב עין, בהחלט מסקרן לדעת מה יקרה בהמשך, ולמרות קו העלילה הראשי הדי בנאלי- אנדרואידים שמשהו משתבש בתיכנות שלהם ומתחילים לתהות על מהות קיומם ועל חירותם- יש פה מספיק חומרים מקוריים כדי להחזיק עונה שלמה, ואולי גם עונות נוספות.

ועכשיו לפרטים הקטנים.

ווסטוורלד הוא פארק שעשועים ענק, שמבקריו הם אנשים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש כרטיס ולבלות בו כמה ימים.

הפארק מעוצב כעיירה וסביבותיה במערב הפרוע, וכל השוכנים בו הם אנדרואידים , "מארחים" בלשון המקום, שנראים ומתנהגים בדיוק כמו בני אדם, אבל הם אנדרואידים משוכללים שנוצרים במעבדה.

המארחים יכולים לפגוע אחד בשני אבל לעולם לא לפגוע באורחים, שהם אותם עשירים שרכשו כרטיס כדי ליהנות ממה שיש לפארק להציע.

ומה מציע הפארק? כל מה שאתם יכולים להעלות בדעתכם בעולם המערב הפרוע: מרדף אחרי פורעי חוק, דו קרב אקדחים, וכמובן בתי מרזח עם זונות מרהיבות עין שיעשו כל מה שתבקשו.

המארחים נמצאים כאן כדי לספק את כל תאוותיהם של בני האנוש המתארחים בפארק, ולמרבה הצער בסופו של דבר בעולם ללא כללים האורחים ירצו או לירות בך או לזיין אותך.

זהו טיבו של האדם.

אבל משהו משתבש.

הסדרה מתחילה לאחר שצמד האחראים על בניית האנדרואידים, פורד הזקן ( אנתוני הופקינס ) וברנרד המבוגר (ג'פרי רייט ) משדרגים את התוכנה של המארחים.

כחלק מהשדרוג הוסיף פורד, שהוא מעין אב מייסד שאף אחד לא יכול לומר לו מה לעשות, פיצ'ר חדש לתוכנה של המארחים: הם יכולים לפשפש בזיכרונות קודמים שלהם כדי לסגל לעצמם מיקרו- תנועות שמעידות על רגשות , ומאפשרות להם להיראות עוד יותר אנושיים.

לכאורה שידרוגון קטנטן.

אבל בפועל? בפועל נוצרת בעיה.

כי זיכרונותיהם של המארחים נמחקים מדי ערב, לאחר שבאי הפארק מסיימים לעשות בהם שפטים . המחיקה נועדה לאפשר להם להתחיל מחדש את יום המחרת כאילו לא קרה כלום, וכך חוזר חלילה.

השידרוגון של פורד גורם לבעייה בתוכנה, ויותר מדי מארחים , כמו למשל השריף המקומי או הבוקר המבוגר שהוא אביה של דולורס, פשוט מתקלקלים. וכשזה קורה מול האורחים ששילמו כסף רב כדי להיכנס לווסטוורלד, זה יוצר בעיה לבעלי המניות ומנהלי הפארק.

שתי דמויות של מארחת ואורח בולטות מעל לשלל הדמויות האחרות בפרק הבכורה:

דולורס, בגילומה של אוון רייצ'ל ווד המקסימה, היא ביתו הצעירה של בוקר מבוגר, הגרה בחווה מרוחקת מהעיירה המרכזית. יש לה השקפת עולם אופטימית על חייה במערב הפרוע, היא אוהבת לצייר, והיא גם אוהבת את טדי, הקאובוי המארח בגילומו של ג'יימס מרסדן.

דולורס היא "בת השכן", ולכן היא אחת הדמויות הכי פופולריות בפארק. היא יפהפיה, אבל באה מבית טוב, יש לה ערכים ונקודת מבט ממש אופטימית על הסביבה הפרועה והלא קלה של חייה.

היא כמובן לא באמת יודעת שכל חייה הם תסריט שהגה האיש שאחראי על העלילות של ווסטוורלד, ועל ההתפחויות האפשריות שלהן מבחינת המארחים.

דולורס היא גם המארחת שאולי לא חווה קלקולים, כפי שחווה אביה בפרק הבכורה, אבל היא מרגישה בסיומו של עוד יום בפארק, שמשהו לא בסדר.

ואולי ברנרד ואנשיו מצליחים למחוק את זיכרונה פעמים רבות בפרק הראשון, אבל התחושה שאנחנו מקבלים היא שהיא תשמש תפקיד מרכזי באירועים שעוד יתרגשו על ווסטוורלד.

הדמות הבולטת השנייה היא דמותו של האורח שמגלם אד האריס, ושמכונה בפרסומים הרשמיים של הסדרה "האיש בשחור".

אנחנו מקבלים את התחושה שמדובר באורח עשיר בצורה יוצאת דופן. הוא מספר לנו שהוא מגיע לווסטוורלד כבר עשרות שנים כדי לעשות את מה שהוא אוהב.

ומה הוא אוהב לעשות? לאנוס את דולורס. בצורה אכזרית ככל האפשר.

כן, ווסטוורלד הוא עולם ללא חוקים מבחינת האורחים. המארחים יחטפו את כל מה שהאורחים ישליכו לעברם, וכיוון שיצר האדם רע מנעוריו, ווסטוורלד חושף לעיני הצופים עד כמה אנחנו רעים ואכזריים. שהרי מדובר בפשע המושלם- אתה יכול להרוג, אתה יכול לאנוס, כל עוד מושאי הפשעים שלך אינם בני אנוש בשר ודם – אף אחד לא באמת נפגע כאן. בסוף היום ימחקו לדולורס את הזיכרון והיא תתחיל את חייה למחרת מההתחלה, מבלי לדעת בכלל מה עבר עליה ערב קודם לכן.

אבל ככל שהפרק מתקדם מתברר שלאיש בשחור יש מניע נוסף. הוא משוכנע שיש בווסטוורלד עוד משחק, משחק סמוי מהעין. והוא לא מתכוון לעצור עד שיגלה מהו המשחק הנוסף. לשם כך הוא מקרקף את ראשו של אחד המארחים שאיתרע מזלם להיתקל בו, ומגלה שבצד הפנימי של הקרקפת יש מפה שנראית כמו מבוך. האם זוהי מפת הפארק? או מפה למקום אחר? נגלה בוודאי בהמשך.

העובדה שיש מניע נסתר נוסף, או משחק סמוי נוסף, נאמרת גם על ידי שניים ממנהלי הפארק , שאינם אחראים על האנדרואידים אלא רק על מיקסום רווחים לבעלי המניות ועל שמירת רווחתם של האורחים המבקרים בווסטוורלד.

זו בוודאי תהיה תמה מרכזית במהלך הסדרה, במקביל לקלקולים ולשאלות שיחלו המארחים לשאול את עצמם ואת סביבתם.

בסך הכל, התוצאה מסקרנת מספיק, ומעלה שאלות מעניינות דיין, כדי שנחזור להמשך. האם ווסטוורלד היא אכן התחליף העתידי למשחקי הכס? מוקדם, אבל ממש מוקדם מדי לדעת.

עוד כמה הערות והארות על פרק הבכורה של ווסטוורלד:

1. "לא הייתה לנו תקלה כבר יותר משלושים שנה"- מכריזות כמה מהדמויות בפרק הבכורה. רמז למקור הקולנועי של ווסטוורלד, סרטו של מייקל קרייטון מ-1973. ללמדנו שווסטוורלד שבו אנו חוזים כעת הוא ווסטוורלד משודרג וגם ותיק- פארק שפועל כבר עשרות שנים .

2. אחד ההיבטים המעניינים בסדרה הוא העובדה שהיא סדרת מדע בידיוני על אנדרואידים וגבולות היכולת האנושית, אבל גם סדרה שמציגה לנו תרחישי מערב פרוע, משל התרחשה במאה השמונה עשרה או תשע עשרה. בהחלט רעיון מדליק, רעיון שנהגה במקור בידי מייקל קרייטון הגדול.

3. בעקבות כישלון השידרוג של פורד וברנרד, מכריז פורד הזקן: "כנראה הגענו לקצה היכולת שלנו", כלומר שלא ניתן יהיה יותר לשפר את המארחים ולשדרג אותם. האומנם?

4. אנתוני הופקינס הוא בתפקיד האב המייסד, הבוס של ההליך הקריאייטיבי של ייצור המארחים. הוא אולי אינו אחראי על התפעול היומיומי , כמו ברנרד, אבל מותר לו לעשות מה שהוא רוצה. וזה אומר גם לרדת למחסן שבו מוחזקים האנדרואידים שכבר הוצאו מזמן משימוש.

5. במחסן הזה התקלקלה מערכת הקירור כבר לפני כמה שבועות. מן הסתם עוד רמז לקטסטרופה שתתרגש על הפארק בפרקים הבאים.

6. מה לחש ברנרד לאבא של דולורס כשהכניס אותו למחסן שבו מוחזקים המארחים שהוצאו משימוש?

7. מהי התוכנית הנסתרת של בעלי המניות?

8. גם אתם קיבלתם את התחושה, שאנתוני הופקינס ישלם כאן בחייו , אולי בפרק סיום העונה, ולא ימשיך לעונה הבאה? בבחינת תפקיד אורח לעונת הבכורה. שהרי אביה של דולורס רוצה לפגוש את הבורא שלו, ונראה שהמרד העתידי של המארחים יהיה נגד מי שבראו אותם וגרמו להם להיות שק החבטות של האורחים.

9. מה משמעות הזבובים? בתחילה נדמה שהזבובים פשוט לא מפריעים למארחים, והם נותנים להם להסתובב על פניהם. בסיום הפרק דולורס כנראה "תוקנה", אבל את הזבוב שנוחת על פניה היא מוחצת בכף ידה במחווה אנושית לחלוטין. האם הקוד ה"מקולקל" עדיין מתחבא לו אי שם בתוכה?

לסיום, כמיטב המסורת, הנה הקדימון להמשך העונה ששודר ב-HBO לאחר שידור פרק הבכורה

וגם מתנה מיוחדת לחג- קליפ כתוביות הפתיחה המושקע של הסדרה

יש לבדוק גם

וידאו+אודיו: גראמי 2023- השיא של ביונסה

טקס פרסי הגראמי® ה-65 משודר בשידור ישיר וזמין לצפיה ב-yes VOD וב-STINGTV, הטקס הערוך והמתורגם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.